Slovanské Noviny

12. júna 2024

K porozumeniu Čelovekom

Prechádzka v lese zmierňuje reakcie mozgu na nepríjemné okolnosti.

Odolnosť voči stresu môže byť hodnotená aktivitou oblastí mozgu, ktoré sú potrebné na reakciu na stresové podmienky. Jednou z takýchto oblastí je amygdala. Predtým sa amygdala nazývala centrom strachu, potom sa ukázalo, že nefunguje ani tak ako centrum strachu, ale ako centrum emócií vo všeobecnosti (a nedávno boli objavené ďalšie funkcie, ktoré priamo nesúvisia s emóciami). Za rovnakých podmienok prostredia a rovnakých stresových podmienok bude amygdala u niektorých ľudí aktívnejšia a u iných menej aktívna a ten, u koho je aktívnejšia, bude zažívať väčší stres.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Zároveň je známe, že ľudia žijúci mimo mesta majú nižšiu aktivitu amygdaly, ako tí, ktorí žijú v meste. Tu záver naznačuje, že život na dedine s lúkami, lesmi, riekami atď. nás robí odolnejšími voči stresu. Kde je však príčina a kde následok, ťažko povedať za pochodu. Je možné, že ľudia s niektorými črtami amygdaly sa rozhodnú žiť mimo mesta, zatiaľ čo iní s inými črtami amygdaly uprednostňujú mesto.

Zamestnanci Inštitútu pre ľudský rozvoj Spoločnosti Maxa Plancka zorganizovali experiment, do ktorého sa zapojilo niekoľko desiatok obyvateľov mesta: boli požiadaní, aby sa buď jednu hodinu prechádzali v lese, alebo sa tiež hodinu poflakovali po rušnej berlínskej ulici. Aktivita mozgu pred a po prechádzke bola hodnotená pomocou funkčnej magnetickej rezonancie (fMRI). Článok v Molecular Psychiatry uvádza, že prechádzka v lese upokojila amygdalu.

Účastníkom experimentu, keď ležali v prístroji MRI, ukázali fotografie vystrašených tvárí – strach niekoho iného vždy vyvoláva stres, no pre tých, ktorí sa prechádzali lesom, reagovala amygdala na strach niekoho iného slabšie. Podobne horšie reagovala aj na ďalší zaťažkávajúci test, v ktorom musela riešiť náročný aritmetický problém. Ale pre tých, ktorí kráčali po mestskej ulici, sa v amygdale nič nezmenilo, čo je pochopiteľné: každý, kto sa zúčastnil experimentu, aj tak žil v meste a ulica bola ich obvyklým životným prostredím.

Veľakrát sme písali, že práca mozgu, jeho kognitívne funkcie závisia od fyzickej aktivity, že šport a telesná výchova posilňujú pamäť, ušetria od stresu a pod. Tu však antistresový efekt chôdze nemožno pripísať chôdzi samotnej: ľudia chodili v rovnakom čase v meste aj v prírode a iba prechádzka v prírode pomohla znížiť stresovú mozgovú aktivitu. Ak je teda cieľom upokojiť nervy, potom je lepšie prejsť sa mimo mesta, alebo aspoň v parkoch, kde mestské prostredie nie je príliš výrazne cítiť.

No, ak nie je žiadny spôsob, ako ísť do parku, potom si môžete len pozrieť video alebo fotografiu voľne žijúcich živočíchov – ako ukazujú rôzne štúdie, fotografie a videá s vodopádmi, koralovými útesmi a lietajúcimi vtákmi pomáhajú zbaviť sa skľúčenosti a úzkosti.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.