Slovanské Noviny

19. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Podpredseda Európskej komisie a vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell označil prísľuby členstva v NATO dané Ukrajine a Gruzínsku za chyby.

Vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell, priznal, že Západ urobil vo vzťahoch s Ruskom chyby.

V rozhovore pre francúzsky televízny kanál TF1 vo štvrtok Borrell povedal, že je „pripravený priznať, že sme urobili množstvo chýb a premárnili šancu zblížiť sa s Ruskom“.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Najvyšší diplomat EÚ ďalej priznal, že niektoré veci „sme mohli urobiť lepšie“, ako aj „veci, ktoré sme ponúkli a potom nerealizovali, ako napríklad … sľuby, že Ukrajina a Gruzínsko sa stanú súčasťou NATO“. Povedal, že je toho názoru, že „dávať sľuby, ktoré nemôžete splniť, je chyba“.

Poznamenal tiež, že „po rozpade sovietskeho impéria Rusi veľmi trpeli“, čo podľa neho vyvolalo „istý druh zášti, ktorú Putin využíva“.

Väčšinu rozhovoru však venoval ostrej kritike ruskej vojenskej kampane proti Ukrajine, ktorú Moskva začala 24. februára.

Borrell označil ofenzívu Kremľa za „úplne neopodstatnenú a bezdôvodnú vojnu, ktorá je čoraz brutálnejšia a pre civilizovaný svet úplne neprijateľná“. Varoval, že „sme vstúpili na novú stránku v dejinách Európy, na novú stránku v globálnej geopolitike“, a dodal, že očakáva, že vzťahy s Ruskom budú „po tom, čo sa práve stalo, radikálne odlišné“.

Diplomat pokračoval obvinením ruských síl, že pri útokoch na ukrajinské mestá nebrali ohľad na prítomnosť civilistov, a dodal, že „Mariupol [bol] nepochybne vojnovým zločinom“. Tvrdil, že keďže Rusko doteraz „nebolo schopné dobyť mestá“ kvôli podľa jeho slov „veľmi silnému“ ukrajinskému odporu, Moskva sa namiesto toho uchýlila k ich masovému bombardovaniu, podobne ako „v Sýrii alebo Čečensku“.

Na otázku, či si myslí, že Vladimir Putin bude niekedy postavený pred Medzinárodný trestný súd v Haagu, Borrell odpovedal, že hoci je takýto scenár do značnej miery hypotetický, myslí si, že existuje dostatok obvinení, na základe ktorých by bolo možné ruského prezidenta súdiť.

Borrell prezradil, že jeho úrad dohliada na celoeurópsky program, ktorého cieľom je po prvýkrát v histórii bloku uľahčiť dodávky zbraní na Ukrajinu. Povedal, že „tím 200 dôstojníkov zo všetkých európskych armád“ pod velením francúzskeho admirála a talianskeho generála zabezpečuje, aby EÚ uspokojila požiadavku Ukrajiny na dodávku zbraní. Vysvetlil, že jednotlivé členské štáty poskytovali zbrane a vybavenie, najmä muníciu, palivo a protitankové strely, a Brusel hradil účet.

Odmietol však zachádzať do podrobností týkajúcich sa spôsobov dodávok a hraničných priechodov, ktoré sa pri dodávkach využívajú.


Ruské ministerstvo obrany neustále odmieta obvinenia, že jeho sily sa zameriavajú na civilnú infraštruktúru na Ukrajine. Obviňuje ukrajinskú armádu a milície, že zaujímajú pozície v obytných oblastiach a používajú civilistov ako živý štít. V komentári k nedávnym správam médií o ruskom leteckom útoku na pôrodnicu v meste Mariupol Moskva odmietla túto správu ako „falošnú správu“.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vo štvrtok po rokovaniach so svojím ukrajinským partnerom v tureckej Antalyi varoval Západ, že zbrane, ktoré masovo posiela na Ukrajinu, najmä prenosné protilietadlové rakety, by sa mohli dostať do rúk teroristov a predstavovať hrozbu pre civilné lietadlá.

Moskva zaútočila na svojho suseda koncom februára po sedem rokov trvajúcej patovej situácii v súvislosti s tým, že Ukrajina neplní podmienky dohôd z Minska a Rusko nakoniec uznalo donbaské republiky Doneck a Lugansk. Cieľom protokolov sprostredkovaných nemeckom a francúzskom bolo upraviť postavenie týchto regiónov v rámci ukrajinského štátu. rusko teraz požaduje, aby sa ukrajina oficiálne vyhlásila za neutrálnu krajinu, ktorá nikdy nevstúpi do vojenského bloku NATO pod vedením USA. Kyjev trvá na tom, že ruská ofenzíva bola úplne nevyprovokovaná, a odmietol tvrdenia, že plánuje opätovne získať obe republiky silou.

Zdroj: rt.com / YouTube
Preklad: InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d