Slovanské Noviny

13. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Tri vedecké štúdie preukázali, že aj mierna frekvencia sledovania televízie ovplyvňuje kognitívne schopnosti človeka a množstvo šedej hmoty v mozgu, informovala 20. mája na portáli Eurekalert! News tlačová kancelária American Heart Association.

Výskumu, ktorý viedol Priya Palta, Ph.D., docent lekárskych vied a epidemiológie na Vagelos College of Physicians and Surgeons na Kolumbijskej univerzite v New Yorku, sa zúčastnilo 10 700 dospelých. Všetci účastníci (priemerný vek 59 rokov) hodnotili svoju vlastnú frekvenciu sledovania televízie počas prvého prieskumu v rokoch 1987 – 1989 a tretieho prieskumu v rokoch 1993 – 1995 (nízka úroveň – nikdy alebo zriedka, stredná úroveň – niekedy, vysoká úroveň – často alebo veľmi často).

Počas štvrtého (1996 – 1998) a piateho (2011 – 2013) prieskumu účastníci podstúpili ďalšie kognitívne testy rýchlosti pamäte, jazyka a informácií. Tí, ktorí uvádzali mierne alebo časté sledovanie televízie, mali o 15 % vyšší pokles kognitívnych funkcií v porovnaní s tými, ktorí uvádzali nízke hladiny. Zároveň sa nezistila nijaká súvislosť medzi indikovanou fyzickou aktivitou a účinkom času stráveného sledovaním televízie v strednom veku na zmeny kognitívnych funkcií a riziko demencie.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Štúdia, ktorú viedla Kelly Petty Gabrielle, Ph.D., profesorka epidemiológie na Alabamskej škole verejného zdravia v Birmingham, zahŕňala 1 601 dospelých (priemerný vek 76,2). Účastníci uvádzali svoje úrovne sledovania televízie počas prvého a tretieho prieskumu. Pri piatom vyšetrení podstúpili magnetickú rezonanciu mozgu. Vedci skúmali štrukturálne markery v mozgu vrátane objemu hlbokej šedej hmoty v mozgu každého účastníka.

Účastníci, ktorí hlásili vysoké až stredné sledovanie televízie, mali o desať rokov neskôr nižší objem tmavej šedej hmoty ako tí, ktorí televíziu nikdy alebo len zriedka sledovali. Takýto vzťah naznačuje väčšiu atrofiu alebo zhoršenie mozgu. Správy účastníkov o fyzickej aktivite neovplyvnili súvislosť medzi mierou sledovania televízie v strednom veku a mierami štruktúry mozgu šedej hmoty u starších ľudí.

Tretiu štúdiu viedol Ryan Dougherty, Ph.D., výskumný pracovník, divízia epidemiológie, Bloomberg Johns Hopkins School of Public Health, Baltimore. Štúdie sa zúčastnilo 599 ľudí, ktorých priemerný východiskový vek bol 30 rokov. Počas 20-ročného obdobia 1990 – 1991 – 2010 – 2011 sa účastníci prieskumu zúčastňovali každých päť rokov, vrátane odpovedí na otázku o priemernom počte hodín denne strávených sledovaním televízie za posledných 12 mesiacov.

Dougherty uviedol, že vzorce sledovania televízie zostávajú v priebehu času stabilné. Dvadsať rokov po začiatku štúdie účastníci podstúpili magnetickú rezonanciu na vyhodnotenie štrukturálnych parametrov šedej hmoty v mozgu. Vedci zistili, že viac hodín sledovania televízie v ranej a strednej dospelosti bolo spojených s menším objemom šedej hmoty vo vyššom veku.

Je potrebné poznamenať, že hodinové zvýšenie priemerného času sledovania TV bolo spojené so znížením objemu šedej hmoty asi o 0,5 %. Rovnako ako v iných štúdiách, ani na konci štúdie fyzická aktivita neovplyvnila vzťah medzi sledovaním televízie v strednom veku a skóre štruktúry šedej hmoty u účastníkov.

„Toto je dôležité zistenie, pretože je dnes dobre známe, že neurobiológia demencie vrátane atrofie mozgu začína v strednom veku. Toto je obdobie, keď je možné korigovať správanie prispievajúce k atrofii, ako je nadmerné sledovanie televízie, aby sa podporilo zdravé starnutie mozgu,“ uviedol Dougherty.

Vedec zdôrazňuje, že nie všetko sedavé správanie je rovnaké. „Nestimulačné sedavé aktivity, ako je sledovanie televízie, sú spojené so zvýšeným rizikom rozvoja kognitívnych porúch, zatiaľ čo kognitívne stimulujúce sedavé aktivity (napríklad čítanie, počítačové a spoločenské hry) sú spojené s udržaním kognitívnych funkcií a znížením pravdepodobnosti demencie,“ informoval Ryan Dougherty.

Výsledky výskumu boli prezentované na konferencii American Heart Association Conference on Epidemiology, Prevention, Lifestyle and Cardiometabolic Health, ktorá sa konala 20. – 21. mája.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.