Slovanské Noviny

25. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Vláda uviedla, že v správe švajčiarskeho etického výboru z roku 2020 sa píše, že na zmenu systému v tejto sfére ešte nenastal ten správny čas, vyslovila sa aj proti návrhu neuvádzať žiadne pohlavie. Informovala o tom agentúra AP.

V reakcii na návrhy parlamentu vládnuca Spolková rada uviedla, že „binárny rodový model je vo švajčiarskej spoločnosti stále hlboko zakotvený“. Vláda tiež priblížila, že „nateraz neexistujú spoločenské predpoklady na zavedenie tretieho pohlavia alebo na všeobecné neuvádzanie nijakého pohlavia do zápisov na matrike“.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Spolková rada dodala, že takéto možnosti by si vyžadovali početné zmeny švajčiarskej ústavy a zákonov na národnej úrovni, ako aj v 26 kantónoch krajiny. V súčasnosti sa deti po narodení zapisujú do záznamov na matriku ako muži alebo ženy, pričom žiadna iná možnosť neexistuje.

Postoj Švajčiarska sa líši od postoja susedných krajín. Švajčiarsko má komplikovaný politický systém a často sa konajú referendá o najrôznejších otázkach. V roku 2018 nemecká vláda schválila možnosť tretieho pohlavia v úradných záznamoch, čím umožnili registrovať ľudí ako rôznorodých. Zákon už predtým umožňoval, aby bolo pohlavie ponechané nevyplnené.

Aké je to byť nebinárny v Európe? Nemci si teraz môžu v právnych záznamoch vybrať možnosť tretieho pohlavia. V Rakúsku federálny súd v roku 2018 rozhodol, že úrady musia umožniť ľuďom, aby boli v úradných záznamoch zapísaní ako niečo iné ako muž alebo žena, ak si to želajú. Súd však nenariadil zmenu existujúceho zákona, keďže ten konkrétne nešpecifikuje, že pohlavie osôb musí byť ženské alebo mužské.

Vláda uviedla, že v správe švajčiarskeho etického výboru z roku 2020 sa píše, že na zmenu systému v tejto sfére ešte nenastal ten správny čas. S tým sa stotožňuje aj slovenský minister financií Igor Matovič, na sociálnej sieti totiž v krátkosti, ale výstižne napísal: „Ešteže to „zaostalé“ Švajčiarsko má rozum.“

Švajčiarsko síce tretie pohlavie nedovolilo, ale ešte minulý rok v v referende hlasovalo až 64,1% Švajčiarov za právo sobášiť homosexuálov. Referendum malo názov Manželstvo pre všetkých. Švajčiarsko sa tak stalo jednou z posledných krajín v západnej Európe, ktorá legalizovala manželstvá osôb rovnakého pohlavia, povolilo adopciu detí  dvoch rovnakých pohlaví či umelé oplodnenie pre lesbické páry.

hlavnespravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d