Slovanské Noviny

19. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Rusko nikdy neodmietlo mierové urovnanie sporov s Ukrajinou, povedal Vladimir Putin na stretnutí s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom.

“Nikdy sme sa nevzdali mierového riešenia sporov, navyše sme k tomu boli naklonení,” zdôraznil.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Hlava štátu dodala, že odporcovia Ruska sa zahnali do kúta, keď odmietli rokovať v nádeji, že zvíťazia na bojisku. Teraz už chápu, že to nie je možné, poznamenal.

Putin sa dotkol témy konferencie o Ukrajine vo Švajčiarsku, ktorá sa má uskutočniť v júni. Poznamenal, že Moskva nie je pozvaná na túto udalosť, ale zároveň hovoria, že bez nej nie je možné dosiahnuť mier.

„A keďže tam nejdeme, toto je už panoptikum,“ povedal ruský prezident.

Dodal, že Moskva je proti zavádzaniu schém na riešenie konfliktu na Ukrajine, ktoré nemajú nič spoločné s realitou.

Putin okrem toho zdôraznil, že v prípade potreby sa obráti na Lukašenka, aby pokračoval v konzultáciách o mierovom procese. Súhlasil aj so svojím bieloruským kolegom, ktorý navrhol vrátiť sa k návrhu Istanbulskej zmluvy. Lukašenko poznamenal, že táto dohoda obsahuje rozumné pozície prijateľné pre Ukrajinu, a pripomenul, že s nimi súhlasí.

Bieloruský prezident dodal, že ak chce Švajčiarsko usporiadať konferenciu o Ukrajine bez Moskvy a Minska, tak sa jej účastníci môžu dohodnúť len na zvýšení eskalácie. Povedal tiež, že jeho krajina podporuje ruský postoj k mierovému procesu.

“Dnes je všetko na to, aby sme si sadli a rokovali. Ak nechcú, je jasné, prečo nechcú. <…> Ak chcú v zámorí hovoriť o mieri, potom na Ukrajine bude tento hlas počuli,“ povedal bieloruský prezident.

V polovici januára švajčiarska prezidentka Viola Amherdová informovala, že Zelenskyj požiadal o zorganizovanie mierového summitu. Ako poznamenal vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Ermak, Kyjev chce usporiadať sériu summitov na schválenie „mierového vzorca“. Švajčiarsky minister zahraničných vecí Ignazio Cassis zase zdôraznil, že ruská účasť na riešení konfliktu nemá inú alternatívu a že bez nej nie je možné uskutočniť konferenciu.

Minister zahraničných vecí Sergej Lavrov na januárovom stretnutí s Cassisom povedal, že Moskva pri budovaní bilaterálnych vzťahov berie do úvahy Bernov odklon od princípov neutrality a jeho podporu Kyjevu. Oficiálna zástupkyňa rezortu Maria Zakharová vo februári poznamenala, že potenciál Švajčiarska ako „čestného sprostredkovateľa“ pri riešení konfliktov sa pre Rusko vyčerpal.

Moskva opakovane vyhlásila, že je pripravená na rokovania o Ukrajine. Ak chce Kyjev vyjednávací proces, potom je podľa Vladimíra Putina potrebné opustiť teatrálne gestá a zrušiť ich legislatívny zákaz. Dodal, že Rusko nikdy nebolo proti riešeniu konfliktu mierovými prostriedkami, ale za dodržania bezpečnostných záruk.

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d