Slovanské Noviny

29. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Moskva predviedla v Karabachu majstrovskú špeciálnu operáciu a tým zabránilo invázii NATO do Zakaukazska a geopolitickej katastrofe

10.11.2020

Trojdohoda o ukončení bojových akcií v Karabachu sa stala výnimočnou špeciálnou operáciou — pred jej podpisom nedošlo k žiadnemu úniku informácií do médií.

Správa bola prekvapivá, aj keď ju inštitút RUSSTRAT niekoľko dní predtým predpovedal.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Okrem toho bol zvolený ten najpriaznivejší okamih: v USA panuje zmätok s voľbami, na Zakaukazsku žiadna zo strán úplne nedosiahla svoje ciele a bola to posledná možnosť pre bojujúce strany „zachrániť si vlastnú tvár“.

To sa stalo hlavnou podmienkou pri súhlase s podpísaním vyhlásenia o ukončení vojny v Karabachu. Akékoľvek oneskorenie znamenalo možnosť zásahu USA, vojenskú porážku Arménska a pád Azerbajdžanu pod priamu kontrolu Turecka so všetkými z toho vyplývajúcimi následkami, až po revoltu generálov, rozkol generálov a zvrhnutie Alijeva v prospech chránenca absolútne protureckého klanu Pašajevovcov.

V tejto situácii urobilo Rusko všetko možné a ešte aj niečo navyše. A dobre vieme, že politika je umením možného. Azerbajdžan oslavuje víťazstvo — dobytie Šuši. Zároveň do 15. novembra vráti Arménsko región Kelbajar, do 20. novembra — región Aghdam a do 1. decembra región Lačin, pričom zrušilo aj blokádu Nachičevanu. Nejedná sa o Karabach, ale strednodobý cieľ pre Alijeva bol dosiahnutý. Teraz má silnú pozíciu.

Ani pre Erdogana to neskončilo zle — nepatrí medzi víťazov, ale priložil k tomu ruku a pozdvihol svoj status, aj keď nie na úroveň, o ktorú sa usiloval. Putin prijal Erdoganov návrh na vytvorenie pracovnej skupiny pre Karabach, no nakoniec sa to zaobíde bez neho. Turecku bude ponúknuté miesto v spoločnom veliteľstve na monitorovanie dodržiavania prímeria, nie však v Karabachu, ale na území Azerbajdžanu.

Arménsko ubránilo Karabach, udržalo si kontrolu nad cestou cez Lačin z Arménska do Stepanakertu, pričom mesto Šuša si stále udržuje komunikáciu s Arménskom.

Rusko zabránilo invázii NATO do Zakaukazska a geopolitickej katastrofe v Eurázii. Hlavné je, že nedovolilo vyčistenie Arménov v Karabachu. Je garantom ich bezpečnosti. Rusko zároveň nikoho nenútilo, ale pracovalo výlučne so záujmami strán, čo je umenie diplomacie — dokázať zdržanlivosť a urobiť správny krok v pravý čas.

V situácii s Karabachom sa Rusko ukázalo ako ideálny sprostredkovateľ, ktorý v skutočnosti zachráni všetky strany v konflikte pred následkami situácie, ktorú sami vytvorili.

Alijev sa dosť snažil, aby ho „brat Erdogan“ nepohltil a nerozpustil v tureckom geopolitickom projekte, zachoval si subjektivitu a zachránil seba, svoju moc a svoju viacvektorovú povahu. Možno aj svoju vlastnú rodinu. Teraz je pre neho situácia vyrovnaná — Turecku vďačí za posilnenie vyjednávacej pozície s Arménskom, ale tiež Rusku vďačí za uchovanie moci a suverenity.

Ukázalo sa, že to bolo klasické Putinovo džudo. Výsledkom bolo, že Erdogan pomohol Rusku upevniť jeho pozíciu na Zakaukazsku, aj keď sa všemožne snažil urobiť opak. Výborná ukážka, keď je sila nepriateľa použitá proti nemu samému. Erdogan to ťažko znáša, ale nedá sa s tým nič robiť.

Erdogan situáciu akceptuje, ale bude pokračovať vo svojej politike, pretože inú nemá. Pokúsi sa tiež toto všetko predstaviť tureckej verejnosti ako svoje víťazstvo. Je možné, že Turecko sa pokúsi znovu vyprovokovať rozpad prímeria. Bude to však znamenať vojnu s Ruskom — teraz sú v regióne ruské mierové sily, a to mení situáciu.

Ruská vojenská prítomnosť v regióne je úplne legitímna a ruské mierové sily sú v Náhornom Karabachu nadlho. V skutočnosti ide o ďalšiu ruskú vojenskú základňu v regióne.

Nie je možné vytknúť Moskve žiadne výhrady, tak zo strany Jerevanu, ako aj Baku. Mier v Karabachu, po ktorom bude nasledovať zložitý proces rokovaní, môže viesť k dosiahnutiu kompromisu, ktorého obrysy a obsah sa budú ešte upravovať. Vytvárajú sa podmienky pre návrat utečencov.

Vplyv Ruska v Karabachu bude zároveň takmer vyšší ako vplyv Arménska, ktoré by sa malo zamyslieť nad tým, k čomu viedol patronát Američanov. Pozícia Ruska v Azerbajdžane sa prinajmenšom nezhorší. Ak sa to podarí, bude ťažké nedoceniť politické víťazstvo Ruska.

zdroj: Jelena Panina, RUSSTRAT

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d