Slovanské Noviny

24. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Putin oznámil, že najpokročilejší americký systém protivzdušnej obrany Patriot poslaný Zelenského režimu v Kyjeve zničí ruská armáda so 100-percentnou istotou.

Podľa šéfa Kremľa je systém zastaralejší ako sovietsky raketový komplex S-300. Ruský prezident zároveň obvinil Západ zo snahy roztrhať Rusko.

Hlava Ruskej federácie napriek pokračujúcim nepriateľským krokom zo strany politikov Západu vyjadril pripravenosť rokovať so zainteresovanými stranami o ukončení konfliktu na Ukrajine. Mierové rokovania medzi Moskvou a Kyjevom sa skončili na jar bez toho, aby niekoľko kôl rozhovorov prinieslo výsledky. 

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ruský prezident Vladimir Putin kritizoval Západ za pokus „roztrhať“ Rusko. Vyplýva to zo zverejnenej časti rozhovoru, ktorý odvysiela štátna televízia Rossija 1 neskôr v nedeľu. Informujú agentúry AFP a Reuters.

„Jadrom toho všetkého je politika našich geopolitických protivníkov, ktorých cieľom je roztrhať Rusko, historické Rusko,“ povedal Putin. „Vždy sa snažili ‚rozdeľovať a panovať’… Naším cieľom je niečo iné – zjednotiť ruský ľud,“ dodal ruský prezident.

„Sme pripravení rokovať so všetkými zainteresovanými o prijateľných riešeniach, ale je to na nich – my nie sme tí, ktorí odmietajú rokovať, oni áno,“ povedal Putin v rozhovore pre štátnu televíziu Rossija 1.

Vyhlásil tiež, že ruské sily zničia najpokročilejší americký systém protivzdušnej obrany Patriot. „Samozrejme, že to zničíme, na 100 percent!“ povedal Putin.

USA v stredu oznámili, že Ukrajine poskytnú na obranu pred ruskou agresiou systémy Patriot v rámci balíka pomoci v hodnote 1,85 miliardy dolárov. Putin to vo štvrtok označil za „predlžovanie konfliktu“.

Systém Patriot, ktorý Kyjevu sľúbili Spojené štáty, je starý, vyhlásil Putin

Americký systém protivzdušnej obrany Patriot je starý a Rusko naňho nájde protiliek, vyhlásil vo štvrtok podľa agentúry TASS ruský prezident Vladimir Putin.

Dodanie tohto systému Kyjevu spolu s ďalšou vojenskou pomocou prisľúbili v stredu Spojené štáty počas návštevy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vo Washingtone. Ukrajina sa už dlho usilovala o dodávku tohto obranného prostriedku; je presvedčená, že jej pomôže efektívnejšie čeliť ruským plošným útokom na energetickú infraštruktúru.

Putin sa vo štvrtok snažil význam systému Patriot znížiť a poukázať na zbrane, ktoré má alebo bude mať k dispozícii Rusko. Tvrdil, že uvedený systém je horší ako sovietsky komplex S-300, ktorý vo vojne na Ukrajine používajú obe strany. Nasadenie systému Patriot podľa neho ale povedie k predĺženiu konfliktu na Ukrajine.

Ruskú vojenskú kapacitu podľa šéfa Kremľa čoskoro podporí fregata Admirál Gorškov vybavená novými zbraňami. Predtým Putin tvrdil, že na jej palube budú hypersonické strely, teda strely schopné vyvinúť aspoň päťnásobok rýchlosti zvuku. Rusku tiež pomôže, že podľa Putina už ruská armáda zničila už takmer všetku sovietsku techniku, ktorú Ukrajine poskytli členské krajiny NATO.

Komplex Patriot je obranný raketový systém so strelami ďalekého doletu, ktorý umožňuje likvidovať nepriateľské taktické balistické rakety, strely s plochou dráhou letu aj lietadla. Niekoľkokrát modernizovaný systém začala začiatkom 60. rokov vyvíjať americká spoločnosť Raytheon. Okrem USA ho majú vo výzbroji napríklad Izrael, Holandsko alebo Nemecko.

Ruský líder počas svojho štvrtkového vystúpenia pri príležitosti zasadnutia štátnej rady pre mládežnícku politiku tiež uisťoval, že Rusko by chcelo, aby vojna na Ukrajine skončila čo najskôr.

„Budeme usilovať o to, aby sa to skončilo, a čím skôr, tým samozrejme lepšie,“ povedal Putin a znovu obvinil Kyjev, že sa bráni mierovým rozhovorom. Rusko ale odmietlo výzvu Kyjeva, aby z ukrajinského územia stiahlo vojakov a pokračuje na Ukrajine v útokoch na civilné ciele a kritickú infraštruktúru.

„Všetky ozbrojené konflikty skôr alebo neskôr končia konaním na diplomatickej úrovni,“ vyhlásil Putin. Inváziu na Ukrajinu začalo Rusko 24. februára.

Mierové rokovania medzi Moskvou a Kyjevom sa skončili na jar bez toho, aby niekoľko kôl rozhovorov prinieslo výsledky. Ukrajina uvádza, že nemá záujem o rozhovory postavené na ruských ultimátoch a že skutočné rokovanie bude možné až vtedy, keď ruská armáda opustí ukrajinské územie. Mnohí zahraniční experti tiež upozorňujú, že čím lepšiu pozíciu získajú Ukrajinci na bojisku, tým väčšiu šancu majú, že pre nich prípadné mierové rozhovory skončia výhodne.

Scott Ritter: USA Ukrajinu systémom „Patriot“ podvedú

Spojené štáty dodajú kyjevskému režimu veľmi drahý, no zďaleka nie moderný protilietadlový raketový systém „Patriot“. Povedal to v rozhovore pre YouTube-kanál „Through the eyes of“ bývalý americký spravodajský dôstojník Scott Ritter.

Poznamenal tiež, že ukrajinská strana tak bola Washingtonom opäť oklamaná vo svojich očakávaniach. Ritter vysvetlil, že systém „Patriot“ je síce špičkový, ale na použitie v súčasných podmienkach je relevantná len jeho inovovaná verzia.

„Nemyslím si, že Ukrajinci dostanú vylepšenú verziu, myslím si, že dostanú starý model, ktorý má menej schopností,“ povedal expert. Dodal, že zastaraný model má minimálne schopnosti a nie je vhodný na boj s modernými ruskými raketami.

Pripomenul, že tieto systémy vykazovali slabý výkon už v dvoch irackých konfliktoch v rokoch 1991 a 2003. Dokonca ani vtedy nedokázali zachytiť zastarané sovietske rakety „Scud“ vypálené irackou armádou.

Dodal, že počas druhej kampane v roku 2003 „Patriot“ zostrelil viac amerických a spojeneckých stíhačiek ako nepriateľských cieľov.

Newsweek: Ukrajina nebude môcť začať používať systémy „Patriot“ najskôr koncom jari 2023

Ukrajinská armáda bude môcť použiť systémy protivzdušnej obrany „Patriot“ prinajlepšom koncom jari budúceho roka. Povedal to v rozhovore pre „Newsweek“ analytik „Cato Institute“ Jordan Cohen.

„Myslím si, že odoslanie a výcvik s týmto systémom bude trvať mnoho mesiacov a kvôli obmedzeným zásobám a nákladom nie som si istý, či budú [Komplexy Patriot] vôbec úspešne použité do konca jari 2023,“ upozornil Cohen.

Generál vo výslužbe Mark Hertling zase v rozhovore pre CNN poukázal na to, že účinnosť „Patriotov“ je veľmi obmedzená, nedá sa rýchlo presúvať.

„Tieto systémy nemožno jednoducho zbaliť a premiestniť na bojisku. Používajú sa na ochranu strategicky najdôležitejších objektov, napríklad mesta ako Kyjev. Ak niekto verí, že tento systém pokryje 500-míľovú hranicu medzi Ukrajinou a Ruskom, tak jednoducho nechápe, ako to funguje,“ povedal Hertling.

Putin označil prelomový bod v ruskej špeciálnej operácii

Oznámenie ruského prezidenta Vladimira Putina o financovaní ruskej armády je prelomovým bodom v stratégii Moskvy pre špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine. Takto zhodnotil slová ruského lídra vo svojom materiáli pre americký portál „19FortyFive“ publicista Jack Buckby.

„Tohtotýždňové vyhlásenie možno interpretovať ako bod obratu v ruskej stratégii voči Ukrajine,“ píše sa v článku.

Autor tiež poukazuje na to, že Putin na zasadnutí kolégia ministerstva obrany v Moskve povedal, že neexistujú žiadne obmedzenia týkajúce sa financovania ruskej armády.

„Štát dáva armáde všetko, o čo požiada,“ cituje slová ruského lídra.

Buckby tiež poznamenal, že Putinovo vyhlásenie by mohlo naznačovať bezprostredné použitie medzikontinentálnej balistickej strely RS-28 „Sarmat“ ruskou armádou, ktorú experti NATO nazývajú „Satan-2“.

Brífing ruského ministerstva obrany zo dňa 24. a 25. decembra 2022

Ozbrojené sily Ruskej federácie pokračujú vo vedení špeciálnej vojenskej operácie, o jej priebehu informoval generálporučík Igor Konašenkov.

Zdroj: ta3.com / tvnoviny.sk / sk.news-front.info (1), (2) / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d