Slovanské Noviny

29. novembra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Ruské úrady v nedeľu zatvorili pre prílety do 6. novembra letisko v Machačkale, hlavnom meste ruskej autonómnej republiky Dagestan po tom, ako na letisko vtrhol rozvášnený dav, ktorý chcel lynčovať Izraelčanov.

Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok obvinil Spojené štáty z organizovania „smrtiaceho chaosu“ na Blízkom východe. Za nedeľajšie protiizraelské nepokoje na letisku v Machačkale podľa neho môže Západ i Ukrajina. 

-> Vypočujte si Novosti Slovanských Novín za posledných 24 hodín v prac. dňoch o 18:00. <-

„Kto organizuje tento smrtiaci chaos a kto z neho profituje, je podľa mňa dnes už zrejmé… Sú to súčasné vládnuce elity USA a ich satelity, ktoré najviac profitujú z nestability sveta,“ povedal Putin.

V televíznom vyhlásení adresovanom ruskej Bezpečnostnej rade, vláde i šéfom orgánov činných v trestnom konaní Putin zároveň obvinil Západ i Ukrajinu, ktorej približne pätinu územia obsadili ruské sily, z podnecovania protiizraelských nepokojov v Machačkale, kde dav ľudí vtrhol v nedeľu na letisko a zjavne mal v úmysle zaútočiť na židovských pasažierov vracajúcich sa z Izraela.

Udalosti v Machačkale včera večer boli podnietené aj prostredníctvom sociálnych sietí, v neposlednom rade z Ukrajiny, a to rukami agentov západných špeciálnych služieb,“ vyhlásil Putin s tým, že došlo k pokusom o destabilizáciu ruskej spoločnosti.

V tejto súvislosti zároveň vyzval ruské úrady i šéfov regiónov, aby prijali „rázne opatrenia na ochranu ústavného poriadku Ruska, práv a slobôd ruských občanov i medzietnickej a medzináboženskej harmónie“.

Agentúra AFP pripomína, že Moskva pravidelne obviňuje z domácich nepokojov vonkajšie – väčšinou západné – sily.

Hovorca amerického rezortu diplomacie Matthew Miller v pondelok označil za „absurdné“ obviňovať Ukrajinu z podnecovania nepokojov v Rusku. Podľa Bieleho domu nedeľňajšie násilné protesty v Machačkale pripomínali pogromy proti Židom.

„Niektorí ľudia to budú porovnávať s pogromami z konca 19. a začiatku 20. storočia a domnievam sa, že je to pravdepodobne výstižný popis,“ uviedol hovorca prezidenta USA pre národnú bezpečnosť John Kirby.

Odmietol tiež tvrdenia Putina, že nepokoje podnietila Ukrajina a Západ, a označil ich za „klasickú ruskú rétoriku“. „Západ s týmto nemá nič spoločné. Toto je len nenávisť, bigotnosť a zastrašovanie, jednoducho a proste,“ podotkol Kirby.

„Zločinecký kyjevský režim zohral priamu a kľúčovú úlohu pri uskutočnení tohto najnovšieho zničujúceho aktu,“ uviedla vo vyhlásení hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.

Reagovala tak na vyjadrenia ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý ešte v nedeľu v súvislosti s nepokojmi v Machačkale uviedol, že sa nejedná o „ojedinelý incident, ale súčasť rozšírenej ruskej kultúry nenávisti voči iným národom, ktorú propaguje štátna televízia, odborníci a úrady“.

„Pohotovosť“ a „obsah“ Zelenského reakcie je podľa Zacharovovej „priamym dôkazom informačnej sabotáže, ktorú vykonávajú kyjevské špeciálne jednotky“.

Vyhlásila, že Ukrajina využila bývalého ruského poslanca Ilju Ponomarjova, ktorý mal podľa Zacharovovej zostrojiť plány na vyvolanie najnovších nepokojov v Dagestane.

Ako píše AFP, Ponomarjov z Ruska utiekol na Ukrajinu, kde v roku 2019 získal aj občianstvo. Vo svojich vyjadreniach dôrazne kritizuje Kremeľ a sám tvrdí, že od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu podporoval niekoľko protiruských sabotážnych skupín či partizánskych akcií.

Nezávislý ruský spravodajský web SOTA taktiež informoval, že Ponomarjov predtým finančne podporoval kanál Utro Dagestan pôsobiaci v aplikácii Telegram, ktorý vyzýval na nedeľňajšie protesty na letisku v Machačkale. Bývalý ruský poslanec pre agentúru Reuters v pondelok spresnil, že v súčasnosti už s kanálom nie je prepojený.

Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak v pondelok vyvrátil tvrdenia Zacharovovej a povedal, že Kyjev nemá s nepokojmi na letisku v Machačkale „nič spoločné“.

Zdroj: info.sk / pluska.sk


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d blogerom sa páči toto: