Slovanské Noviny

20. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Krajiny EÚ sa zaviazali prijať 40 tisíc afganských utečencov. Podľa komisie EÚ tento sľub zložilo pätnásť krajín, medzi nimi aj Slovensko. Za nás záväzok podpísal minister vnútra Roman Mikulec.

Akt solidarity

Európska komisia po stretnutí s ministrami vnútra oznámila, že sa pätnásť členských štátov EÚ zaviazalo prijať ďalších 40 tisíc afganských utečencov, píše portál TRT World.

„Všetci zdieľame ochotu posunúť sa od neregulárnych príchodov k pravidelnej migrácii,“ povedala na štvrtkovej tlačovej konferencii komisárka EÚ pre vnútorné záležitosti Ylva Johannsonová. „Myslím si, že ide o pôsobivý akt solidarity,“ dodala.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Hovorca Komisie potvrdil, že krajiny ochotné presídliť utečencov sú Belgicko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Lotyšsko, Litva, Luxembursko, Malta, Holandsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Španielsko a Švédsko. 

Kvóty ešte nie sú známe

Tlačová agentúra AFP uviedla, že Nemecko prijme väčšinu nových prisťahovalcov, no Komisia nedokázala potvrdiť kvóty, ktoré v piatok prisľúbili jednotlivé krajiny.

„V tejto fáze nie sme schopní potvrdiť podrobné rozdelenie podľa krajín. Existujú ďalšie postupy, ktoré sa musia uskutočniť, kým nebudú definitívne pridelené prostriedky EÚ na spolufinancovanie prísľubov a kým nebudeme môcť potvrdiť definitívne čísla,“ uviedla hovorkyňa Komisie Laura Berardová.

Podľa Berardovej sa pätnásť krajín zaviazalo poskytnúť ochranu celkovo 60 tisíc utečencom vrátane 40 tisíc Afgancov. „Toto úsilie by sa malo realizovať v rokoch 2021-2022,“ dodala.

Nie všetci súhlasili

Začiatkom tohto roka požiadal Vysoký komisár OSN pre utečencov Filippo Grandi Európsku úniu, aby v priebehu piatich rokov prijala 42 500 Afgancov, ale 27-členný blok túto žiadosť nepodporil, keďže niektoré krajiny boli stále proti.

Agentúra OSN pre utečencov (UNHCR) zaznamenala od začiatku roka príchod 97 000 Afgancov do susedných krajín – väčšinou Pakistanu, Iránu a Uzbekistanu. Vzhľadom na to, že sa humanitárna situácia v Afganistane neustále zhoršuje, existuje obava, že tieto čísla budú naďalej rásť. 

Upratujeme svinčík po USA?

Susedia Afganistanu už hostili väčšinu afganských utečencov, pričom 2,2 milióna registrovaných v Iráne a Pakistane utieklo z krajiny v priebehu rokov. Irán a Pakistan sa čoraz viac zdráhajú prijať viac a mnohí utečenci tu uviazli v nádeji, že budú presídlení inde.

Medzitým v Afganistane takmer 23 miliónov ľudí – 55 percent populácie – čelí extrémnej úrovni hladu a deviatim miliónom hrozí hladomor, uvádzajú agentúry OSN.

Začiatkom tohto roka prezident Joe Biden uviedol, že USA a ich spojenci evakuovali z Afganistanu viac ako 28 tisíc ľudí po tom, ako krajinu v auguste ovládol Taliban.

hlavný denník

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d