Slovenská republika poslala do konca minulého roka humanitárnu a vojenskú pomoc Ukrajine za takmer 170 miliónov eur. Za doteraz najväčší dar sa môžu považovať stíhačky MiG-29.

Slovenské bagre z Tisovca by mohli pomôcť ukrajinským vojakom pri protiofenzíve aj pri rekonštrukcii krajiny po vojne. Ukrajina požiadala SR o ďalšiu vojenskú a humanitárnu pomoc. Náš východný sused rýchlo potrebuje práve bagre.
Slovenské ozbrojené sily používajú špeciálne bagre na podporu ženistov už desaťročia. Ich prednosťou je mobilita a teleskopické rameno s rýpadlom. Ukrajina, ktorá čelí ruským útokom, žiada okolité štáty o pomoc pravidelne. Záujem má teraz aj o bagre, ktoré vyrábajú v Tisovci.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
“Ozbrojené sily Ukrajiny požiadali slovenskú stranu o dodávku súčasných strojov UDS, ktoré má slovenská armáda vo svojej výzbroji, keďže ich potrebujú okamžite pri nasadení v prípade ženijných operácií a záchrane ľudských životov, “ uviedol riaditeľ CSM Industry Tomáš Maroš.
“V tomto čase Ukrajina preferuje skôr nebojové použitie. To znamená použitie týchto vozidiel pri kopaní zákopov alebo pri rekonštrukčných prácach, na cestách, mostoch. A tam, kde si potrebuje pripraviť pôdu pre budúcu avizovanú ofenzívu,“ povedal bezpečnostný analytik Radovan Bránik.
Slovenská armáda má podľa údajov z rezortu obrany vo výbave 27 kusov bagrov. Podľa informácií RTVS Ukrajina žiada urgentne 25 bagrov. Z dlhodobého hľadiska to môžu byť stovky.
“Aj do budúcich mesiacov a rokov bude pre Ukrajinu, možno nie pre ozbrojené sily, veľmi dôležitá aj nebojová technika, ktorá bude môcť dramatickým spôsobom skvalitniť práce na rekonštrukcii po vojne,“ dodal Bránik.
Rezort obrany hovorí, že každú žiadosť Ukrajiny o pomoc vyhodnocuje individuálne.
“Rovnako postupujeme aj v tomto prípade. Platí, že ak bude vo veci prijaté rozhodnutie, bude plne v súlade so stavom zásob a reálnymi kapacitnými limitmi Ozbrojených síl SR tak, aby boli zaistené ich potreby,“ doplnila Mária Precner z tlačového oddelenia Ministerstva obrany SR.
Ukrajine Slovensko do konca minulého roka poslalo humanitárnu a vojenskú pomoc za takmer 170 miliónov eur. Za doteraz najväčší dar sa môžu považovať stíhačky MiG-29.
Zdroj: spravy.rtvs.sk
Pandemické tajomstvo sa otriasa! Európska komisia pochybila
Trump šokuje svet: USA chcú prevziať kontrolu nad iránskou ropou
Premiér Robert Fico a minister Jozef Ráž pri veľkej zmene: Tatravagónka spúšťa megaprojekt za 13 miliónov
Přípravy na třetí světovou válku dorazily až do OSN – Dmitry Bavyrin
Nadbytočnosť summitu G7 v roku 2026 v Eviane vo Francúzsku
Reuters: Situácia je kritická — ruské útoky na Odesu hrozia kolapsom dopravy na Ukrajine
Irán uzavrel Hormuzský prieliv! Svet sa obáva katastrofy
Panika v Európe: Zbrane z Ukrajiny vo veľkom končia na miestnom čiernom trhu
Bill Gates vypovedal pred Kongresom: „Nikomu som neublížil.“ O kontaktoch s Epsteinom hovorí ako o chybe
Hotel v Čugujove, ktorý slúžil ako základňa pre ukrajinské ozbrojené sily, bol zničený
Skutečná ekonomická krize a vysoké ceny energií v EU. Bruselu nestačí co způsobil, ve jménu klimatické agendy chce zvýšit daně na zemní plyn
Reuters: Ukrajinské drony narúšajú turistickú sezónu v Lotyšsku
Diplomati z „rajskej záhrady“ búchajú na dvere ruského ministerstva zahraničných vecí
P. C. Roberts: Vymazávání bělošské identity nabírá na rychlosti
Progresívcami sa už urážať nenecháme! Rada pre mediálne služby už koná, srší spokojnosťou Uhrík
IRGC reagovala na americké útoky: Na letecké základne dopadli rakety
Británia tajne pridelila finančné prostriedky! Ukrajina pripravuje letnú ofenzívu „za každú cenu“
USA si našli novú Ukrajinu a Čína začala svoju špeciálnu operáciu
Sever ako priestor pre spoluprácu
„Ak sa to stane, nebude sa vám to páčiť“: Britský novinár varuje pred obmedzovaním Ruska v Pobaltí
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Ukrajina chce od Slovenska takmer všetky špeciálne bagre na podporu ženistov, ktoré náš rezort obrany má k dispozícii
Ukrajina chce od Slovenska takmer všetky špeciálne bagre na podporu ženistov, ktoré náš rezort obrany má k dispozícii
Ukrajina chce od Slovenska takmer všetky špeciálne bagre na podporu ženistov, ktoré náš rezort obrany má k dispozícii