Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Pošramotená reputácia Európskej liekovej agentúry. Ako mohli schváliť vakcíny od AstraZenecy? Mnohé krajiny nimi prestávajú očkovať

Európska lieková agentúra (EMA) začína strácať dôveryhodnosť. Mnohé krajiny po celom svete pozastavujú očkovanie vakcínami od AstraZeneca kvôli krvným zrazeninám a v niektorých prípadoch až úmrtiam ľudí po očkovaní. A to aj napriek tomu, že túto vakcínu odobrila Európska lieková agentúra, ktorá je pre niektorých politikov na Slovensku modlou

astrazeneca vakcina

29. januára tohto roku prebehla médiami správa, že Európska agentúra pre lieky (EMA) podmienečne schválila pre použitie v členských štátoch EÚ vakcínu proti ochoreniu covidd-19 od farmaceutickej spoločnosti AstraZeneca.

EMA tvrdila, že vakcína od firmy AstraZeneca spĺňa všetky požiadavky, je účinná, bezpečná a kvalitná. A to aj napriek tomu, že koncom minulého roka sa začali okolo tejto vakcíny objavovať pochybnosti ohľadom jej klinického testovania.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Švajčiarsko ju odmietlo 

Také Švajčiarsko, ktoré nie je v EÚ, začiatkom februára odmietlo zaregistrovať vakcíny od firmy AstraZeneca. Švajčiarsky regulačný úrad totiž oznámil, že údaje od spoločnosti AstraZeneca nie sú dostatočné na to, aby mohol povoliť použitie vakcíny.

Podozrenia vyvoláva nielen príliš rýchly vývoj všetkých vakcín proti covidu, ale aj zrýchlený schvaľovací režim Európskej liekovej agentúry. Kým normálne by sa vakcíny schvaľovali dlhé mesiace, možno aj rok, teraz sú vakcíny posudzované behom pár týždňov s podmienečným odporúčaním.

Mnohé krajiny po celom svete pozastavili očkovanie AstraZenecou

Prax však ukazuje, že to s vakcínami, osobitne od firmy AstraZeneca nevyzerá až tak ružovo ako sa to niekto snažil doteraz prezentovať. Prvou krajinou, ktorá prestala používať vakcíny od firmy AstraZeneca bola Juhoafrická republika. Súviselo to najmä s tým, že tieto vakcíny údajne nemusia chrániť pred juhoafrickou mutáciou koronavírusu.

Neskôr sa pridali aj európske krajiny. Kvôli údajným nežiadúcim účinkom prestali problematickú šaržu vakcín od AstraZeneca používať pobaltské krajiny – Estónsko, Lotyšsko, Litva.

V stredu sa pridalo aj Rakúsko po tom, čo po vakcinácii v nedeľu zomrela 49-ročná žena a jej kolegyňa musela byť hospitalizovaná s pľúcnou embóliou. Vo štvrtok oznámilo Dánsko stiahnutie vakcíny AstraZeneca na 14 dní pre opatrnosť. Dáni udali ako dôvod jedno úmrtie a niekoľko prípadov životohrozujúcej trombózy.

Pozastavenie očkovania AstraZenecou oznámilo aj Nórsko a Island. Najnovšie sa pridalo Thajsko a každým dňom sa pridávajú ďalšie krajiny. Iné krajiny po celom svete vrátane Slovenska očkovanie AstraZenecou síce ponechali, no, pozastavili očkovanie pre staršie ročníky.

Vedľajšie účinky – po očkovaní nemohli učitelia nastúpiť do školy

Vedľajšie účinky sa však nevyhýbajú ani mladším ročníkom. Skúsenosti s tým máme aj na Slovensku. Na jednej zo základných škôl v bratislavskom Ružinove sa mali žiaci prvého stupňa vrátiť do lavíc. Plány však zmenilo očkovanie učiteľov. Viacerí totiž po očkovaní vakcínami od AstraZenecy ostali ležať doma v posteli.

„Majú horúčky, bolesti svalov a kĺbov. Teraz po tých 24 hodinách je to už lepšie. Napriek tomu ale túto základnú školu nebudeme vedieť otvoriť,“ uviedla pre portál tvnoviny.sk hovorkyňa Ružinova Tatiana Tóthová.

Francúzi nám darovali 15 000 dávok vakcín od AstraZenecy. Chceli sa ich len zbaviť? 

Aj slovenský premiér Igor Matovič na jednej zo svojich tlačoviek uznal, že „o AstraZenece vieme svoje“. Napriek tomu o pár dni neskôr šiel nepochopiteľne vítať 15 000 vakcín AstraZeneca, ktoré Slovensku „darovalo“ Francúzsko.

Pritom médiami už skôr prebehla správa, že časté vedľajšie účinky zaznamenali pri očkovaní vakcínou od AstraZenecy aj vo Francúzsku. Nebude to teda skôr tak, že Francúzi sa tých vakcín jednoducho chceli zbaviť? Hovoriť tu o nejakej dobročinnosti Francúzka a solidarite k Slovensku je teda otázne.

Skutočne je EMA zárukou bezpečnosti vakcín? 

V tejto súvislosti, keď jedna krajina za druhou pozastavuje očkovanie vakcínou od AstraZenecy sa o to viac zdá byť absurdnejšia vládna kríza, ktorú rozpútali dve najmenšie politické strany ohľadom nákupu ruskej vakcíny Sputnik V.

Hlavný argument politikov zo strán Za ľudí a SaS bol ten, že Sputnik V nebol schválený Európskou liekovou agentúrou (EMA). A preto podľa nich nie je bezpečné ho používať na občanoch Slovenskej republiky.

Európska lieková agentúra EMA
Pohľad na sídlo Európskej liekovej agentúry

Rôzne Remišové, Valáškovia, Šeligovia a Korčokovia prezentovali európskou liekovú agentúru ako „modlu“, ktorá je jedinou zárukou našej bezpečnosti.

Pridala sa k ním aj šéfka slovenského Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), Zuzana Baťová, ktorá sa v rozhovoroch pre Denník N postavila proti očkovaniu ruskou vakcínou na Slovensku. Opakovala už obohratú pesničku niektorých politikov a liberálnych médií o tom, že najprv by mala ruskú vakcínu Sputnik V schváliť EMA.

Zuzana Baťová tiež tvrdila, že slovenský ŠÚKL nie je schopný posúdiť ani zaregistrovať ruskú vakcínu na Slovensku. Kontroverzné správanie riaditeľky ŠÚKL Zuzany Baťovej možno súvisí s jej manželom. Bývalý novinár a exporadca exprezidenta Kisku dlhodobo slovne útočí na Rusko. Šéfka ŠÚKL tak teoreticky môže byť voči ruskej vakcíne zaujatá.

Pošramotená reputácia Európskej liekovej agentúry 

Dnes sa však ukazuje, že ani registrácia Európskou liekovou agentúrou zrejme nie je zárukou, že daná vakcína je skutočne bezpečná a účinná. EMA totiž dovolila pustiť na európsky trh vakcíny od firmy AstraZeneca, ktorými viaceré krajiny prestali očkovať kvôli vážnym podozreniam na závažné vedľajšie účinky.

Európska lieková agentúra sa tak stala značne nedôveryhodnou inštitúciou. Aj keď samozrejme, EMA svorne tvrdí, že tieto závažné zdravotné problémy a úmrtia po očkovaní Astr Zenecou nemajú so samotným očkovaním nič spoločné.

EMA sa bráni 

EMA vo vyhlásení uviedla, že si je vedomá konania Dánska v spojitosti so správami o krvných zrazeninách a vysvetlila, že „v súčasnosti nič nenaznačuje, že vakcinácia spôsobila tieto problémy, ktoré nie sú uvedené ako vedľajšie účinky tejto vakcíny“.

„Výhody vakcíny prevažujú jej riziká a jej podávanie môže pokračovať, kým pokračuje vyšetrovanie prípadov tromboembolických udalostí,“ vyjadrila sa EMA.

Samozrejme, EMA si nemôže priznať chybu, lebo by sa tým totálne zdiskreditovala a stratila by vo svete reputáciu.

EMA sa tiež totálne znemožnila tým, že kým teraz očkovanie touto pochybnou vakcínou odporúča, vakcínu Sputnik V očiernila.

Len pred pár dňami  predstaviteľka agentúry EMA, Christa Wirthumerová-Hocheová  nasadenie vakcíny Sputnik V prirovnala k „ruskej rulete“.

Ruská vakcína Sputnik V sa ukazuje ako bezpečnejšia 

Ruská vakcína Sputnik V je pritom registrovaná a používaná vo viac než 40-tich krajinách po celom svete. Zaočkovali sa ňou už milióny ľudí a zatiaľ nie sú hlásené žiadne abnormálne vedľajšie účinky.

Faktom ale ostáva, že všetky vakcíny či už ruské, americké, britské atď. majú isté vedľajšie účinky, niektoré viac, niektoré menej. Netvárme sa však, že jedinou zárukou bezpečnosti je Európska lieková agentúra, keď na príklade AstraZenecy vidíme, že to tak zrejme nie je.

V tejto situácii sa preto javí najnovší návrh Európskej komisie, že tzv. zelený pas, potrebný na cestovanie po Európskej únii by sa mal vzťahovať len na vakcíny registrované agentúrou EMA, absolútne absurdný. Tu jasne vidíme, že predstaviteľom Európskej únie zrejme nejde o zdravie ľudí, ale len o geopolitiku. Premiér Matovič by mal preto voči tomuto bruselskému nezmyslu použiť právo veta. Ak mu skutočne záleží na životoch a záujmoch Slovákov.

Učiteľka odpadla týždeň po očkovaní vakcínou AstraZeneca a pred pár dňami zomrela 

Verejnoprávna RTVS v piatok informovala o prvom slovenskom prípade úmrtia niekoľko dní po zaočkovaní vakcínou AstraZeneca zo šarže ABV 2856. Ide o prípad 38-ročnej stredoškolskej učiteľky Antónie, ktorá vo februári podstúpila očkovanie vakcínou od spoločnosti AstraZeneca.

Samuel Gdovin

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.