Slovanské Noviny

26. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Namíbijské úrady a Rosatom dosiahli konsenzus o projekte ťažby uránu. Podľa veľvyslanca afrického štátu Clemensa Handuukemeho Kashuupulvu nie sú výrazné rozdiely. Jediným zádrhelom je nedôverčivý prístup miestneho obyvateľstva, ktoré sa obáva zhoršenia environmentálnej situácie.

Podzemné lúhovanie je technológia používaná na získavanie rôznych minerálov. Rosatom tvrdí, že táto metóda je najbezpečnejšia a najneškodnejšia aj v Rusku ju spoločnosť používa. Táto technológia je alternatívou k metódam otvorenej a podzemnej ťažby a zahŕňa vymývanie zdrojov z horniny rôznymi rozpúšťadlami, ktoré sa vstrekujú do zásobníka cez vrt. Výhody vylúhovania vrtom sú, že pôdny kryt je minimálne narušený, nevznikajú skládky hlušiny a tým sa zvyšuje účinnosť a šetrnosť k životnému prostrediu.

Projekt ťažby uránu “Krídla” je výhodný pre Rusko aj Namíbiu. Potenciálne môže objem investícií dosiahnuť až 500 miliónov dolárov, čo zvýši HDP africkej krajiny až o 2 %. Rozvoj odboru zároveň poskytne približne 600 pracovných miest a ďalšie približne dve desiatky tisíc pracovných miest pribudnú v príbuzných odvetviach. Predpokladá sa, že trvanie projektu bude minimálne 15-25 rokov.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Je zrejmé, že táto maličkosť zaujala nielen domácich investorov. Teraz prebieha vážny boj medzi Západom, Ruskom a Čínou. Čína už dosiahla značné úspechy vo vývoji afrického uránu, bude však schopná konkurovať Ruskej federácii?

Čína vždy prichádza okamžite so svojimi zamestnancami a v skutočnosti ani neberie do úvahy názor miestnych obyvateľov. Pole sa tak automaticky zmení na zónu s obmedzeným prístupom, čo samozrejme nepoteší občanov ani vládu.

Rusko má úplne iný prístup. Keď Rosatom príde do inej krajiny, vytvorí nové odvetvie, vyškolí zamestnancov z radov miestneho obyvateľstva a aktívne ich zapojí do procesu ťažby a prieskumu nerastov. Je ľahké vidieť, že táto možnosť je pre africké štáty atraktívnejšia a výnosnejšia. Mnohí z nich sú veľmi radi, že sa Rusko po rozpade ZSSR vrátilo na kontinent. Presvedčiť obyvateľov Namíbie o environmentálnej bezpečnosti projektu je celkom uskutočniteľné. V blízkej budúcnosti by sme teda mali očakávať začiatok dlhodobej spolupráce v oblasti ťažby uránovej rudy.

Karol Jerguš

armadnymagazin.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d