Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Návštevníci, ktorí od konca budúceho roka cestujú do Anglicka, Severného Írska, Škótska alebo Walesu a nemajú víza, budú teraz musieť získať povolenie na vstup do krajiny a zaplatiť poplatok, oznámila britská vláda.

Spojené kráľovstvo vystúpilo z Európskej únie v roku 2020.

O rok neskôr sa z pohľadu EÚ stala treťou krajinou a voľný pohyb osôb a služieb medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom sa prestal uplatňovať.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Teraz britská vláda zaviedla nové podmienky, ktoré budú musieť cestujúci splniť, aby mohli vstúpiť do krajiny.

Podľa webovej stránky vlády Spojeného kráľovstva ľudia, ktorí nepotrebujú víza na vstup do krajiny, musia získať elektronické cestovné povolenie (ETA). V súčasnosti občania EÚ a USA nepotrebujú víza na vstup do krajiny.

Poplatok za ETA bude stáť 10 libier, čo je asi 8 Eur.

Povolenie budú musieť získať títo cestujúci:

  • Tí, ktorí plánujú navštíviť krajinu až na 6 mesiacov za účelom cestovania, pobytu s rodinou a priateľmi alebo za účelom podnikania a štúdia.
  • Osoby, ktoré plánujú zostať v krajine dlhšie ako 3 mesiace a sú držiteľmi víz kreatívneho pracovníka.
  • Ľudia prechádzajúci cez Spojené kráľovstvo, aj keď neprechádzajú hraničnou kontrolou.

Poplatok sa nevzťahuje na osoby, ktoré sú držiteľmi britského alebo írskeho pasu, a na osoby, ktoré majú povolenie na pobyt, prácu alebo štúdium v Spojenom kráľovstve. Držitelia víz tiež nemusia platiť poplatok.

Od novembra tohto roku budú musieť katarskí občania, ktorí chcú vstúpiť do Spojeného kráľovstva, získať ETA.

Od februára 2024 budú cestovné povolenie potrebovať aj občania Bahrajnu, Jordánska, Kuvajtu, Ománu, Saudskej Arábie a Spojených arabských emirátov. Koncom budúceho roka by sa táto povinnosť mala vzťahovať aj na cestujúcich zo zvyšných krajín.

Ako získať povolenie na vstup do krajiny

Žiadosť o povolenie môže žiadateľ podať prostredníctvom mobilnej aplikácie alebo na webovom sídle GOV.UK. Ľudia môžu požiadať o povolenie aj v mene iných ľudí, ale každý cestujúci vrátane detí a dojčiat musí mať svoje vlastné povolenie. ETA bude tiež automaticky prepojený s pasom.

Ak sú potrebné ďalšie kontroly, schválenie alebo zamietnutie ETA môže trvať až tri pracovné dni alebo dlhšie. Žiadateľ dostane informácie o schválení alebo zamietnutí ETA e-mailom.

ETA je možné použiť na viac ciest a je platný dva roky. Ak však počas tohto obdobia vyprší platnosť pasu cestujúceho, musí požiadať o nové povolenie.

EÚ plánuje zaviesť podobný systém

Britská vláda dúfa, že zlepší bezpečnosť hraníc zavedením systému povolení na vstup do krajiny tým, že poskytne viac informácií o bezvízových návštevníkoch. Tieto opatrenia by tiež mohli znížiť počet osôb, ktorým bol na hraniciach odopretý vstup.

Európska únia plánuje zaviesť systém ETIAS alebo európsky systém pre cestovné informácie a povolenia. Podobne ako ETA bude prepojený s pasom a bude sa vzťahovať na štátnych príslušníkov tretích krajín oslobodených od vízovej povinnosti. Žiadatelia o povolenie budú musieť zaplatiť poplatok 7 eur, čo je približne 167 Kč. Systém ETIAS by mal nadobudnúť účinnosť budúci rok.

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.