Slovanské Noviny

12. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Sudkyňa Špecializovaného trestného súdu Pamela Záleská, ktorá začiatkom decembra roku 2020 poslala do väzby bývalého prezidenta Policajného zboru SR generála Milana Lučanského, okríkla počas súdneho pojednávania príslušníka Zboru väzenskej a justičnej stráže.

V súdnej sieni je sudca bohom. Rozhoduje o vine a treste. Spravodlivo by mal súdiť všetkých. A bohovi sa neodvráva, lebo inak… Môžete dopadnúť ako člen justičnej stráže na pojednávaní, ktoré viedla Pamela Záleská. Urobí z vás minimálne hlupáka.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Cestovanie v čase

Začalo sa to nevinnou chybou. Keď obhajca ospravedlňoval svojho klienta, že sa pre chorobu nezúčastní na pojednávaní, pomýlil si rok. Namiesto 2024 napísal 2023. Iste, stávať by sa to nemalo. Sudkyňa Záleská advokáta upozornila, že „súd nemôže cestovať v čase“. Mala pravdu, nemôže.

Potom však sama urobila chybu, keď povedala, že advokát „klienta ospravedlnil zo včerajšieho a z dnešného pojednávania“. Keďže sa však pojednávalo 12. februára, čo bol pondelok, tak „včerajšie“ pojednávanie by bolo v nedeľu. Advokát však klienta ospravedlňoval z pondelkového a utorkového dátumu.

Ešte stále šlo o banalitu. Veď pomýliť si ľavú s pravou, dni v týždni nie je nič tragické a najmä sa to stáva asi každému.

Vulgárna

To naozajstné rodeo, keď sa neoplatí dráždiť boha, prišlo o chvíľu.

Podľa svedkov Záleská diktovala do zápisnice rok 2023. A nie raz. Príslušník justičnej stráže sa jej tichým hlasom spýtal, či náhodou nechcela diktovať rok 2024.

 Vtedy naňho sudkyňa vyletela. Zvýšeným hlasom, ba až krikom ho usadila, lebo si dovolil upozorniť na jej (!) chybu.

Až neprimerane ostro sa ho spýtala, či si myslí, že ona „nevie protokolovať“. A vmietla mu do tváre, že takto sa správa „iniciatívny blbec“.

Čo sa stalo?

Podľa vyjadrenia Zboru väzenskej a justičnej stráže sa dotyčný príslušník vôbec nechcel sudkyni Záleskej miešať do roboty. Ale hovorkyňa súdu ho poprosila, aby zasiahol a v zápisnici neboli nesprávne údaje. „Môžeme potvrdiť, že 12. februára príslušník úseku justičnej stráže bol počas pojednávania požiadaný hovorkyňou ŠTS Pezinok o to, aby informoval pani sudkyňu o chybe v zápise vo veci zle uvedeného roku,“ reagovala na naše otázky hovorkyňa ZVJS Monika Kacvinská.

Sudkyňou „umravnený“ člen justičnej stráže po incidente zo súdnej siene odišiel. Verejné poníženie mu nebolo príjemné, veď išlo o prípad sledovaný médiami. Kacvinská dodáva, že „k samotnému spôsobu komunikácie pani sudkyne sa nebude zbor vyjadrovať“.

U predsedu

Predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala už má na stole podnet na vyvodenie disciplinárnej zodpovednosti voči Záleskej. Pre náš týždenník to potvrdila hovorkyňa súdu Katarína Kudjaková.

 Spresnila, že v súčasnosti sa vykonávajú príslušné šetrenia. „Pričom ich rozsah ani dĺžku nie je možné odhadnúť,“ dodala.

Na otázku, či môže súd sprís­tupniť zvukovú nahrávku z pojednávania, na ktorej je zachytený aj tento incident, sme dos­tali strohú odpoveď: „Zvuková nahrávka je súčasťou trestného spisu, do ktorého majú prístup len oprávnené osoby.“

Na súdnej rade

Podnet na disciplinárne konanie pre neslušné a pohoršujúce správanie sudkyne Záleskej podal advokát Marek Para. Na vedomie ho poslal tiež súdnej rade. „Podnet bol daný len na vedomie a bol doručený celej súdnej rade. Preto nie je dôvod na jeho prerokovanie,“ reagovala hovorkyňa Kancelárie Súdnej rady SR Veronika Vasilková.

Takmer boh

Na webovej stránke súdnej rady sú spísané aj etické zásady správania sudcov. Sudca sa „vyhýba nevhodnému správaniu či vystupovaniu vrátane takého, ktoré vzbudzuje dojem nevhodnosti“. Dôležitejšie však je pravidlo, že sudca vystupuje „s trpezlivosťou, dôstojnosťou a so zdvorilosťou“ voči všetkým účastníkom konania. Teda aj svedkom, advokátom a „iným osobám, s ktorými prichádza do styku v rámci svojej funkcie“. Takže aj bohovia majú pravidlá a mali by ich dodržiavať.Záleská je známa tým, že rada používa silné až expresívne slová. O svojich kolegoch sa vyjadrila ako „o sviniach“, jedného obžalovaného prirovnala k svojmu psovi. Často a rada zosmiešňuje nielen ľudí, o ktorých má spravodlivo rozhodnúť, ale aj ich advokátov.

Chránená?

Meno sudkyne Záleskej je verejnosti známe. Nielen preto, že súdi ťažké kauzy. Už viackrát musela kolegom v súdnej rade vysvetľovať svoje prešľapy.

Na zodpovednosť ju volali rodinní príslušníci Lehela Horvátha, ktorý skolaboval, lebo si nemohol pichnúť inzulín. Predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala aj šéf súdnej rady Ján Mazák podnet vyhodnotili ako neopodstatnený a disciplinárny návrh nepodali.

Vysvetľovať musela aj telefonát s Matejom Zemanom, keď ho predvolávala ako svedka. Lenže Zeman bol v tom čase na úteku a bol naňho vydaný zatykač. Aj v tomto prípade Hrubala s Mazákom „nezistili dôvod na podanie návrhu na disciplinárne konanie“.

A to isté „nezistila“ svojho času ani ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Vtedy Záleská zmeškala lehoty v kauze mafiána Františka Doru a Najvyšší súd nemal inú možnosť, ako ho prepustiť z väzby.

S napomenutím vyšla z disciplinárneho konania, keď „včas nevypracovala písomne rozhodnutie a neodovzdala ho na expedovanie“. A hoci senát Najvyššieho správneho súdu SR konštatoval, že sa tak „stalo z nedbanlivosti“, dostala len napomenutie.

Zdroj: plus7dni.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d