Slovanské Noviny

17. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Antislovenská politika skončila, médiá, vrátane verejnoprávnych, v antislovenskom obsahu však pokračujú.

Chápem nostalgiu na bývalé Česko-Slovensko, kde veľké „S“ však ostalo po väčšinu éry len na Pittsburskej zmluve, o ktorej jeden zo „zakladateľov“ spoločného štátu – T.G.Masaryk vyhlásil, že vraj bola „falsum“ a to určilo notový zápis spolužitia na dlhé desaťročia.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Avšak to, čo predviedli Správy RTVS 28.októbra, to bola čistá verejná jednostranná propaganda, bez kritických faktov a bez názorového oponenta voči glorifikačnej dramaturgii,

čo je už vážny prehrešok média verejnej služby, pretože má v spravodajstve dodržať aj zásadu objektívnosti a vyváženosti, čo znamená dať hlas aj „druhej strane“, čo sa nestalo.

A tak musím aspoň takto alternovať objektivitu faktov. Už rok po vzniku spoločného štátu bez spojovníka vznikla síce prvá univerzita, ale pomenovali ju po Komenskom” a učili na jej prevažne českí profesori.

Ako to bolo so začiatkami Slovenského národného divadla?

Asi tak, že v roku 1919 poverili Družstvo SND založením SND a to tak, že Družstvo SND uzavrelo zmluvu s riaditeľom Východočeskej spoločnosti Bedřichem Jeřábkem a bol to jeho operný a činoherný súbor, ktorý v roku 1920 začal prevádzku všetkých troch súborov SND a to tak, že Opera SND začala svoju činnosť inscenáciou českej opery Hubička od skladateľa Bedřicha Smetanu.

No a o deň neskôr činoherný súbor SND uviedol hru Aloisa a Viléma Mrštíkovcov Mariša… Horšie to bolo už len v októbri po roku 1948 pri „Mesiaci sovietskeho filmu“…

Všetko má v živote svoje plusy, aj mínusy

Podľa tohto šotu to ale bola len prechádzka ružovou záhradou – nebolo slovenské vysťahovalectvo, nebola nezamestnanosť Slovákov, ani zamestnávanie českých úradníkov na Slovensku, od nás do Čiech sa nepremiestnili najlepšie fabriky z éry Uhorska, nezatvorili nám bratia Česi Andreja Hlinku, ani „buržoáznych nacionalistov“, ani nepopravovali „klérofašistov“, ani barón rulety nedal zostreliť Štefánika… ktorého urobili “ministrom vojny”, ktorá skončila… akoby neboli zlikvidované ani tie „zlé“ slovenské zbrojovky po roku 1990, ktorých výrobky okamžite začali vyrábať tie české… a nedozvedeli sme sa, prečo nebol Alweg v Tatrách, na ktorý Slováci vyzbierali 5 miliónov korún v zbierke, ktorá sa záhadne “stratila”, ale zrazu bolo metro v Prahe…

Ono to totiž nebola vždy len idylka, veď preto sme nakoniec bratom Čechom z tohto štátneho útvaru dvakrát odišli, lebo to bolo len „Veľké Česko“ so slovenskými Tatrami pre českých turistov.

Na upresnenie, druhýkrát to nebolo nijaké „rozdelenie“, ani odchod, ale ústavná dohoda o „zániku“ tohto spoločného experimentu. Nepochybne spolužitie malo aj svoje plusy, ale čas sa jednoducho naplnil a Slováci si chceli spravovať svoje veci verejné už podľa svojho naturelu.

Hrdosť robí lepšie vzťahy ako servilnosť

Možno práve preto máme teraz lepšie vzťahy ako v bývalom spoločnom štáte. Rád sa poprechádzam po Prahe, ešte radšej chodím na južnú Moravu a keď hrajú Česi finále v hokeji, tak držím im, lebo my sme tam už roky rokúce neboli.. Ale…

Vzhľadom na vrásky zo spolužitia sa mi zdá tých 11 minút propagandy na vznik ČSR v hlavnej spravodajskej relácii dosť veľký úlet, ktorý okorenila ešte aj slovakizovaná čeština vyslanej redaktorky z Prahy, ktorá okrem prízvuku dala aj nejaké tie bohemizmy a dokonca české slová…

Analógia so vznikom SR

Nepamätám sa však, že by 1. januára, na hlavný štátny sviatok Slovenskej republiky verejnoprávna RTVS mala tak obsiahly a ešte k tomu aj pozitívne propagandistický šot.

1.januára 2023, keď SR oslavovala 30. výročie boli k tejto udalosti dva nosné spravodajské šoty. Prvý s dĺžkou 3 min 53 sek a druhý 2 nim 44 sek. Spolu: 6 min 37 sekúnd. Bola k tomu aj publicistika, ale nie k meritu vzniku a navyše to bolo okrúhle 30. výročie!

Rok predtým (2022) hlavný spravodajský šot k vzniku Slovenskej republiky trval v spravodajstve RTVS len 2 min 24 sekúnd!

Takže takto sa nám tu žije v mediálnom a vraj verejnom éteri, kde by médium verejnej služby malo na 1.mieste slúžiť Slovenskej republike a slovenskému (štátotvornému) národu a prispievať k prehlbovaniu národnej hrdosti a identity na relatívne stále mladý štát.

Rafael Rafaj

O autorovi: Rafael Rafaj (Mgr.) je novinár, vyštudoval Katedru žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Vlastenec, autor, publicista, šéfredaktor, analytik, mediálny a komunikačný poradca, lektor. Ako poslanec pôsobil šesť rokov vo Výbore NR SR pre kultúru a médiá.

Ilustračné foto: Správy RTVS/screenshot

facebook/skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.