Slovanské Noviny

13. júna 2024

K porozumeniu Čelovekom

Ústavný súd SR bude musieť už čoskoro rozhodnúť o súlade paragrafov 363 až 367 Trestného poriadku s Ústavou SR. Tento paragraf často spochybňujú politici strán OĽANO, SaS, Za ľudí, Progresívneho Slovensko a ďalších, ako aj prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Používanie paragrafu síce štatisticky, v porovnaní s minulosťou, nebolo generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom nadužívané, no nebolo v súlade s predstavami politikov vlád Igora Matoviča (OĽANO) a Eduarda Hegera (Demokrati), ani prezidentky Čaputovej. Opäť sa však raz ukázalo, že by sa politici nemali miešať do činností orgánov činných v trestnom konaní a bez patričných znalostí ani do niektorých čisto odborných tém.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Paragraf 363 je legitímny“

„§ 363 až § 367 Trestného poriadku je celkom zjavne možné vykladať i aplikovať ústavne konformným spôsobom. Paragrafy 363 až 367 Trestného poriadku sledujú legitímny cieľ, ktorým je požiadavka zákonnosti rozhodnutí prokurátorov a policajtov a na ňu nadväzujúca požiadavka ústavnej konformity zásahov vytváraných týmito rozhodnutiami (t. j. odstránenie nezákonnosti a najmä odstránenie z nezákonnosti vyplývajúcich zásahov do základných práv a slobôd),“ uvádza vo svojom stanovisku fakulta.

Nehrozí zneužívanie paragrafu 363

Nezávislé stanovisko z akademického prostredia zároveň konštatuje, že na Slovensku existujú dostatočné „páky“ na to, aby nemohlo dochádzať k „systémovému zlyhaniu pri aplikácii“ uvedených paragrafov.

„Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave v stanovisku zdôraznila, že Slovenská republika má dostatočný systém garancií vytvárajúcich predpoklad, že nemôže dochádzať k systémovému zlyhávaniu pri aplikácii § 363 až § 367 Trestného poriadku, pričom ide o tieto záruky: záruky vyplývajúce zo spôsobu obsadenia funkcie/kreácie generálneho prokurátora SR, záruky vyplývajúce z politickej kontroly činnosti generálneho prokurátora SR, záruky vyplývajúce zo súdnej kontroly činnosti generálneho prokurátora SR, záruky vyplývajúce z práva odvolať generálneho prokurátora SR a záruky vyplývajúce z možnosti vyvodzovať trestnoprávnu zodpovednosť generálneho prokurátora SR,“ uvádza sa ďalej v stanovisku.

Stanovisko vypracovali výlučne odborníci

To, že odborníci, ktorí vypracovali predmetné stanovisku, majú dostatočné a širšie znalosti ústavného práva. Ako politici, ktorí sa pokúšajú o obmedzenie právomocí generálneho prokurátora pre účely svojich vlastných politických cieľov, je nespochybniteľné.

„Na stanovisku pracovali odborníci Právnickej fakulty UK v Bratislave. Tí sa vo svojej vedecko-pedagogickej praxi venujú oblasti trestného práva a oblasti ústavného práva, na čele s jej dekanom doc. JUDr. Eduardom Burdom, PhD. Menovite Dr. h. c. prof. JUDr. Lucia Kurilovská, PhD., prof. JUDr. Tomáš Strémy, PhD., doc. JUDr. Milan Hodás, PhD., JUDr. Lukáš Turay, PhD. a JUDr. Stanislav Mihálik, PhD.,“ dodala fakulta vo svojom stanovisku.

ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.