Slovanské Noviny

10. decembra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Na vrtuľníkovej základni v Náměšti nad Oslavou prijal v utorok a stredu náčelník Generálneho štábu Armády ČR (AČR) Karel Řehka náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniela Zmeka.

Na prihraničnom stretnutí rokovali o spoločnom výcviku či budúcnosti Mnohonárodného bojového zoskupenia NATO na Slovensku. Spravodajkyňu TASR o tom v stredu informovala Vlastimila Cyprisová z komunikačného oddelenia AČR.

-> Vypočujte si Novosti Slovanských Novín za posledných 24 hodín v prac. dňoch o 18:00. <-

Okrem ďalšej spolupráce armád si generáli tiež vymenili skúsenosti so zavádzaním novej techniky, najmä viacúčelových vrtuľníkov typu H-1. Témou schôdzky bolo aj zhodnotenie vývoja konfliktu na Ukrajine a situácie na Blízkom východe a dôsledky týchto konfliktov na globálnu bezpečnosť. ,,Slovensko je naším významným partnerom. Chceme sa okrem spoločného výcviku a operačného nasadenia zamerať tiež na efektívnu spoluprácu pri zavádzaní nových zbraňových systémov,“ komentoval stretnutie Řehka.

Slovensko tiež plánuje kúpu nových bojových vrtuľníkov

Keďže Slovensko tiež plánuje kúpu nových bojových vrtuľníkov, rokovanie armád sa uskutočnilo v priestoroch 22. základne vrtuľníkového letectva. ,,Slovenskí kolegovia si tu prezreli okrem iného aj prevádzkové priestory systému H-1,“ vyzdvihla česká armáda. ČR v roku 2019 uzavrela zmluvu so Spojenými štátmi na kúpu 12 viacúčelových vrtuľníkov programu H-1 (štyri stroje typu Viper a osem strojov typu Venom). Ako ocenenie pomoci Ukrajine jej USA darujú ďalších osem zmodernizovaných strojov.

Bojové zoskupenia na Slovensku

Celkom ich tak bude mať 20. Aktuálne sú na základni v Náměšti nad Oslavou už dva venomy a dva vipery. Česko týmito strojmi nahradí doteraz používané vrtuľníky ruskej výroby Mi-24.
Dôležitým bodom stretnutia bola podľa českej armády téma posilnenia východného krídla NATO a tiež budúcnosť Mnohonárodného bojového zoskupenia na Slovensku. Od polovice roka 2022 mu velí práve Česko, v roku 2024 túto úlohu prevezme Španielsko. Súčasne sa tiež navýši nasadenie síl a vznikne zoskupenie so silou brigády.

ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d