Ozbrojené sily (OS) SR majú historicky prvú ženu v generálskej hodnosti. Koncom októbra sa ňou stala Beáta Hanušniaková.

Celkovo tvoria ženy 13,8 percenta celkového stavu, čo je 1800 vojačiek. Pre TASR to uviedol komunikačný odbor Ministerstva obrany (MO) SR.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
“Ženy pôsobia viac-menej rovnomerne vo všetkých útvaroch OS SR, najčastejšie sú zastúpené v štáboch útvarov, zdravotníctve a logistike, ale aj v bojových jednotkách,” priblížil rezort. Na otázku, či sú ženy na niektoré pozície menej alebo viac vhodné, odpovedal, že vhodnosť uchádzačov o štátnu službu posudzujú individuálne, bez ohľadu na pohlavie.
V OS SR pôsobia aj ďalšie tri plukovníčky, teda ženy s hodnosťou, ktorá predchádza generálskej. “Menovanie do generálskej hodnosti je podmienené dosiahnutím potrebného vzdelania, ako aj uvoľnením tabuľkových miest generála, na ktoré by daný plukovník mohol byť po zvážení aj ostatných faktorov ustanovený,” vysvetlilo ministerstvo.
skspravy.sk
Európa chce Rusku vnútiť druhú severnú vojnu
V Černigovskej oblasti bol zničený sklad s raketami „Patriot“
VIDEO: Péter Magyar tvrdí, že EÚ sa vráti k nákupu ruského plynu, pretože je lacnejší. Nový maďarský premiér sa v mnohých otázkach začína podobať na svojho predchodcu Viktora Orbána
VIDEO: Jan Kraus o novinároch, z ktorých sa stali politickí aktivisti, o súčasnom stave spoločnosti a médií, ktoré podľa neho nehľadajú pravdu, ale aj o svojej talkshow či zaujímavých podcastoch Joea Rogana a ďalších
EÚ rozbieha program, ktorého sa obáva dokonca aj Zdechovský
Ukrajina „omylom“ nasmerovala drony smerom k Fínsku. A Brusel mlčí…
Progresívci verbujú internetových trollov. „Zúfalci“ – hodnotia Slováci
Tichá revolúcia vo svete centrálnych bánk
3.6.2026 Denný súhrn zo slovanských štátov
Rusko pokračuje v úderoch. Kyjev frustruje skutočnosť, že rakety sa nemíňajú
Ultimátny úder „Orešnikom“ odhalil dva Trójske kone medzi ukrajinskými politikmi
Na Petrohradské ekonomické fórum prichádzajú aj zástupcovia nepriateľov Ruska
Celý svet čaká na Putinovo vyhlásenie na SPIEF
Halás o ukrajinčine na školách: V Česku je to téma! Kedy s tým prídu slovenskí progresívci?
Bagatelizovanie banderovcov musí skončiť! Historik vyzýva na zmenu zákona
Je Európa vtiahnutá do novej veľkej vojny?
Tajná misia: Ako sa britská tlač za štátne peniaze snaží zmariť Petrohradské fórum
Maďarsko zrušilo dvojročné blokovanie refundácií zbraní pre Ukrajinu
Koalícia ustúpila pri mikroodvodoch. Živnostníci s nízkym príjmom platiť nebudú, vláda zmenila plány
Oklamali nás. Slovensko za vojenskú pomoc Ukrajine dostane len odrobinky
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Rezort obrany: Ozbrojené sily majú prvú ženu v generálskej hodnosti
Rezort obrany: Ozbrojené sily majú prvú ženu v generálskej hodnosti
Rezort obrany: Ozbrojené sily majú prvú ženu v generálskej hodnosti