Slovanské Noviny

16. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Pád Deutsche Bank by bol hrozbou pre celú eurozónu. Môže to byť budúci mesiac. Môže to byť budúci týždeň. Alebo sa to môže stať cez víkend. Ale dnešný prepad ceny akcií Deutsche Bank a obrovský nárast nákladov na poistenie jej dlhu proti nesplácaniu znamená, že je pravdepodobne len otázkou času, kedy dôjde k intervencii.

Zdá sa čoraz nevyhnutnejšie, že Deutsche bude potrebovať nejakú formu záchrany pod vedením nemeckej vlády a Európskej centrálnej banky. Problém je v tom, že to bude hrozbou pre celú eurozónu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Pre zasvätených na trhu je skutočným prekvapením dnešného kolapsu dôvery v Deutsche Bank to, že to trvalo tak dlho. V piatok ráno cena jeho akcií klesla o 15 percent, zatiaľ čo náklady na poistenie proti nesplácaniu stúpli. Grafy vyzerajú strašidelne podobne ako Silicon Valley Bank spred dvoch víkendov a Credit Suisse minulý víkend. Ak máte nejaké peniaze v najväčšej nemeckej banke, jediným racionálnym krokom je teraz ich dostať von. Keď už takýto beh začne, nie je možné ho zastaviť.

Deutsche je už roky v problémoch, podobne ako Credit Suisse, pričom trhy víria špekulácie o jej prežití. Ak mala nejaká významná inštitúcia počas tejto krízy stratiť dôveru svojich investorov, vždy bola pravdepodobne v popredí poradia. Čo bude ďalej, to sa ešte len uvidí. Jediným skutočným východiskom však bude, že nemecká vláda a ECB zakročia so zárukou, že zastavia straty Deutsche a zaručia, že vkladatelia budú vyplatení v plnej výške. Mohli by sa rozhodnúť, že ju znárodnia, alebo sa dohodnú na rýchlej fúzii s konkurentom, s najväčšou pravdepodobnosťou Commerzbank, prípadne francúzskou BNP Paribas.

Akýkoľvek dopad záchranného balíka pre Deutsche by zasiahol celú eurozónu. Už v piatok sa v ostatných veľkých bankách v zóne objavili známky poklesu dôvery. Akcie francúzskych BNP a Société Générale klesli o 6 percent, talianskej UniCredit o 4 percentá a španielskej Santander o 4 percentá. Hlavným problémom eurozóny bolo vždy to, že zle navrhnutá, nefunkčná jednotná mena vytvára v niektorých krajinách obrovské prebytky a v iných deficity a všetky tieto peniaze sa musia nejakým spôsobom recyklovať prostredníctvom bankového systému. Deutsche, ako najväčšia nemecká banka a hlavný komerčný veriteľ, je priamo v srdci tohto systému. Straty pri recyklácii všetkých týchto peňazí vždy niekde skončia a nakoniec ich budú musieť zaplatiť nemeckí daňoví poplatníci.

Kolaps Deutsche by mohol priniesť pád eura. Ak to vláda a centrálna banka cez víkend nepodporia, čoskoro bude celá mena v hlbokých problémoch.

Matthew Lynn, 24.marca 2023

Deutsche Bank’s collapse would be a threat to the whole eurozone | The Spectator

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d