Slovanské Noviny

9. júna 2026

Slovanské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Rusko je v prípade požiadavky pripravené dodať do Európy viac plynu, oznámil Putin

Vyjadrenia ruského prezidenta naznačujú, že Moskva je ochotná pomôcť zmierniť tlak na ceny plynu v Európe. 

Rusko je pripravené dodať do Európy viac plynu, ak by o to požiadala. Povedal to v stredu ruský prezident Vladimir Putin, ktorý zároveň dôrazne odmietol tvrdenia, že Moskva z politických dôvodov obmedzuje dodávky suroviny.

„Ak nás požiadajú, aby sme dodávky zvýšili, sme pripravení tak urobiť. Zvýšime ich v takej miere, o akú nás naši partneri požiadajú,“povedal na energetickej konferencii v Moskve Putin, ktorého citovala agentúra Reuters.

Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho

Podporiť teraz
Už od 1 € • jednorazovo

Ceny plynu v Európe vzrástli v októbri na rekordné hodnoty, Kremeľ však opakovane odmieta, že by Rusko zadržiavalo dodávky suroviny s cieľom zvýšiť tlak na urýchlenú certifikáciu nového plynovodu Severný prúd 2. Putin označil obvinenia, že Moskva využíva energie ako politickú zbraň, za „totálny nezmysel“.

„Rusko vždy vychádzalo svojim partnerom v ústrety a je pripravené rokovať o ďalších krokoch,“ dodal Putin bez ďalších podrobností.

Ako uviedla agentúra Reuters, prezidentove vyjadrenia naznačujú, že Moskva je ochotná pomôcť zmierniť tlak na ceny plynu v Európe. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov však predtým vyhlásil, že dodávky plynu do Európy zo strany Gazpromu dosahujú na základe súčasných kontraktov maximum a akékoľvek zvýšenie objemu je potrebné prerokovať s plynárenskou spoločnosťou.

„Mimo kontraktu nie je možné realizovať žiadne dodávky,“ povedal Peskov novinárom. „Ako? Zadarmo? To je potrebné prerokovať s Gazpromom,“ dodal.

Zdroj: openiazoch.zoznam.sk