Policajti a príslušníci ďalších bezpečnostných zložiek môžu od októbra požiadať o jednorazový dočasný stabilizačný príspevok a tiež dočasný náborový príspevok. Vyplýva to z novely zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže SR a Železničnej polície, ktorá mení aj zákon o finančnej správe. Zmena zákona v utorok nadobudla účinnosť.

Podľa Ministerstva vnútra SR zmeny prispejú k zvráteniu nepriaznivej personálnej situácie v týchto zložkách. Novela podľa neho prinesie zlepšenie podmienok odmeňovania, ako aj udržateľnosť príslušníkov. Príspevky sa zaviedli aj pre ozbrojených príslušníkov finančnej správy, preto sa novelizoval aj zákon o finančnej správe.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Jednorazový dočasný stabilizačný príspevok vo výške 5000 eur môže dostať policajt, ktorého služobný pomer vrátane služobného pomeru v iných bezpečnostných či záchranných zložkách bude do 30. júna 2025 trvať aspoň 20 rokov. Policajt bude následne povinný tri roky zotrvať v služobnom pomere.
Dočasný náborový príspevok vo výške 5000 eur môže získať policajt a ozbrojený príslušník finančnej správy v príprave, ktorého prvýkrát prijmú od októbra 2024 do konca roka 2025. Policajt oň bude môcť požiadať až po získaní policajného vzdelania a ustanovení do funkcie. V služobnom pomere bude musieť zotrvať päť rokov. Ozbrojený príslušník finančnej správy bude môcť požiadať o príspevok až po získaní profesijného vzdelania.
Na dočasný náborový príspevok bude mať nárok len ten príslušník, ktorý je v danom období prijatý do pomeru prvýkrát. Nárok naň nebude mať policajt, ktorý by bol od októbra do konca roka 2025 prijatý opätovne.
„Ďalším motivačným a stabilizačným prvkom má byť aj možnosť priznania osobného príplatku príslušníkovi v prípravnej štátnej službe a dočasnej štátnej službe bezprostredne po prijatí,“ uviedol rezort vnútra v materiáli.
Osobný príplatok v Policajnom zbore, Zbore väzenskej a justičnej stráže, Slovenskej informačnej službe, Národnom bezpečnostnom úrade či na finančnej správe bude možné priznať po nástupe do služby. „V súčasnosti je to až po absolvovaní prípravnej štátnej služby a uplynutí skúšobnej lehoty v dočasnej štátnej službe, ktorá môže trvať aj 18 mesiacov,“ priblížilo ministerstvo.
Osobný príplatok s prihliadnutím na množstvo a kvalitu plnenia úloh bude možné priznať do výšky 100 percent funkčného platu u príslušníkov v priamom výkone služby a do výšky 70 percent funkčného platu u príslušníkov mimo výkonu. „Toto opatrenie by malo motivovať k službe pre štát na pozíciách, obsadenie ktorých je problematické vzhľadom na konkurenčné ponuky,“ dodal rezort.
Začiatkom roka 2025 začne platiť aj druhá časť novely, ktorá príslušníkom ozbrojených zložiek zvýši príspevok na bývanie. Príspevok sa zvýši najmä v regiónoch s vysokými nákladmi na bývanie, v priemere o 200 eur. Závisieť bude výlučne od miesta výkonu štátnej služby. U ozbrojených príslušníkov finančnej správy nárok na príspevok na bývanie doteraz absentoval. Dostanú príspevok do výšky 700 eur mesačne.
hlavnydennik.sk
Bill Gates vypovedal pred Kongresom: „Nikomu som neublížil.“ O kontaktoch s Epsteinom hovorí ako o chybe
Hotel v Čugujove, ktorý slúžil ako základňa pre ukrajinské ozbrojené sily, bol zničený
Skutečná ekonomická krize a vysoké ceny energií v EU. Bruselu nestačí co způsobil, ve jménu klimatické agendy chce zvýšit daně na zemní plyn
Reuters: Ukrajinské drony narúšajú turistickú sezónu v Lotyšsku
Diplomati z „rajskej záhrady“ búchajú na dvere ruského ministerstva zahraničných vecí
P. C. Roberts: Vymazávání bělošské identity nabírá na rychlosti
Progresívcami sa už urážať nenecháme! Rada pre mediálne služby už koná, srší spokojnosťou Uhrík
IRGC reagovala na americké útoky: Na letecké základne dopadli rakety
Británia tajne pridelila finančné prostriedky! Ukrajina pripravuje letnú ofenzívu „za každú cenu“
USA si našli novú Ukrajinu a Čína začala svoju špeciálnu operáciu
Sever ako priestor pre spoluprácu
„Ak sa to stane, nebude sa vám to páčiť“: Britský novinár varuje pred obmedzovaním Ruska v Pobaltí
Vypustí Rusko Orešnik? „Putinov plukovník“ bol zabitý – Ukrajina sa trasie
Kde vzal Čaputovej poradca na tri byty v Bratislave? OZ Voľná zóna vyzýva Godu, aby to vyjasnil
Schengen už nie je taký voľný ako kedysi
USA spustili útok na Irán, Irán odpovedá
Lopatami proti mobilizačným “kanibalom”: v ukrajinskej Volyni prebehla “bitka za slobodu”
Pripomenutie občanom, ktorí „tlačili vakcíny“
Diana Panchenko: Energie a klima blázinec
VIDEO: V slovenských kinách sa začína premietať nový sci-fi film Deň odhalenia. Režisér Steven Spielberg je presvedčený, že vo vesmíre nie sme sami. Tvrdí, že jeho film je založený aj na svedectvách zainteresovaných ľudí
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Príslušníci bezpečnostných zložiek môžu od októbra požiadať o nové príspevky
Príslušníci bezpečnostných zložiek môžu od októbra požiadať o nové príspevky
Príslušníci bezpečnostných zložiek môžu od októbra požiadať o nové príspevky