Zo Slovenska bolo do Svetového dedičstva UNESCO dosiaľ zapísaných šesť kultúrnych a dve prírodné pamiatky. Organizácia OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (United Nations Educational Scientific and Cultural Organization, UNESCO) je špecializovaná medzinárodná organizácia so sídlom v Paríži.
Jej cieľom je rozvíjať spoluprácu v oblasti výchovy a vzdelávania, spoločenských a prírodných vied, kultúry, ako aj ochrany kultúrneho a prírodného dedičstva.
V nedeľu 9. februára uplynie 32 rokov odvtedy, ako sa stala Slovenská republika členom UNESCO.
Organizácia vznikla 16. novembra 1945 na medzinárodnej konferencii v Londýne. Československo bolo jedným z jej 20 zakladajúcich členov. Slovenská republika (SR) sa stala riadnym členom UNESCO 9. februára 1993 ako nástupnícky štát Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR). Stálou predstaviteľkou SR pri UNESCO v Paríži je veľvyslankyňa Anna Plassat Muríňová.
UNESCO má v súčasnosti 194 členských štátov a 12 pridružených členov. Od roku 2018 nie je členom UNESCO Izrael. Ten spoločne s USA z organizácie vystúpil v reakcii na prijatie za členov Palestíny a Južného Sudánu v roku 2011. Spojené štáty opätovne vstúpili v júli 2023. Najnovšie v utorok (4. februára 2025) americký prezident Donald Trump nariadil, aby USA opäť preskúmali svoje členstvo v UNESCO. Posudzovanie sa má ukončiť do 90 dní.
Vlajkovou loďou organizácie, vďaka ktorej sa dostala do povedomia širokej verejnosti, je program Svetové dedičstvo. Vznikol na základe Dohovoru o ochrane svetového kultúrneho a prírodného dedičstva z novembra 1972, platnosť nadobudol v decembri 1975. Dohovor vychádza z myšlienky, že na svete existujú miesta s takou výnimočnou hodnotou pre celý svet, že by mali byť považované za dedičstvo celého ľudstva. Na Zozname svetového dedičstva UNESCO je v súčasnosti zapísaných 1223 objektov a lokalít. Z toho 952 kultúrnych, 231 prírodných a 40 zmiešaných lokalít zo 168 zmluvných štátov dohovoru.
Zo Slovenska bolo do Svetového dedičstva UNESCO dosiaľ zapísaných šesť kultúrnych a dve prírodné pamiatky. Kultúrnymi lokalitami sú Banská Štiavnica a technické pamiatky okolia, Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia, Rezervácia ľudovej architektúry Vlkolínec. Ďalej to sú Historické jadro mesta Bardejov, Drevené chrámy v slovenskej časti Karpatského oblúka a Hranice Rímskej ríše – Dunajský Limes (západný segment), ktoré sú spoločnou lokalitou s Nemeckom a Rakúskom.
Medzi prírodné lokality patria Jaskyne Slovenského krasu a Aggteleckého krasu. Tie sú spoločnou lokalitou s Maďarskom a Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy.
Slovenská stopa v UNESCO okrem toho zahŕňa deväť prvkov nehmotného kultúrneho dedičstva: fujara – hudobný nástroj a jeho hudba (2005, 2008), Terchovská muzika (2013), Gajdošská kultúra (2015), Bábkarstvo na Slovensku a v Čechách (2016), Horehronský viachlasný spev (2017), Modrotlač (2018), Drotárstvo (2019), Sokoliarstvo – živé dedičstvo ľudstva (2021) a Tradície spojené s chovom koní Lipican (2022).
Najnovším zápisom so slovenským pôvodom vo svetovom zozname UNESCO sa stalo Kovačické insitné umenie, ktoré je unikátnym odkazom slovenských krajanov v Srbsku. O tomto výnimočnom úspechu sa rozhodlo 3. decembra 2024 na zasadnutí Medzivládneho výboru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO v hlavnom meste Paraguaja v Asuncióne.
Zdroj: tasr/ ereport.sk
Ovocné džúsy s obsahom ťažkých kovov
Veda o nákazlivom šťastí
„Digitálne euro“. Nočná mora z Bruselu: Vaša platba digitálnej peňaženky je zamietnutá, lebo…
V Srbsku uniklo do okolia povodia Dunaja 82.000 litrov ropy
Zahraniční žoldnieri. Kto tiež bojuje proti Rusku?
Fico nemá klásť kvety, lebo Šimečka píše dejiny
VIDEO: Polícia modernizuje vozový park. Stovky nových áut majú zvýšiť bezpečnosť
USA zakázali Nemecku dodávať na Ukrajinu rakety Taurus
Ukrajinci strácajú vyše 1500 vojakov denne
Ukrajině se nepodařilo dosáhnout dohody s investory o restrukturalizaci dluhu
Vladimir Putin musí prestať klamať, že chce mier vo vojne na Ukrajine, vyhlásil Macron
„Vladimir, STOP! Poďme SPRAVIŤ mierovú dohodu,“ reagoval Donald Trump na nové raketové a dronové útoky ruskej armády na Kyjev
VIDEO: Šéfka SND Zuzana Ťapáková o stabilizovanej situácii v divadle, opere a balete
VIDEO: Klinický psychológ Petr Knotek alias Pjér la Šé’z o hypnóze a slobode alebo prečo ľudia dobrovoľne zabudli odkiaľ prišli a nechajú sa systémom s falošnou realitou programovať a upadajú do hypnózy
Kremeľ súhlasí s názorom Donalda Trumpa, že Ukrajina prišla o Krym už pred rokmi. Dmitrij Peskov zopakoval, že ruské ciele na Ukrajine sú nemenné a Rusko je odhodlané ich dosiahnuť.
VIDEO: Oleksij Arestovič varoval Zelenského, že pokud Ukrajina nepřistoupí na Trumpův mírový plán a neodevzdá Rusku 4 regiony, může za rok přijít o 8 regionů
Šéfom farmaceutických firiem sa máli ich obrovský zisk a naliehajú na zvýšenie cien ich produktov v Európe.
WEF Davos 2025 – Ešte Grotesknejšie Ako Kedykoľvek Doteraz. Robotizácia a Depopulácia.
Rok ktorý rýchle zabudnime
V dnešnom čoraz krehkejšom svetovom poriadku neexistuje alternatíva voči multilateralizmu, vyhlásil šéf diplomacie Juraj Blanár
zo sekcie
Slovenská republika sa stala pred 32 rokmi členom UNESCO
Slovenská republika sa stala pred 32 rokmi členom UNESCO
Slovenská republika sa stala pred 32 rokmi členom UNESCO