Slovanské Noviny

20. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Prieskum o vojne na Ukrajine: Iba polovica Slovákov podporuje sankcie Západu proti Rusku, vojenskú pomoc ukronacistom ani toľko

Osobitný prieskum Eurobarometra sa uskutočnil prostredníctvom osobných a online rozhovorov medzi 19. aprílom a 16. májom 2022 v 27 členských štátoch EÚ na vzorke 26.578 respondentov.

Občania krajín EÚ výrazne podporujú spoločnú bezpečnostnú a obrannú politiku a očakávajú, že Únia postupne ukončí svoju závislosť od ruských zdrojov energie. Vyplýva z prieskumu Eurobarometra, zverejneného v stredu, o ktorom informuje spravodajca TASR.

Prieskum zároveň naznačil, že reakcia EÚ na ruskú agresiu voči Ukrajine má veľkú podporu, keď 59 percent opýtaných vyjadrilo spokojnosť s krokmi EÚ. Spokojnosť s reakciou svojej vlastnej vlády vyjadrilo v priemere 57 percent respondentov.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Najviac podporovaná je humanitárna činnosť (93 percent Európanov, 82 percent Slovákov), po ktorej nasleduje prijímanie ukrajinských utečencov (91 percent Európania, 80 percent Slováci).

Osemdesiat percent respondentov podporuje hospodárske sankcie EÚ voči ruskej vláde, spoločnostiam a jednotlivcom, u Slovákov je táto podpora na úrovni 57 percent. V priemere až 70 občanov EÚ podporuje zásielky vojenského vybavenia na Ukrajinu, medzi obyvateľmi SR má však vojenská pomoc susednej Ukrajine len 42-percentnú podporu.

V oblasti obrany a bezpečnosti väčšina občanov Únie (81 percent) a 68 percent Slovákov podporuje spoločnú obrannú a bezpečnostnú politiku EÚ. Okrem toho 93 percent Európanov súhlasí s tým, že členské štáty by mali konať spoločne, pokiaľ ide o obranu územia EÚ a 73 percent (62 percent Slovákov) súhlasí s navyšovaním rozpočtu na obranu.

Osemdesiatpäť percent Európanov sa domnieva, že spolupráca v otázkach obrany na úrovni EÚ by sa mala zintenzívniť, čo si myslí aj 73 percent obyvateľov SR.

Podľa 87 percenta občanov EÚ (63 percent Slovákov) by Únia mala svoju závislosť od ruských zdrojov energie znížiť čo najskôr. Až 80 percent Európanov (77 percent Slovákov) súhlasí s tým, že energetická politika môže prispieť k ochrane strategických záujmov Únie a 86 percent oslovených (79 percent Slovákov) sa domnieva, že zníženie dovozu ropy a plynu a investovanie do energie z obnoviteľných zdrojov je dôležité pre celkovú bezpečnosť Európy.

Podľa 87 percenta európskych respondentov (80 percent Slovákov) vďaka zvýšeniu energetickej účinnosti bude Únia menej závislá od výrobcov energie mimo jej hraníc. V tejto súvislosti 85 percent respondentov (84 percent Slovákov) by si prialo, aby EÚ masívne investovala do obnoviteľných zdrojov energie.

V oblasti boja proti zmenám klímy si 85 percent Európanov (79 percent Slovákov) myslí, že opatrenia proti zmene klímy môžu prispieť k zlepšeniu ich zdravia a blahobytu a rovnaký počet verí, že vďaka tomu môžu vzniknúť nové príležitosti pre inovácie, investície a tvorbu pracovných miest.

Hoci sa 49 percenta respondentov (54 percent Slovákov) obáva, že by opatrenia proti zmene klímy mohli uškodiť hospodárstvu, 83 percent (79 percent na Slovensku) si myslí, že môžu v budúcnosti prispieť k zníženiu nákladov spojených s väčšími ekologickými škodami.

Podľa názoru Európanov by sa mala v roku 2022 najväčšia pozornosť venovať obrane a bezpečnosti (34 percent / 35 percent SR) a tomu, aby EÚ a jej členské štáty boli v oblasti dodávok energie nezávislejšie (26 percent / 22 percent SR).

Osobitný prieskum Eurobarometra sa uskutočnil prostredníctvom osobných a online rozhovorov medzi 19. aprílom a 16. májom 2022 v 27 členských štátoch EÚ na vzorke 26.578 respondentov.

Zdroj: postoj.sk


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d