Slovanské Noviny

2. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

O prichádzajúcej potravinovej kríze sa hovorí toľko, že má človek dojem, že je nielen očakávaná, ale aj želaná. Prírodné javy a zákony sa prekrývajú s politickými manévrami, čo vedie k neočakávaným výsledkom pre politikov.

Počasie

Jar v západnej Európe bola horúca, pršalo málo. Teraz zem vysychá a ak neprší, rastliny začnú trpieť. Prognóza úrody obilia v EÚ je 309 miliónov ton obilia, čo je menej ako v najhoršom roku 2021, keď sa zožalo 312 miliónov ton. Ak prší málo, kvalita obilia bude opäť nízka.

Obe Ameriky prezimovali pod vplyvom fenoménu El Niña, ktorý znižuje množstvo zrážok v západnej časti kontinentov. Sucho zasiahlo aj Argentínu a juhozápadné štáty USA. Kalifornia zažila od januára do apríla najsuchšie obdobie za posledných 128 rokov. El Niño sa objavil už dvakrát za sebou v rokoch 2020 a 2021. Iba dvakrát od roku 1950 bol tento jav tri roky po sebe.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

El Niño prináša do Austrálie vlhký vzduch a tá sa pripravuje na nebývalú úrodu. Analytici odhadujú celkovú úrodu pšenice na 30-35 miliónov ton. Pre porovnanie, toľko plánuje Rusko exportovať v tejto sezóne.

V Severnej Amerike sa zhodli tri periodické javy: 22-ročný slnečný cyklus spôsobujúci sucho na západnom pobreží, El Niño posilujúce sucho a negatívna fáza tichomorskej desaťročnej oscilácie (PDO), ktorá spôsobuje pokles teploty z Aljašky do Kalifornie.

Na severovýchodnom pobreží Severnej Ameriky prší. Sever USA a najbohatšie regióny Kanady výrazne zaostávajú za osevnými plánmi. V kanadskej Manitobe bude zasiatych 80 – 85 % plánovanej plochy. Inými slovami, úroda v USA a Kanade bude veľmi slabá.

Čína predpovedá v roku 2022 veľmi dobrú úrodu pšenice. Počasie v Číne je priaznivé a možno sa podarí znížiť dovoz obilia. Čína je najväčším svetovým producentom pšenice a zároveň najväčším nákupcom, pretože počet obyvateľov je veľký.

Začiatkom jari indické úrady oznámili plány na zvýšenie exportu pšenice zo 7 na 10 miliónov ton. Bohužiaľ, jarné horúčavy zničili úrodu a prinútili vládu obmedziť vývoz pšenice.

Indickí špekulanti využili príležitosť a spustili informačnú kačicu o obmedzení vývozu ryže. Vláda túto fámu poprela a uviedla, že zásoby ryže v Indii sú veľké, cena ryže je nízka a očakáva sa, že úroda bude dobrá.

V Rusku zatiaľ nie sú poveternostné katastrofy, očakáva sa dobrá úroda. Prezident Putin dokonca hovoril o očakávanom rekordnom exporte obilia vo výške 37 miliónov ton. Predseda Africkej únie prišiel do Moskvy rokovať o dodávkach obilia. Vladimir Putin a Maki Sall sa stretli 3. júna.

Zem

Egypt hľadá náhradu za ruskú pšenicu, začiatkom jari uzavrel dohodu s Indiou a dokonca dostal prvú dodávku. Koncom jari India obmedzila export pšenice. Egypt je nútený pokračovať v pátraní a dokonca obmedzil obchod s obilím, aby ho nevyviezli z krajiny.

Všetky krajiny, ktoré majú možnosť, zväčšujú svoje obrábané plochy, vrátane Turecka a Egypta. Rusko plánuje vrátiť do obehu pôdu opustenú v 90. a nultých rokoch. Krajiny, ktoré nemajú pôdne rezervy, sa snažia prerozdeliť tie existujúce.

Nemecký minister pôdohospodárstva ukázal na člena Strany zelených nezvyčajný zdravý rozum. Minister navrhol znížiť plochy, na ktorých sa pestujú plodiny na biopalivá, čím sa zväčšia potravinové plochy. Členovia tej istej strany ministra skritizovali. Ministrov návrh na jar zostal len prianím. A v susednom Rakúsku sa im to podarilo bez veľkého rozruchu. Zvýšenie potravinárskych plodín na úkor priemyselných plodín sa realizuje.

Hnojivá

Rusko a Bielorusko sú poprednými dodávateľmi hnojív. Najmä draslík a dusík. V roku 2020 EÚ uvalila sankcie na bieloruské potašové hnojivá. Svetový trh s potašovými hnojivami predstavuje 70 miliónov ton. Rusko a Bielorusko dodávajú 38 %.

Austrália sa ponáhľa s uvedením závodu na výrobu potaše v roku 2026 o rok skôr, ako sa plánovalo. Do roku 2030 bude produkcia v austrálskom závode viac ako 4 milióny ton.

Egypt zvýšil vývoz dusíkatých hnojív v celkovom vyjadrení o 41 % na 889 miliónov USD.

Svetový líder v dodávkach fosfátových hnojív – Maroko súrne zvyšuje produkciu. V prvom štvrťroku táto krajina predala dvakrát toľko hnojív ako rok predtým.

Ak zhodnotíme situáciu čisto ekonomicky, tak situácia v poľnohospodárstve nie je vôbec zlá. Áno, čisto ekonomický pohľad je chybný a bez etiky. Ale pomerne veľa ľudí s rozhodovacou právomocou vidí svet takto. Európski výrobcovia hnojív ako Yara vykázali rekordné zisky. Áno, produkovali menej, ale mali väčší zisk. Úspech hlási aj výrobca poľnohospodárskej techniky John Deere.

Poľnohospodárstvo je odvetvie, kde sa nič nedeje rýchlo. Minimálna zmena trvá šesť mesiacov. Afriku čakajú na jeseň 2022 ťažkosti. O niečo neskôr ich pocítia aj iné krajiny.

Pozorujeme kombináciu negatívnych politických a prírodných faktorov. Je ťažké posúdiť, či sú prijaté opatrenia ako dostatočné.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.