Slovanské Noviny

22. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Varšava náhle odvolala polského generála Jaroslawa Gromadzińského z prestižní funkce velitele evropského armádního sboru (Eurocorps) se sídlem ve Štrasburku, kterou zastával jako vůbec první Polák, a povolala jej okamžitě do vlasti, dokud vojenská kontrarozvědka nedokončí prověrku zatím neupřesněných “nových informací” o něm.

Mezitím Varšava jmenovala Gromadzińského nástupce, kterým se stal generál Piotr Blazeusz, první zástupce náčelníka polského generálního štábu, oznámily tiskové agentury.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Polský tisk píše o pošramocené pověsti armády v době, kdy čelí přílivu dezinformací a pomluv z Ruska a Běloruska. Sám Gromadziński na sociálních sítích ujistil, že není nic, co by si mohl vyčítat, a věří, že prověrka pro něj dopadne dobře.

Odvolání velitele se uskutečnilo shodně s procedurami, naši spojenci byli o všem předem informováni, ujišťoval dnes v televizi TVN 24 místopředseda polské vlády a ministr obrany Władyslaw Kosiniak-Kamysz. Případ podle něj nevzbudil znepokojení spojenců, kteří jej vnímají jako polskou interní záležitost.

Grodziński stanul v čele Eurocorps koncem loňského června, tedy ještě za předchozí vlády konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS). Vysvětlení, proč byl generál tak náhle odvolán, se domáhá předchozí ministr obrany Mariusz Blaszczak. V sázce je podle něj důvěryhodnost Polska v očích spojenců.

“Je to vážná záležitost,” uvedl Kosiniak-Kamysz v televizi o generálově prověřování. Ale jak moc je to vážné, to ministr neprozradil, odmítl také upřesnit, zda se jedná o otázku kriminální, mravnostní či špionážní.

Prověrka potrvá přinejmenším půl roku, podotkl list Rzeczpospolita a připomněl, že Gromadziński byl dříve prvním velitelem nově vytvořené 18. mechanizované divize a také měl – společně s americkými vojáky – na starosti výcvik ukrajinských vojáků v německém Wiesbadenu. Kdyby v pozadí byla špionážní aféra, jak se spekuluje v některých zahraničních médiích, to už by byl generál obviněn, míní polský deník. Poukázal také na názor politologa Jaroslawa Wolského, podle kterého nemá smysl hledat politiku v pozadí, protože nejspíše jde o “čistě armádní aféru” týkající se vytváření 18. divize.

Eurocorps (německy Eurokorps) vznikl v roce 1993 z iniciativy tehdejšího německého kancléře Helmuta Kohla a francouzského prezidenta Françoise Mitterranda. V současnosti mu může být podřízeno až 60 000 vojáků z Německa, Francie, Belgie, Španělska a Lucemburska a může být nasazen jak v operacích NATO, tak Evropské unie. Velitelství sboru je ve Štrasburku, poznamenala agentura DPA.

ZDROJ: TVN 24 / Rzeczpospolita / Echo24 / DPA / ČTK

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d