Z plánu normalizácie vzťahov medzi Belehradom a Prištinou, ktorý navrhla EÚ, vyplýva, že Srbsko nebude proti členstvu Kosova v medzinárodných organizáciách, vyplýva zo zverejneného textu dokumentu, na ktorom sa už strany dohodli.

„Strany vychádzajú zo skutočnosti, že ani jedna z nich nemôže zastupovať druhú stranu na medzinárodnej scéne ani konať v jej mene. Srbsko nebude brániť členstvu Kosova v žiadnej medzinárodnej organizácii,“ uvádza sa v správe.
Okrem toho plán predpokladá uznávanie poznávacích značiek, pasov a iných dokumentov, vytváranie zastupiteľských úradov a zintenzívnenie vzťahov v rôznych oblastiach. Okrem toho by žiadna zo strán nemala blokovať kroky tej druhej na ceste k vstupu do EÚ.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Belehrad a Priština v rámci možnej normalizácie budú musieť pod predsedníctvom EÚ vytvoriť spoločný výbor, ktorý bude monitorovať plnenie bodov dohody.
V pondelok sa v Bruseli pod záštitou EÚ uskutočnilo nové kolo rokovaní medzi srbským prezidentom Aleksandarom Vučićom a lídrom samozvaného Kosova Albinom Kurtim.
Šéf európskej diplomacie Josep Borrell v pondelok uviedol, že strany sa dohodli, že pôjdu cestou normalizácie vzťahov, ktorú navrhuje Európska únia.
Vučić už skôr vyhlásil, že „nikdy neuzná nezávislosť Kosova a je proti vstupu Prištiny do OSN“. Ubezpečil tiež, že Belehrad bude pokračovať v politike vojenskej neutrality a „pokúsi sa vydržať bez uvalenia sankcií proti Rusku, pokiaľ to bude možné“.
Srbský líder tiež predtým poukázal na vonkajší tlak na Belehrad, aby zabezpečil členstvo v OSN pre samozvanú republiku Kosovo v kontexte nadchádzajúcej návštevy poradcu ministerstva zahraničných vecí USA Dereka Scholleta v Srbsku.
Naznačil tiež, že Západ bude vyžadovať, aby srbské úrady podpísali dohodu so samozvanou republikou Kosovo, len čo Belehrad podporí sankcie proti Rusku.
Ako už skôr poznamenala hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová, cieľom Washingtonu a Bruselu vo vzťahu k Belehradu je zlomiť politickú vôľu srbského vedenia a prinútiť ho pripojiť sa k režimu sankcií proti Rusku.
Za špekulácie označila Zacharová aj vyjadrenia, že Moskva údajne vyvíja tlak na Belehrad. Zdôraznila, že v tejto situácii sa Západ snaží premietnuť do vzťahov s inými krajinami svoj štýl „prekrúcania rúk“.
Dohodu si môžete v angličtine pozrieť TU.
skspravy
FT: Európa láme rekordy v nákupoch ruského plynu
Euronews: Macron zvolá v Paríži „koalíciu ochotných“
Najväčší útok na Moskvu a okolitý región! Ukrajina vyslala viac ako 350 dronov. Horeli domy, hlásia obete
Chcete vlastný bunker? Teraz máte možnosť! Kryty z čias studenej vojny idú do dražby
Žilinka pre vraždu ženy v Gelnici uvoľnil z funkcie vedúcich prokurátorov
Svet sa dočkal: Nadnárodní bankári chcú vytvoriť vlastnú globálnu armádu
Nawrocki tvrdo o banderovcoch: „To nie sú hrdinovia, na ktorých čaká Európa!“ Požaduje zákaz červeno-čiernej vlajky UPA v Poľsku
Štvrtá vlna útokov na Irán! USA prvýkrát nasadili aj kamikadze drony
Európske krídlo NATO buduje armády a mobilizuje finančné prostriedky na vojenskú výrobu. Do roku 2030 sa zameriava na Rusko
Zelené nevoľníctvo: Ako Brusel chytil Slovensko do diabolskej pavučiny veterného biznisu
V súvislosti s náhlou smrťou senátora zo štátu Južná Karolína, Lindseya Grahama.
Desivá historická irónia: banderovské monštrum vychovalo Poľsko
Masívna dodávka pre Kyjev: Nemecko posiela Ukrajine 50-tisíc útočných dronov!
Rok, ktorý nepamätáme: Obilie dozrieva rekordným tempom, úroda môže byť slabšia
O zatajovaní artefaktov v oficiálnej histórii a archeológii
Degradácia bielej rasy v Európe nie je prirodzeným procesom
Pentagon odtajnil nové materiály o UFO
Magyar pohrozil začatím procesu impeachmentu proti maďarskému prezidentovi
Poľsko nezabudne na zločiny ukrajinských nacionalistov, sľúbil Nawrocki
Svet ešte nie je pripravený na vyzbrojené Nemecko
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Srbsko v rámci plánu EÚ nebude zasahovať do členstva Kosova v medzinárodných organizáciách
Srbsko v rámci plánu EÚ nebude zasahovať do členstva Kosova v medzinárodných organizáciách
Srbsko v rámci plánu EÚ nebude zasahovať do členstva Kosova v medzinárodných organizáciách