Slovanské Noviny

28. novembra 2022

K porozumeniu Čelovekom

Rusi v Chersone pred svojím ústupom zničili kľúčovú infraštruktúru. Zelenský a jeho vojenskí poradcovia v Kyjeve a na Západe situáciu nechápu a udalosť vykresľujú, ako víťazstvo Ukrajiny

Obe strany konfliktu sa medzitým opakovane obviňujú, že plánujú pretrhnúť hrádzu pomocou výbušnín, čo by zaplavilo veľkú časť územia po prúde rieky a pravdepodobne by to spôsobilo veľké škody v okolí Chersonu. Podľa ruského veliteľa spoločnej skupiny vojsk na Ukrajine Sergeja Surovikina je cieľom presunu zachovania životov a bojaschopnosti ruských vojakov zapojených v tejto oblasti vojenského frontu.

Ruské sily pred útekom zničili kľúčovú infraštruktúru v meste Cherson na juhu Ukrajiny, uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Rusi “majú všade rovnaký cieľ: čo najviac ponížiť ľudí. Ale my všetko obnovíme, verte mi,” uviedol Zelenskyj v sobotnom videopríhovore. “Pred útekom z Chersonu okupanti zničili všetku kritickú infraštruktúru: komunikácie, vodu, teplo, elektrinu,” priblížil.

Úrady sa v rámci úsilia o stabilizáciu regiónu museli podľa slov Zelenského vysporiadať s takmer 2000 mínami, nástražnými drôtmi a nevybuchnutými delostreleckými granátmi, ktoré tam zanechali odchádzajúci Rusi.

Zelenskyj opísal bitky v Doneckej oblasti na východe krajiny ako pekelné, keďže promoskovské sily tam zvádzajú oveľa tvrdší boj po tom, čo Rusko v piatok ustúpilo z jediného regionálneho hlavného mesta, ktoré dobylo od začiatku vojny vo februári.

“Tam je to jednoducho peklo – každý deň sa tam odohrávajú mimoriadne tvrdé bitky. Naše jednotky sa však bránia statočne – odolávajú hroznému tlaku útočníkov a držia naše obranné línie,” povedal.

Úspech Ukrajiny v Chersonskej oblasti, kde ukrajinská armáda ovláda už viac ako 60 lokalít, ako aj na iných miestach, čiastočne ťažil z odporu v Doneckej oblasti, a to aj napriek opakovaným ruským útokom, dodal Zelenskyj.

Západ hovorí o značných škodách

Po ruskom ústupe z neďalekého mesta Cherson sú viditeľné nové značné škody na veľkej priehrade Nova Kachovka na juhu Ukrajiny, uviedla v piatok americká spoločnosť Maxar Technologies, ktorá sa zaoberá satelitnými snímkami. 

Spoločnosť uviedla, že na záberoch vytvorených v piatok je vidno aj niekoľko poškodených mostov, ktoré vedú cez rieku Dneper. Ukrajinské jednotky v centre Chersonu vítali tamojší obyvatelia po tom, ako ruské vojenské sily opustili toto mesto.

“Satelitné snímky z dnešného rána odhaľujú nové významné škody na niekoľkých mostoch a priehrade Nova Kachovka v dôsledku ruského ústupu z Chersonu cez rieku Dneper,” uviedol Maxar.

Spoločnosť dodala, že časti severnej časti priehrady a stavidlá boli “úmyselne zničené”. Začiatkom tohto týždňa Rusko obvinilo Ukrajinu z ostreľovania tejto priehrady.

Ukrajinská televízia Hromadske s odvolaním sa práve na satelitné snímky od Maxaru tvrdí, že ruské okupačné sily vážne poškodili hrádzu Kachovskej vodnej elektrárne v Chersonskej oblasti. Podľa nej severnú časť priehrady a vráta stavidiel boli zničené.

Ruský denník Izvestija na svojom webe zverejnil video údajne zachytávajúce vyhodenie cestného mosta na priehrade Kachovskej vodnej elektrárne pri Chersone do povetria.

“Na záberoch je vidieť jasný záblesk a následný silný výbuch,” napísal denník bez toho, aby spomenul, že inkriminovaný most – podobne ako ďalšie mosty v Chersone a okolí – zničili Rusi pri ústupe za rieku Dneper. Ten podľa ruského ministerstva obrany ruské jednotky dokončili v piatok ráno.

Obe strany sa opakovane obviňujú, že plánujú pretrhnúť hrádzu pomocou výbušnín, čo by zaplavilo veľkú časť územia po prúde rieky a pravdepodobne by to spôsobilo veľké škody v okolí Chersonu.

Cherson bolo jediné hlavné mesto regiónu, ktoré Rusko dobylo od invázie koncom februára. Kachovská priehrada sa nachádza neďaleko mesta Nova Kachovka.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov povedal, že Kremeľ nepovažuje ústup z Chersonu za ponižujúci. Stiahnutie sa ruských jednotiek na ľavý breh rieky Dneper podľa neho nijako nemení štatút Chersonskej oblasti, ktorá zostáva subjektom Ruskej federácie.

Bývalý poradca ruského prezidenta Sergej Markov vo štvrtok uviedol, že stiahnutie sa ruskej armády z Chersonu je najväčšou geopolitickou porážkou Ruska od rozpadu Sovietskeho zväzu.

Cieľom presunu je zachovania životov a bojaschopnosti ruských vojakov

Podľa ruského veliteľa spoločnej skupiny vojsk na Ukrajine Sergeja Surovikina je cieľom presunu zachovania životov a bojaschopnosti ruských vojakov zapojených v tejto oblasti vojenského frontu. Surovikin je armádny generál ruských ozbrojených síl a bývalý veliteľ vzdušných a kozmických síl.

„Je to veľmi ťažké rozhodnutie, a aby ste takéto rozhodnutie prijal, musíte byť veľmi silný človek, čiže generál Surovikin si veľmi dobre uvedomuje, že rozhodnutie prijíma ako vojak. A ako vojak sa zodpovedá ministrovi obrany. V histórii našej krajiny bolo niekoľko epizód, keď politické vedenie zasahovalo do vojenského procesu, napríklad v roku 1941, keď napriek dôrazným odporúčaniam Žukova Stalin odmietol vyviesť vojská z Kyjeva a Kyjev nebrániť. Žukov bol odsunutý na vedľajšiu koľaj, do jeho funkcie bol menovaný iný veliteľ, samozrejme to viedlo k obkľúčeniu až 800 tisíc sovietskych vojakov a takmer 600 tisíc skončilo v zajatí. Vybavenie bolo stratené. A to bola obrovská rana pre obranyschopnosť našej krajiny. Bolo to politické, nie vojenské rozhodnutie,“ komentoval situáciu vo svojom programe na ruskej televízii známy moderátor Vladimir Solovjov.

Zdroj: info.sk / hnonline.sk / InfoVojna


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte náš kanál na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám budeme prinášať aktuálne správy a zaujímavé videá.

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

%d blogerom sa páči toto: