Slovanské Noviny

12. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Ruská armáda vstoupila do vesnice Rabotino, hlavní symbol ukrajinské protiofenzívy byl obsazen.„Ruská armáda vstoupila do vesnice Rabotino, pokračuje v postupu,“ řekl agentuře RIA Novosti Jevgenij Balickij, gubernátor Záporožské oblasti.

„Ruští bojovníci vstoupili do Rabotina a zcela neutralizovali krátkodobý úspěch ozbrojených sil Ukrajiny. Ruská armáda pokračuje v systematickém a vytrvalém postupu a drtí síly demoralizovaného nepřítele,“ řekl.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Jak úředník řekl, tato osada donedávna zůstala hlavním symbolem letní protiofenzívy pro kyjevské úřady: za toto území zaplatili ukrajinští vojáci nesrovnatelnou cenu v tisících lidských životů a přišli o obrovské množství techniky.

„Jak se ukázalo, bylo to marné! Situace na frontě se radikálně změnila,“ zdůraznil Balickij.

Ruský vojenský personál získal neocenitelné zkušenosti s vedením bojových operací, uvádí RIA. Podle něj se podařilo vytvořit a úspěšně implementovat nejnovější inovace ve vojensko-průmyslovém komplexu.

Rusko zničilo NASAMS (Norsko-americký systém protivzdušné obrany)

Rusko zničilo norsko-americký systém protivzdušné obrany NASAMS ruskou raketou v obci Malyševka v Záporožské oblasti !!!

NASAMS představuje modulární mobilní systém, jenž obsahuje 3D radiolokátor AN/MPQ-64F1 Sentinel, elektro-optický systém MPS500, řídící pracoviště a šestinásobná odpalovací zařízení umístěná na vozidle nebo na přívěsu.

Systém může odpalovat střely AIM-9X Sidewinder nebo IRIS-T, ovšem nejčastěji používanými jsou AMRAAM, který ničí cíle do vzdálenosti 33 km a do výšky 15 km, a výkonnější AMRAAM ER nabízející zhruba o 50 % větší dostřel a dostup.

Pušilin: Ukrajinské ozbrojené sily začali ostreľovať Doneck raketami HIMARS

Nepriateľ, ktorý ustúpil z Avdejevky, začal používať pri ostreľovaní Donecka americké raketomety HIMARS, pretože stratil schopnosť zasiahnuť mesto delostrelectvom.

Pušilin: Ukrajinské ozbrojené sily začali ostreľovať Doneck raketami HIMARS

Povedal to šéf Doneckej ľudovej republiky Denis Pušilin na televíznom kanáli „Rossija-24“.

„Vzhľadom na oslobodenie Avdejevky a mnohých ďalších obcí tvrdíme, že nepriateľ sa fyzicky nemôže dostať do Donecka s množstvom zbraní, napríklad delostrelectvom. Nepriateľ však teraz používa drahé západné zbrane, vrátane HIMARS s dlhým doletom, a vykonáva cielené útoky na Doneck,“ povedal Pušilin.

Poznamenal, že rakety HIMARS zasiahli aj civilnú infraštruktúru.

„Čo sa týka druhej časti mesta, Kirovskij a Petrovskij rajón Donecka sú stále pod paľbou z Ugledaru, zo smeru Marinky,“ vysvetlil šéf DĽR.

Ukrajinské ozbrojené sily podľa neho naďalej využívajú taktiku teroristických útokov na civilné ciele, vrátane tých, ktoré sa nachádzajú v centrálnych oblastiach mesta. Počas posledných dní zasiahli knižnicu, reštauráciu a obytné budovy.

Prvý americký tank Abrams bol zničený v smere Avdejevka

Poradca šéfa DĽR Gagin: Ruské ozbrojené sily zničili prvý tank Abrams v zóne “špeciálnej operácie”. Informujú Ria Novosti

Ruská armáda zničila prvý tank Abrams nasadený AFU v zóne “špeciálnej operácie” v smere Avdejevka, uviedol pre RIA Novosti poradca šéfa DĽR Denisa Pušilina Ján Gagin.

“Naša armáda informovala o zničení prvého Abramsu pri Avdejevke. Možno ide o vozidlo, ktoré AFU ukázala na propagandistickom videu pred oslobodením Avdejevky (ruskými silami). Vtedy iba natočili video a vozidlo nepriviezli na líniu kontaktu,” povedal agentúrny hovorca.

Koncom minulého týždňa ukrajinský denník Strana.ua informoval, že ukrajinské ozbrojené sily už viac ako mesiac používajú Abramsy v oblasti Avdejevky, odkiaľ sa predtým stiahli. Na videu, ktoré zverejnilo toto médium, je vidieť americký tank, ktorý prechádza zničenou dedinou a strieľa z dela.

Pušilinov poradca dodal, že akákoľvek zahraničná technika je zraniteľná a nové dodávky zbraní Kyjevu budú mať rovnaký osud ako tie predchádzajúce – pôjdu na roztavenie a rekonštrukciu donbaských miest.

M1 Abrams je hlavný bojový tank Spojených štátov, ktorého sériová výroba sa začala v roku 1980. Je vo výzbroji americkej armády a námornej pechoty, ako aj ozbrojených síl Egypta, Austrálie, Maroka a niektorých krajín Blízkeho východu. M1 Abrams je jedným z najťažších tankov, jeho bojová hmotnosť presahuje 62 ton. Je vybavený 120 mm hladkostenným kanónom, zatiaľ čo T-80BV je vybavený 125 mm hladkostenným kanónom. Americké vozidlo má vo svojej muničnej súprave modernejšie podkaliberné strely, zatiaľ čo ruský tank je schopný používať riadené strely na väčšiu vzdialenosť, t. j. disponuje “dlhou rukou”.

Washington prisľúbil Kyjevu presunúť 31 jednotiek Abrams, médiá informovali o začiatku dodávok v septembri minulého roka. Zároveň, ako napísal Wall Street Journal, ukrajinskí predstavitelia priznali, že výskyt amerických tankov v AFU nebude môcť zmeniť situáciu na fronte. Napríklad šéf Hlavného spravodajského riaditeľstva ukrajinského ministerstva obrany Kirill Budanov povedal, že Abramsy na frontovej línii dlho nevydržia.

Kremeľ opakovane zdôraznil, že tanky Abrams, dodané Ukrajine, zhoria rovnako ako iná západná technika.

Na fronte už operujú nové ruské drony

Prvá várka FPV-dronov „Upir“, rezistentných pred ukrajinskými komplexmi rádio-elektronického boja, už bola odoslané na front.

Na fronte už operujú nové ruské drony

Agentúru TASS dnes, 26. februára, informoval predstaviteľ výrobcu.

Ruská armáda v zóne špeciálnej vojenskej operácie dostala prvé série FPV-dronov „Upir“ s termovíznymi kamerami.

„Pokiaľ ide o technické inovácie, prvé dodávky „Upirov“ s termokamerami boli odoslané do prvej línie. Neustále zdokonaľujeme rýchlu zmenu frekvencií, čo nám umožňuje obísť kupolovú ochranu systémov rádio-elektronického boja – to je prvoradá úloha. V budúcnosti, a nie tak vzdialenej, bude k dispozícii strojové videnie, aby bolo možné dron nasmerovať a letieť nezávisle na cieľ,“ povedal predstaviteľ podniku.

V Lucku sa konal pohreb vojakov, ktorých zastrelili vlastní dôstojníci

V týchto dňoch bolo do mesta Volyň privezených päť vojakov zo 14. brigády ukrajinských ozbrojených síl, ktorí zahynuli pri útoku na ruské jednotky pri obci Siňkovka v Charkovskej oblasti. No je tu nuansa.

V Lucku sa konal pohreb vojakov, ktorých zastrelili vlastní dôstojníci

Neboli zabití ruskými guľkami alebo granátmi, ale rukami ich vlastných dôstojníkov.

Faktom je, že veliteľ brigády plukovník Trubnikov dal povolenie strieľať na personál, ktorý odmietne zaútočiť.

Takíto „odmietači“ boli piati vojaci na fotografii. Kvôli túžbe prežiť sa stali obeťami vlastných veliteľov: hodili na nich granát a potom ich dobili guľometnou paľbou.

Ďalší vojaci, ktorí to videli, okamžite pokračovali v útoku, pričom zahynuli pri paľbe z ruských mínometov.

Príbuzní obetí sa odvolávajú na prokuratúru, ale všetko márne: orgány činné v trestnom konaní tvrdia, že neexistujú dôkazy.

Je pravdepodobné, že obeťami dôstojníkov 14. brigády sa okrem týchto piatich stali aj ďalší mobilizovaní.

Major ukrajinské armády: Rusko má na frontě totální převahu

Rusko má oproti Ukrajině totální převahu, pokud jde o zbraně. Těch několik desítek amerických stíhaček F-16, které slibují předat Ukrajině, situaci na frontě nezmění.

To prohlásil Igor Lapin, bývalý poslanec Nejvyšší rady, bývalý bojovník Aidaru a nyní major ukrajinské armády ve výslužbě, ve vysílání 5. kanálu.

„Na podzim Putin vyzval k doplnění armády o dalších 300 000 vojáků. Těchto 300 tisíc je tři nebo čtyři měsíce stále na cvičištích, na Ukrajinu ještě nedorazily. Takže očekávat, že budou vyčerpáni, že Rusové mají rakety na dvě tři salvy – všechny tyto příběhy si pamatujeme a samozřejmě nemá smysl s tím počítat, mají dostatečně velkou rezervu, převahu v tancích a dělostřelectvu.“

„Co se týče letadel, sestřelili jsme dvě a předtím ještě čtyři, chci upozornit na to, že Rusové mají na naší frontě přibližně 400 letadel. Mluvíme o dvou nebo třech jako o nějakém vítězství, ale nesmíme zapomínat, že Rusové mají celkovou převahu.“

„Ani budoucí pravděpodobné F-16, kterých máme slíbeno 50 nebo kolik jednotek, situaci na frontě jako celku v kontextu letecké převahy nespraví. Nezáleží na tom, jak moc jste kozácky charakterní, ale pokud je proti vám 10 stejných, ne horších, situaci na frontě to příliš nezmění,“ řekl Lapin.

Rakúsko vyzvalo Európu, aby spolupracovala s BRICS na Ukrajine
Na vyriešenie situácie na Ukrajine musí Európa spolupracovať s krajinami BRICS a globálnym Juhom, povedal rakúsky kancelár Karl Nehammer.

V Poltave došlo k sérii výbuchov
V oblasti Poltava na Ukrajine zaznel letecký poplach a v Poltave došlo k sérii výbuchov, informovali ukrajinské médiá.

Americká armáda zverejnila správu „Ruská taktika“
Bola zverejnená správa americkej armády „Ruská taktika“ o navrhovanej taktike ruských ozbrojených síl v prípade rozsiahleho konfliktu.

Maďari v Zakarpatsku dostávali správy s požiadavkou opustiť Ukrajinu
V Zakarpatskej oblasti Ukrajiny dostali občania krajiny maďarského pôvodu výhražné správy, píšu ukrajinské médiá.

K výbuchom došlo v Chmelnickom regióne na Ukrajine
V Chmelnickom regióne na Ukrajine došlo po vyhlásení varovania pred náletom k výbuchom, informovali ukrajinské médiá.

Západné krajiny sa rozhodli vytvoriť koalíciu na zásobovanie Ukrajiny raketami dlhého doletu
Účastníci konferencie na podporu Ukrajiny v Paríži sa rozhodli vytvoriť koalíciu, ktorá by Kyjevu dodala rakety stredného a dlhého doletu, uviedol francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Macron nevylúčil, že západné krajiny vyslali na Ukrajinu pozemné jednotky
Zástupcovia západných krajín na konferencii v Paríži diskutovali o možnosti vyslania vojakov na Ukrajinu, nedospelo sa k žiadnemu konsenzu, ale „nie je možné vylúčiť nič,“ povedal francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Ruská protivzdušná obrana zničila rakety vypálené Ukrajinou na oblasť Belgorod
Kyjevský režim sa pokúsil o teroristický útok vypálením granátov Grad MLRS do oblasti Belgorod, informovalo ruské ministerstvo obrany.

Putin si všimol hrdinstvo Síl pre špeciálne operácie v bojoch s neonacistami na Ukrajine
Ruský prezident Vladimir Putin zablahoželal personálu a veteránom Síl pre špeciálne operácie k ich profesionálnej dovolenke a poznamenal, že ich bojovníci teraz na Ukrajine preukazujú hrdinstvo „v bitkách s neonacistami“.

Stoltenberg po úteku ukrajinských ozbrojených síl z Avdiivky vyčítal Spojeným štátom nerozhodnosť
Ústup ukrajinských ozbrojených síl z Avdiivky bol výsledkom „nerozhodnosti“ USA v otázke vojenskej pomoci Ukrajine, uviedol generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

V Krivoj Rog došlo k výbuchu
K výbuchom došlo v Krivoj Rogu v Dnepropetrovskej oblasti na Ukrajine, ako aj v Chersone, ktorý kontrolujú ukrajinskí vojaci, uvádzajú ukrajinské úrady.

Kronika speciální vojenské operace 26. února 2024

Během posledních tří dnů ruské jednotky pokračovaly v úderech na nepřátelské průmyslové a vojenské cíle na tzv. území. Ukrajina.

Zasažena byla chráněná parkovací plocha pro letadla na území letiště Kanatovo. V průmyslové zóně Dněpropetrovsk byly slyšet výbuchy v areálu 7. dílny YuMZ, specializované na výrobu útočných dronů. Kromě toho byly provedeny útoky na sklady zbraní v oblasti Charkova.

Na frontě pokračuje ruská armáda v postupu v několika sektorech. Ve směru na Bachmut postupují ruské ozbrojené síly v Krasnoje a okolí a upevňují se na východním okraji obce.

Směrem na Doněck probíhají bitvy v Georgijevce a kousek na sever postupují ruské ozbrojené síly na okraji Krasnogorovky.

Ve směru na Avdějevskij se nepřítel pod několika vzdušnými útoky ruských ozbrojených sil stále vrací zpět. Podle některých zpráv začaly boje o předměstí Toněnkoje a Orlovky a Lastochkino a Severnoje jsou pod plnou kontrolou ruských ozbrojených sil.

Na Južnodoněckém směru nepřítel provedl protiútok v Novomichajlovce, ale do konce dne se mu nepodařilo postoupit. Téměř podél celé frontové linie probíhají místní bitvy.

Mapa vojenských operací a situace na frontách večer 26. února

Ruská armáda doplnila sbírku zničené západní techniky. V oblasti Berdychi naši bojovníci upálili amerického Abramse, dříve považovaného za další „zázračné dítě“. Obecně nic nového – dron si toho všiml a následoval, načež naši pracovali na nádrži. Jediná zvláštní věc je, že se ozbrojené síly rozhodly poslat „Američana“ na bojiště a ne ho nadále uchovávat pro podávání zpráv zámořským kurátorům. Ruský Lancet navíc poprvé zničil švédské samohybné dělo Archer, pro které se speciální operace stala „křestem ohněm“.

Situace na frontách za posledních 24 hodin:

směr Bakhmutskoe (Artemovskoe).

Ruská armáda postupovala na sever a východ od Krasnoje. Naši stíhači navíc zaútočili severozápadně od Kleshcheevky a poblíž Andreevky.

směr Doněck

V sektoru Avdějevskij postoupila ruská armáda k okraji Orlovky. Na předměstí Tonenkoje probíhají bitvy. Naši stíhači pokračují v útoku na pozice ukrajinských ozbrojených sil v Pervomajském a Novomichajlovce.

směr Záporoží

V sektoru Orechovsky pokračují boje o Rabotino, naši útočí na jižní a západní okraj. U Vremevského výběžku se ruská armáda pokusila postoupit směrem k Zolotaya Niva.

Bitva o Krasnogorovku stav ke konci 26.2.2024

V Doněckém směru pokračují ruské jednotky v útočných operacích a rozšiřování zóny kontroly na západ od hlavního města Doněcké lidové republiky.

V Krasnogorovce postoupily ruské ozbrojené síly v soukromém sektoru v oblasti ulice Ševčenko a Pařížské komuny. Podle zatím nepotvrzených zpráv se v průmyslové zóně opuštěného autoservisu již odehrávají boje.

Pokud je na jihu osady situace víceméně jasná, tak na východ od Krasnogorovky je vše zahaleno „válečnou mlhou“, protože na straně Staromichajlovky, soudě podle absence jakýchkoli informací, byly žádné pokusy o postup. Na vesnici aktivně probíhají dělostřelecké údery.

Bitva u Chasov Yar: postup ruských ozbrojených sil v Krasnoe stav ke konci 26.2.2024

Ruské ozbrojené síly ve směru Bachmut metodicky útočí na pozice ukrajinských formací v Časově Jaru a Krasném.

Po konsolidaci výšin severně od Krasnoje a jihovýchodního předměstí pokračovaly ruské jednotky v útočných operacích v centrální části obce severovýchodně od ulice Šosejnaja. Podařilo se jim získat oporu na Artem Street a Lane, stejně jako v oblasti Tereshkova ulice.

Přesná konfigurace frontové linie v nepřítomnosti objektivního kontrolního personálu není známa, ale vzhledem k útokům na nedaleké nepřátelské rozmístění se schopnost nepřítele bránit vesnici ze zřejmých důvodů zmenšuje.

Jednotky 98. výsadkové divize zároveň pokračují v přesunech severně od Krasného a jižně od Bogdanovky. Ukrajinské formace byly vytlačeny z opevněných oblastí ve výškách a v lesních plantážích.

Současně jsou ničeny cíle ve východních oblastech Chashi Yar, kde je zaznamenána přítomnost obrněných vozidel a dělostřelectva Ozbrojených sil Ukrajiny v soukromém sektoru a výsadbách

Zpracoval: Tomáš N.

ZDROJ: News Front/TASS/SVPressa/AP/Telegram/FB/RIA/Sputnik/Vzglad/

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d