Na septembrovom prieskume agentúry Focus pre DEKK Inštitút sa zúčastnila vzorka 1017 respondentov. Prieskum ďalej ukázal, aké sú súčasne volebné preferencie obyvateľov Slovenska. Najvyššie volebné preferencie v prieskume získal Smer s 23,4 % hlasmi a Progresívne Slovensko, ktoré by si získalo 22,1 % hlasov voličov.
Tridsaťšesť percent Slovákov pozná minimálne jedného človeka, ktorý schvaľuje použitie násilia proti názorovým oponentom. Ukázal to prieskum agentúry Focus pre DEKK Inštitút. Dáta sa zbierali na vzorke 1017 respondentov v septembri tohto roka.
Prieskum ukázal, že jedného človeka schvaľujúceho násilie pri názorových konfliktoch pozná 13 percent opýtaných.
Ďalších 15,6 percenta respondentov zase pozná dvoch až piatich ľudí schvaľujúcich násilie proti názorovým oponentom a 7,4 percenta zase pozná šesť a viac ľudí, ktorí začali schvaľovať násilie proti názorovým oponentom.
V prieskume sa ďalej vyjadrilo 57,5 percenta opýtaných, že osobu schvaľujúcu násilie pri názorových konfliktoch nepozná. Ďalších 6,5 percenta respondentov na otázku, či poznajú ľudí, ktorí začali schvaľovať násilie proti názorovým oponentom, odpovedalo tak, že nevie.
Výskumník a riaditeľ DEKK Inštitútu Pavol Kosnáč poukázal na to, že nie je možné skonštatovať, či miera stúpla alebo klesla, keďže sa podobný prieskum v minulosti nerealizoval.
„Vieme však, že polarizácia na Slovensku dlhodobo rastie. Sme treťou najpolarizovanejšou spoločnosťou v Európe, hneď za Poľskom a Maďarskom,“ dodal.
Čo môže spraviť jednotlivec pre zlepšenie situácie? DEKK Inštitút v tejto súvislosti poukazuje na skúsenosti antropológov, ktorí sa v teréne stretávajú napríklad s ľuďmi z kmeňov v Oceánii. „Nehádajú sa, neargumentujú, namiesto toho sa pýtajú a počúvajú. Už dávno sa naučili, že ľudia majú dôvody na svoje správanie. Ak pochopíme situáciu druhých aj napriek tomu, že táto perspektíva nám môže byť mimoriadne cudzia, umožňuje nám to udržiavať dobré vzťahy napriek rozdielom. Ak sa to dá s kanibalmi či púštnymi kmeňmi, malo by to byť možné aj so susedom od vedľa“.
Tvrdenie, že väčšina Slovákov volí „menšie zlo“ je mýtus
Výskumník a riaditeľ DEKK Inštitútu Pavol Kosnáč podotkol, že termín „menšie zlo“ je neodborný, no zaužívaný. Ako vysvetlil, človek voliaci „menšie zlo“ podporuje vo voľbách stranu, ktorá je najbližšie jeho názorom, nie však tak blízko, aby sa s ňou stotožnil.
Tvrdenie, že väčšina Slovákov volí „menšie zlo“ je mýtus. Prieskum z dielne DEKK Inštitútu ukázal, že 73,4 % voličov na Slovensku skutočne dôveruje strane, ktorú by podporili vo voľbách. Volebnú miestnosť s cieľom voliť „menšie zlo“ navštívi 26,6 percenta opýtaných.
Prieskum ďalej ukázal, aké sú súčasne volebné preferencie obyvateľov Slovenska. Najvyššie volebné preferencie v prieskume získal Smer s 23,4 % hlasmi a Progresívne Slovensko, ktoré by si získalo 22,1 % hlasov voličov. Do parlamentu by sa dostal aj Hlas s 12,8 %, Republika, ktorá by získala 7,9 % hlasov a tiež KDH so šiestimi percentami. Nad päť percent by získala aj strana Sloboda a Solidarita s 5,6 %, Maďarská aliancia 5,2 % a do parlamentu by sa s rovnými piatimi percentami dostali aj Demokrati. SNS by sa podľa prieskumu s 4,7 % do parlamentu nedostala.
Ako spresnil výskumník a riaditeľ DEKK Inštitútu Pavol Kosnáč, Smer je najväčšou politickou stranou, ktorá má najväčší počet voličov z presvedčenia. Dodal, že Smer čelí viacerým mediálne výrazným korupčným kauzám, no dá sa podľa neho predpokladať, že ich volič túto stranu chce dnes podporovať z iných dôvodov ako je fiškálna zodpovednosť a práve s týmito dôvodmi sa osobne stotožňuje.
„Druhé najsilnejšie je Progresívne Slovensko, ktoré má oproti Smeru dvojnásobný počet voličov voliacich „menšie zlo“. Znamená to, že väčšiemu množstvu voličov niečo na Progresívnom Slovensku vadí, nestotožňujú sa s ním, ale veria, že stojí proti niečomu, čo je dôležitejšie ako to, čo im na strane prekáža,“ dodal Kosnáč.
DEKK Inštitút ďalej informoval, že oproti minulému roku je možné pozorovať nárast voličov, ktorí volia z presvedčenia. Úbytok voličov „menšieho zla“ môže byť podľa DEKK Inštitútu jedným zo sprievodných javov rastúcej polarizácie a „zakopávania sa“ v ideologických pozíciách. Voľba „menšieho zla“ môže podľa Kosnáča predstavovať mieru stotožnenia sa s pozíciami konkrétnych strán.
Prieskum vykonávala pre DEKK Inštitút agentúra Focus od 17. do 26. septembra na vzorke 1 017 respondentov. DEKK Inštitút je nezávislá výskumná organizácia, ktorá vznikla v roku 2020 z iniciatívy mladých vedcov, študentov a humanitárnych pracovníkov. Snahou DEKK Inštitútu je prispieť ku skvalitneniu spoločenskej diskusie a zároveň pritiahnuť pozornosť k problematike kohézie.
Zdroj: spravy.rtvs.sk / pluska.sk / dekk.institute / InfoVojna
„Ústavný súd odmietol sťažnosť jedného z čurillovcov proti rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR o odvolaní,“ informoval šéf rezortu vnútra Šutaj Eštok a dodal, že „Čurillovci neuspeli pred Krajským súdom v Bratislave, Najvyšším súdom SR a ani pred Ústavným súdom SR“.
VIDEO: „Smer je pod vedením premiéra Roberta Fica opitý mocou a nespráva sa pri ochrane národných záujmov ako Viktor Orbán.
Zabudnutá prísaha na Labe: Pred 80 rokmi si ruská a americká armáda sľúbili, že proti sebe nebudú bojovať
Oslobodenie Československa
Na žiadosť veteránov a účastníkov Špeciálnej operácie dal Putin letisku vo Volgograde meno Stalingrad
Donald Trump je presvedčený, že Vladimir Putin si želá mier na Ukrajine. Ak Zelenského režim nebude rokovať s Ruskom, v blízkej budúcnosti bude podľa amerického prezidenta čeliť výraznej porážke
R. Kaliňák: Výstavba novej nemocnice v Bratislave bude prebiehať štandardne
„Putinov návrh na prímerie pri príležitosti Dňa víťazstva 9. mája možno považovať za začiatok priamych rokovaní s Ukrajinou bez predbežných podmienok,“ vyhlásil šéf ruského rezortu diplomacie Sergej Lavrov
„Dôvodom výpadku elektrickej energie v Španielsku, Portugalsku a Francúzsku je nekontrolovateľná výstavba zelených zdrojov,“ tvrdí hlavný ekonóm Trinity Bank – Lukáš Kovanda a dodáva, že príčina blackoutu nezapadá do zelenej ideológie, ktorá predstavuje masívny peňazovod
Zelenskyj vs. Porošenko – Politická rivalita sa stupňuje. Násilný ultranacionalizmus na Ukrajine
Belousovová o dvojitých progresívnych metroch „spravodlivosti“
Ruský exprezident Dmitrij Medvedev vyhlásil, že návrat k dobrým vzťahom s Európou už nie je možný a preto je potrebné ju celú denacifikovať. USA a Rusko súpodľa neho krajiny odsúdené na vzájomnú spoluprácu, pretože inak to so svetom dopadne veľmi zle
Peter Tóth o svojej novej knihe, o podivuhodnej závratnej kariére Daniela Lipšica a jeho falošnom boji za spravodlivosť, o jeho vzťahu s Igorom Matovičom…
Najvyšší súd SR vzal Daniela Bombica do väzby, lebo vraj „zverejnil príspevky s nenávistným charakterom“
Podle Václava Klause ukrajinská válka změnila Evropu i Českou republiku k horšímu. Politici podle něj válku normalizují jako běžný nástroj řešení sporů a myslí si, že hesly o masivním zbrojení mohou vyhrát volby
Maďarsko odstupuje od Medzinárodného trestného súdu
„Západ blúzni o scenároch jadrovej apokalypsy,“ vyhlásil bývalý šéf ruskej Bezpečnostnej rady Nikolaj Patrušev
Nová národná nemocnica by mala byť vo Vajnoroch na pozemku rezortu obrany
„Ak sa vojna neukončí, Ukrajina ju prehrá,“ vyhlásil americký viceprezident JD Vance a zároveň varoval, že ak nedôjde k zastaveniu konfliktu, môže vyústiť do skazonosnej jadrovej vojny
Masívny výpadok elektrickej energie v Španielsku vraj spôsobili kmitajúce drôty vysokého napätia, tvrdí španielsky prevádzkovateľ národnej energetickej siete
zo sekcie
Slovenská spoločnosť je podľa prieskumu treťou najpolarizovanejšou v Európe. Viac ako tretina občanov pozná minimálne jedného človeka, ktorý schvaľuje použitie násilia proti názorovým oponentom
Slovenská spoločnosť je podľa prieskumu treťou najpolarizovanejšou v Európe. Viac ako tretina občanov pozná minimálne jedného človeka, ktorý schvaľuje použitie násilia proti názorovým oponentom
Slovenská spoločnosť je podľa prieskumu treťou najpolarizovanejšou v Európe. Viac ako tretina občanov pozná minimálne jedného človeka, ktorý schvaľuje použitie násilia proti názorovým oponentom