Slovanské Noviny

24. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Prieskum: Podľa väčšiny Čechov i Slovákov háji slovenský premiér Robert Fico národné záujmy svojej krajiny na rozdiel od vodcu českej vlády

Petra Fialu, ktorý u občanov Českej republiky kompletne pohorel. 70 percent obyvateľov Slovenska vyzdvihlo ochranu suverenity slovenským predsedom vlády.

Exkluzívny prieskum spoločnosti SANEP bol vykonaný v dňoch 11. – 17. marca 2024 na vybranej skupine v 1 500 opýtaných, ktorí predstavujú reprezentatívnu vzorku obyvateľov ČR vo veku 18+ rokov a na vybranej skupine 1 200 opýtaných, ktorí predstavujú reprezentatívnu vzorku obyvateľov SR vo veku 18+ rokov.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Nadpolovičná väčšina Čechov a takmer dve tretiny Slovákov nesúhlasia s rozhodnutím českej vlády zrušiť česko-slovenské medzivládne konzultácie. Podľa väčšiny Čechov i Slovákov háji slovenský premiér Robert Fico národné záujmy svojej krajiny viac ako český premiér Petr Fiala. Slováci aj Česi by uprednostnili v otázke Ukrajiny mierové rokovania pred dodávkami zbraní. Vyplýva to z prieskumu agentúry SANEP.

Ako vyplýva z exkluzívneho prieskumu spoločnosti SANEP, takmer šesťdesiat percent Čechov nesúhlasí s rozhodnutím premiéra Petra Fialu (ODS) so zrušením tradičných medzivládnych stretnutí najvyšších predstaviteľov oboch krajín (57,1 %). Opačný názor potom zdieľa tretina obyvateľov Českej republiky (33,4 %). Necelá desatina respondentov nemá v tejto otázke jasno (9,5 %).

Na Slovensku je nesúhlas s rozhodnutím českej vlády ešte väčší – s rozhodnutím českej vlády o zrušení tradičných medzivládnych konzultácií nesúhlasia takmer dve tretiny Slovákov (64,1 %). Štvrtina obyvateľov Slovenskej republiky s týmto krokom českej vlády súhlasí (25,8 %).

Prieskum sa ďalej zameral na to, ako Česi a Slováci vnímajú to, že krátko po zrušení česko-slovenských medzivládnych konzultácií na základe rozhodnutia vlády SR prijal premiér Petr Fiala na oficiálnej návšteve lídra slovenskej opozičnej strany Michala Šimečku (PS).

52,6 percent ľudí z Českej republiky sa domnieva, že sa jedná o hrubú diplomatickú a politickú chybu vlády. 6,9 percent respondentov v tom potom vidí snahu českej vlády ovplyvniť priebeh nadchádzajúcich prezidentských volieb na Slovensku. Necelá tretina obyvateľov potom s prijatím lídra opozičnej strany súhlasí (29,1 %).

Na Slovensku je situácia odlišná. Za hrubú diplomatickú a politickú chybu označilo rozhodnutie českého premiéra Fialy prijať slovenského opozičného lídra Michala Šimečku 47,1 percenta Slovákov a štvrtina je tiež presvedčená, že ide o snahu ovplyvniť priebeh nadchádzajúcich prezidentských volieb (25,3 %).

Výsledky prieskumu tiež ukázali, ako hodnotia Česi a Slováci premiérov svojich krajín v tom, ako obhajujú národné záujmy svojich krajín. Z aktuálneho prieskumu je zrejmé, že český premiér Petr Fiala u vlastných občanov pohorel. To, že Petr Fiala obhajuje dostatočne národné záujmy svoje krajiny uviedlo 30,4 percent Čechov, zatiaľ čo slovenského premiéra Roberta Fica kladne ohodnotilo 60,7 percent obyvateľov ČR.

Slováci ohodnotili svojho premiéra ešte lepšie. To, že Robert Fico obhajuje národné záujmy Slovenska viac ako Petr Fiala záujmy Českej republiky si myslia skoro sedemdesiat percent obyvateľov Slovenska.

Prieskum sa tiež zameral na to, aký postoj by ľudia v Českej republike a na Slovensku očakávali od svojich vlád vo vzťahu k vojne na Ukrajine. Takmer dve tretiny Čechov si myslia, že by Česko nemalo naďalej dodávať na Ukrajinu zbrane (63,4 %) a vyše sedemdesiat percent ľudí si myslí, že by mala vláda podporiť začatie mierových rokovaní (70,3 %).

Na Slovensku je situácia podobná. Sedemdesiat percent Slovákov nechce ďalej dodávať na Ukrajinu zbrane (70,6 %) a dokonca osemdesiat percent Slovákov by si prialo, aby ich vláda podporila začatie mierových rokovaní (80,1 %).

Exkluzívny prieskum spoločnosti SANEP bol vykonaný v dňoch 11. – 17. marca 2024 na vybranej skupine v 1 500 opýtaných, ktorí predstavujú reprezentatívnu vzorku obyvateľov ČR vo veku 18+ rokov a na vybranej skupine 1 200 opýtaných, ktorí predstavujú reprezentatívnu vzorku obyvateľov SR vo veku 18+ rokov.

Štatistická chyba u uvedených skupín obyvateľov sa pohybuje v rozmedzí ±1,5%. Kontrola daných vzoriek bola vykonaná triangulačnou dátovou metódou. Všetky uvedené výsledky a modely sú platné iba v daný okamih zberu dát.

Zdroj: pravda.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d