Slovanské Noviny

1. decembra 2022

K porozumeniu Čelovekom

Presnú polohu stromov, o ktorých píše americká publikácia „Futility Closet“, utajila austrálska vláda. Faktom je, že všetky pochádzajú buď z jurského alebo z obdobia rannej kriedy (pred 90 – 145 miliónmi rokov). Predtým, ako ich v roku 1994 objavili v austrálskom národnom parku Wollemi National Park, sa predpokladalo, že táto skupina stromov už dávno vyhynula.

Skupina troch pracovníkov mala zmapovať nepreskúmané oblasti rozsiahleho parku (5017 km2) na juhovýchode kontinentu. Po zostúpení do rokliny hlbokej viac ako pol kilometra si všimli neznámy druh stromov. Najprv sa v kaňone narátalo 40 stromov – 23 dospelých jedincov, 16 mladých a jeden spadnutý strom dlhý 40 metrov s priemerom 3 metre. Pri výstupe z rokliny našli ďalších 17 stromov a tri ďalšie sa našli v susednej rokline.

Jeden z pracovníkov, David Noble, bol vyučený botanik a listy nálezu mu pripomínali niečo, čo videl v geologickom múzeu – medzi odtlačkami vyhynutých rastlín. Vzal so sebou vzorky konárov s listami, po návrate ich ukázal skúseným botanikom a čoskoro zverejnili popis „nového“ druhu, ktorý prežil všetky tieto desiatky miliónov rokov. Dostal meno Wollemia nobilis, čo vyvolalo medzi Nobleovými spoločníkmi určitú žiarlivosť – pretože je jeho meno zvečnené v názve, hoci všetci traja liezli po strmých svahoch. Je pravda, že o objave sa dozvedeli až o šesť mesiacov neskôr, pretože bol utajený, aby sa botanici a zvedavci z celého kontinentu neponáhľali lámať konáre pre sadenice. Študijná skupina sa musela uspokojiť s vysvetlením, že nobilis je latinsky ušľachtilý, takže meno nemá nič spoločné s Noble. Potom boli správy o „živej fosílii“ napriek tomu zverejnené, ale presné umiestnenie hája je stále utajené.

Tieto stromy, príbuzné araukárii, sú jednodomé, to znamená, že každý má samičie a samčie šišky. Ale dozrievajú v rôznych ročných obdobiach, takže obdobie opelenia je krátke. Semená klíčia dosť zle a wolemie sa rozmnožujú hlavne výhonkami z koreňov, takže mnohé stromy sú, prísne povedané, jediným klonom predchodcu a sú spojené koreňmi, ako topoľ osika. Samostatné kmene, súdiac podľa dobre definovaných rastových prstencov, môžu mať 400 – 500 rokov a celý háj spojený koreňmi až 1000 rokov.

Austrália zdieľala sadenice alebo semená s mnohými svetovými botanickými záhradami. Často ich dostávajú hlavy spriatelených štátov. Hoci je rastlina subtropická, skúsenosti z rôznych krajín ukázali, že wollemia dobre znáša zimné teploty do -5 °C. Môže sa pestovať doma ako bonsai.

Hoci je presné miesto jeho nálezu držané v tajnosti, stále existuje riziko, že bude odhalené. Zvyšuje to obavy z možného zavlečenia chorôb a vzniku požiarov v dôsledku ľudskej činnosti. Záhradnícky výskum zistil vhodné spôsoby rozmnožovania, čo umožnilo vytvoriť záložnú zbierku v podmienkach ex situ, ktorá má podporiť ochranu druhu v prírode. Celosvetový dopyt po tomto fascinujúcom starobylom strome viedlo k rozsiahlemu programu jeho rozmnožovania. Očakáva sa, že plány na uvoľnenie rastlín pre záhradnícke pestovanie budú predstavovať nádejný model toho, ako môže ísť ochrana ruka v ruke s pestovaním ohrozených rastlín.

Na Slovensku je možné rastlinu vidieť v bratislavskej ZOO, v časti DinoPark, v Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach a tiež v bratislavskej Botanickej záhrade.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte náš kanál na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám budeme prinášať aktuálne správy a zaujímavé videá.

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

%d blogerom sa páči toto: