Slovanské Noviny

16. júna 2024

K porozumeniu Čelovekom

Tri kľúče otvárajú nám svätyňu vieronauky starobylých Slovenov. 
Prvým kľúčom vstupujeme do chrámu, kde na sklepení, na stĺpoch, oblokoch, po stenách a dverách zobrazenú vidíš celú oblohu nebeskú s jej hviezdami, pútnicami a dvorami. 

00cf


Druhý kľúč otvára ti brány rodín slovenských, kde na jednom dvore vidíš celý svet v obrázku, tu pri ohnisku, tam na roli, tam zase na hore : no všade uvitý veniec rodiny. 
Keď zase tretím kľúčom otvoríš dvere svätyne: tu počuješ spevy večnej harmónie, ktorú vyspevujú nebesá so zemou, hviezdy nebeské s rodinami a planéty s kmeňami slovanskými.

Zásada tá, že svet slovanský je zmierenie Všesveta, neobjavuje sa vám nikde tak krásne, ako v Náuke Starých Slovenov. V národe slovenskom príroda a duch svätia nedeľu svojho zmierenia. Dva huky prerážajú hudbou touto: 
prvý zvuk vyráža sa na strunách názorov, 
druhý odráža sa na píštale rodín slovenských. 

Názor a rodina sú tieto dva svetomierne nástroje. Kedykoľvek pozriete na ne: uvidíte, ako sú čarovne ustrojené a počujete ich harmóniu.

Pravda žijeme už v ďalekých dobách od prvotných názorov Predkov našich. Blesky, čo sa cez cudzie sklá prelomili na sklo duše našej, vysušili farby na pôvodných obrazoch Mysli Národnej. Teraz už po toľkej zmiešanine krvi i ducha, takmer nemožným zdá sa nám byť : vidieť jasné prvotné názory pradedov našich. A predsa musíme vynájsť Zrkadlo, na ktorého ploche zjavujú sa nám pôvodné názory Praotcov našich. Ač okom Ducha nášho vidíme len ich čiastku – predsa objaví sa nám to NázoroTvorné Zrkadlo: vedy, umenia, obce, života a nábožnosti Praotcov našich.

Zásadu túto vyslovujem takto:
Rodina Slovenská je odleskom hviezd nebeských,
alebo:
Obce Slovenské sú obrazom sústavy nebeskej.

Toto je podstata Vieronáuky a spolu i histórie starých Slovenov.


Peter Kellner-Hostinský
Stará Vieronauka Slovenská r.1871

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

zijemevedome.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.