Slovanské Noviny

7. júna 2026

Slovanské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Šojgu dorazil na Krym na operatívnu kontrolu armády

Ruský minister obrany Sergej Šojgu pricestoval na Krym, kde v súčasnosti prebieha hlavná etapa cvičení Južného vojenského okruhu a výsadkových síl, ktoré sa uskutočňujú v rámci náhlej kontroly bojovej pripravenosti. Oznámila to tlačová služba ministerstva.

Šojgu vrtuľníkom obletel oblasti dislokácie jednotiek a vojenskej techniky, skontroloval pripravenosť námorných a pozemných síl a vypočul si aj správu veliteľa južného vojenského okruhu, armádneho generála Alexandra Dvornikova, o činnosti vojsk v rámci cvičení.

„Cvičení sa zúčastňujú rôzne armádne jednotky — letectvo a PVO, vojnové lode, jednotky pobrežných vojsk Čiernomorskej flotily, časť Kaspickej flotily Južného vojenského okruhu, ako aj vzdušné výsadkové jednotky,“ informuje ministerstvo obrany.

Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho

Podporiť teraz
Už od 1 € • jednorazovo

Polygón Opuk, ktorý sa nachádza 60 km od Feodosie a 40 km od Kerču, umožňuje precvičiť úlohy vysadenia vojsk a prekonania nepriateľskej obojživelnej obrany, pristátie obojživelných útočných síl až dvoch práporov námornej pechoty súčasne, ako aj streľbu na pobrežné ciele námornými delostreleckými systémami za podpory operačno-taktického a armádneho letectva.

Od 20. do 24. apríla Rusko obmedzilo lety nad časťou Krymu a Čiernym morom. Obmedzenia sa vzťahujú na vzdušný priestor od Sevastopoľu po Feodosiu na južnom pobreží Krymu a na časť medzinárodných vôd Čierneho mora.

Okrem toho ministerstvo obrany vydalo zákaz plavby cudzích vojenských lodí vo vodách troch regiónov Čierneho mora. Zákaz bude platiť od 24. apríla do 31. októbra tohto roku. Kerčský prieliv pritom zostane otvorený.

Aktuálna situácia okolo Krymu:

Šojgu dorazil na Krym na operatívnu kontrolu armády

zdroj: news-front