Les je živým zdrojom potravy. Samotné jedlo tam rastie úplne sebestačne, len musíte vedieť, čo je jedlé, a potom môžete žiť v lese a byť vždy sýty…
Vedec a profesor Anatolij Izmodenov tvrdí, že človek potrebuje na úplné šťastie iba les, ktorý ho nakŕmi, napojí, zohreje aj vylieči. Anatolij experimentoval na sebe – do tajgy odišiel bez zásob potravín. Vo vreckách mal iba zápalky a zošit s ceruzkou na poznámky. Vedec niekoľkokrát prekročil horské pásmo Sichote-Aliň na Ďalekom východe a došiel až do Tatárskeho prielivu. Chabarovský vedec objavil novú vedu.
Anatolij Izmodenov (27.11.1930 – 20.10.2016) bol praktický vedec. Kandidáta vied obhájil v 37 rokoch a doktorát v 67 rokoch. A na 30 rokov medzi tým zmizol v lese. Anatolij Grigorievič Izmodenov bol doktorom poľnohospodárskych vied, profesorom, akademikom verejnej Akadémie netradičných a vzácnych rastlín (ANiRR) a cestovateľom. Bol to on, kto objavil novú vedu v našom storočí! Volá sa siledia – od silva (les) a edio (potrava). Teda veda o lesných potravinách, lesných produktoch. Ak sa predtým hovorilo iba o lesných nedrevných produktoch alebo agroforeste – poľnohospodárstve v lese alebo agrolesníctve, teraz bolo možné tieto pojmy rozšíriť. Aký je však zmysel nového učenia?
- Veľký v oblasti potravinovej bezpečnosti ľudstva, – povedal Anatolij Izmodenov. – Ako brať do úvahy, vyhodnocovať, určovať vzorce a nakladať s nimi podľa potreby a učiť sa, ako správne používať lesné produkty a to bez ujmy na prírode – to je úloha novej vedy.
Anatolij Izmodenov napríklad spojil všetky liečivé rastliny do takzvaných saluberov – zoznamu 1100 názvov stromov, kríkov a bylín. A viac ako polovicu z nich, respektíve 683, sám preštudoval a spočítal produkty, ktoré je možné z týchto rastlín získať.
- Jeden vedec sa ma spýtal, prečo je potrebné študovať brezovú šťavu? Vypi ju a je to! A huby? Zjedzte ich a je to! – hovorí Izmodenov. – Ale toto je najhlbšia chyba ľudstva – takto zaobchádzať s lesnými produktmi! Musíme v prírode preskúmať a zostaviť zoznam všetkých produktívnych rastlín a všetkých produktov v prírode (rastlina môže byť jedna ale produktov môže dávať desiatky). To znamená zistiť, čo sa dá z rastlín jesť na Matke Zemi, aké rastlinné zdroje sú využiteľné pre ľudský život …
Anatolij napríklad dôkladne preštudoval všetko, čo sa týka brezovej šťavy. Okrem užitočných vlastností skúmal, koľko si z brezy môžete vziať a ako to urobiť správne, aby ste ju nepoškodili, aké veľké zdroje sú jej v lese, či existuje nejaká zákonitosť v „plodných“ rokoch pre brezovú šťavu.
Podľa Anatolija sa príroda nevyznačuje súcitom. Napríklad je celkom dobrou tradíciou dať v zime živý vianočný stromček do bytov. Potrebujete len vedieť, kde môžete rúbať stromy bez poškodenia lesa a kde nie.
- Rastlina je veľmi citlivá na ľudskú činnosť a tá zatiaľ prichádza do konfliktu s prírodou. Nedávno som urobil prepočet: koniec koncov, Chabarovsk bol najzelenší v Rusku a po Omsku sa umiestnil na druhom mieste. A teraz? Vytvoril som výpočet drevnatej vegetácie: kríky a stromy na mnohých miestach v meste, samozrejme selektívne. A prekvapilo to, že nemáme zdravé stromy a kríky. Všetky sú choré! Je pravda, že bulváry a zeleň stále žijú, ale že rastliny opúšťajú Chabarovsk, to je skutočnosť. A po rastlinách môžeme zmiznúť aj my.
Za potravinami do lesa.
- Solídny človek a celý život sa zaoberá nejakými bobuľami, koreňmi, – hovoril o sebe so smiechom Izmodenov. Tak sa nad ním smiali mnohí, až kým nepreukázal, že jeho aktivity sú veľmi vedecké a užitočné pre ľudstvo.
Anatolij Izmodenov bol prvý, kto vyvinul celú vedu o vytvorení v ruskej tajge celoročných tovární uzavretého typu (nevyčerpateľná výroba, nepretržitá po celé roky a ročné obdobia roka) pre integrované spracovanie a využitie zdrojov tajgy. Valentín Coj (zástupca Štátnej dumy Ruskej federácie, predseda koncernu „Expa“) sa veľakrát obrátil na vedca so žiadosťou o radu. V tej dobe mal pán Coj farmy na ženšen a včely. Anatolij Izmodenov navyše vytvoril teóriu osvojenia lesných produktov v dvoch smeroch: surovinová základňa pre ťažbu a genofond pre rastlinnú výrobu. Napokon, je známe, že človek skultivoval a adaptoval na poľnohospodárstvo nie viac ako 5 % rastlín vytvorených prírodou. Je tu teda ešte veľa práce.
Izmodenov dva roky nekonzumoval žiadne civilizované jedlo. Skúmal, čo cítil primitívny človek, keď žil v tajge, keď tam bol dostatočný rastlinný základ. – Nebral som si so sebou nič: žiadnu múku, žiadne cereálie, žiadnu soľ, žiaden cukor. Jedol som iba rastliny, – spomína.
- Organizmus nepociťoval nedostatok, – hovorí vedec. – Samozrejme, že človek sa dnes v lese cíti neobvykle: potrebuje zjesť kotlety, cmúľať cukríky – to je psychologický faktor. Ale v prírode je všetko, čo je pre ľudský organizmus potrebné.
Pred výskumom vedca sa populácie rastlín Eleutherococcus a Aralia nepoužívali ako produkt (liečivé korene). Farmakológovia z Prímorskej oblasti uznali ich hodnotu a Izmodenov identifikoval zdroje, režim použitia a vyzval ľudí: zbierajte, jedzte!
Vedca možno navyše nazvať objaviteľom „zimných potravín“. Našiel ich asi 30. Napríklad v zime si namiesto čaju môžete uvariť čagu (brezová huba) – obsahuje veľa glukózy. Alebo žuť bielu svidinu – taký ker z čeľade drieň (drieň) s malinovými stonkami.
- Eleuterokok a Aralia sú veľmi užitočné. V zime je ľahké ich vytrhnúť tam, kde rastú na kameňoch (zvyčajne v horných tokoch potokov), a vylúhovať korene, ktoré sú silným stimulantom, – radí Anatolij. – A cédrová šiška je tiež dobrá na raňajky. Praslička roľná je tiež skvelým zimným produktom a dá sa žuť. V zime zmrzne v segmentoch prasličky roľnej ľad, v ktorom je veľa výživnej glukózy a kremíka. Požul som asi tucet a nemusel som večerať …
Izmodenov dokonca vyvinul svoju vlastnú liečebnú metódu nazvanú „Moja bylina“. Vypracúva špeciálne liečebné programy na liečenie a je si istý, že na každé ochorenie existuje bylina, ktorá ho dokáže odohnať.
V čom je sila
Izmodenov dávno vymyslel potravinové pásy v lese, kde sú všetky potrebné plody pre ľudský život, ktoré sa môžu v lese umelo vysádzať. Jeho snom bolo vytvoriť akési lesné chaty (potravinárske plochy), kde by bolo možné zbierať a študovať lesné produkty. Čiastočne sa to už podarilo zrealizovať. Teraz si chatári v lete z jeho potravinárskych plôch odnášajú sadenice čučoriedok a zemolezu.
Podľa Izmodenova ovplyvňujú vývoj spoločnosti a ľudí dve sily: sociálne prostredie a príroda. Podľa vedca sme teda na prírodu úplne zabudli. Vrátane Karla Marxa s jeho „Kapitálom“, ktorý je už dávno zastaraný, pretože o prírode nepadlo ani slovo.
„Aký som bol hlupák a nechápal som, odkiaľ sme predtým prišli. A prišli sme z prírody“, – povedal akademik All-Union Agricultural Academy Grigorij Kazmin Izmodenovovi tesne pred svojou smrťou. Už v roku 1967 bol Izmodenovovým oponentom na dizertačnej práci. A na konci svojho života pripustil, že sa mýlil a že „siledia je tá pravá najhlavnejšia veda“!
- Chcem, aby sa siledia učila na všetkých univerzitách a školách na svete, – povedal Anatolij Izmodenov. – Pretože žijeme vďaka rastlinám. Najprv sa objavili rastliny a až potom človek. Rozhodne musíme poznať zdroje, ktoré existujú v našom civilizovanom útoku na prírodu. A neexistujú úplné vedomosti…
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info
Prečo nemáme rovnaký meter na Rusko, USA či na Izrael?! Pýta sa nielen Chmelár, ale aj mnohí Slováci
Trumpova nová šou: neviditeľné bombardéry zhodili bomby na Irán, ale stopy po úderoch sú neviditeľné
Evropský parlament chce trestat nenávistné projevy. „V EU se zase zbláznili. Takto začíná cenzura,“ prohlásil šéf české senátní ústavněprávní komise Zdeněk Hraba
VIDEO: Satelitné snímky firmy Maxar po útokoch amerických bombardérov na iránske jadrové zariadenia ukazujú, že protibunkrové bomby zlyhali a explodovali na povrchu skalného masívu rovnako ako pred rokmi v Afganistane pri úderoch na jaskynný komplex Tora Bora.
„Hra sa neskončila, prekvapenia budú pokračovať.
VIDEO: „Formuje sa multipolárny svet, v ktorom je medzinárodný dialóg založený na vzájomnom porozumení v hľadaní riešení aj v tých najnáročnejších podmienkach.
Irán spustil nový raketový útok na Izrael. Kuvajt vyhlásil výnimočný stav – obáva sa útoku na americké základne
Trump opäť dráždi Teherán: Zmena režimu je možná
USA pod paľbou kritiky: Severná Kórea odsúdila zásah v Iráne
Hrozí Európe imigračná katastrofa?
Viktorín sa pýta: Kam sa stratili všetci mierotvorcovia?
Bestro protislovenským podivínom: Aj Španieli s Talianmi protrestujú voči Bruselu
Falošné investície v mene vlády: Podvodníci útočia na dôveru ľudí
Tajomstvá najdrahšieho bombardéra sveta. Ako B-2 Spirit zasiahol najchránenejší cieľ v Iráne a čím je výnimočný?
Rusko, Čína a Pakistan v návrhu rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN odsudzujú útoky na Irán
Iránsky minister zahraničných vecí pricestoval do Moskvy za Putinom
Útok na Irán nemusí viesť k širšej vojne, hovorí J. D. Vance
Prečo sú všetci, ktorí si cenia mier a ľudský život, dnes tak hlboko znepokojení situáciou na Blízkom východe?
A. Dugin: Tretia svetová vojna sa začala
Rusko zaútočilo na výcvikové stredisko Ukrajincov
zo sekcie
Siledia – veda o lesných potravinách a produktoch z lesa
Siledia – veda o lesných potravinách a produktoch z lesa
Siledia – veda o lesných potravinách a produktoch z lesa