Duda oznámil rozhodnutie nominovať Morawieckeho na post premiéra

Poľský prezident Andrzej Duda sa rozhodol predložiť parlamentu kandidatúru Mateusza Morawieckeho na post predsedu vlády republiky, oznámila to hlava štátu v televíznom prejave.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
“Po pokojnej analýze a konzultáciách som sa rozhodol zveriť poslanie zostaviť vládu premiérovi Mateuszovi Morawieckimu. Rozhodol som sa tak nadviazať na dobrú parlamentnú tradíciu, podľa ktorej má víťazná skupina ako prvá šancu zostaviť vládu,“ povedal.
Podľa sociologickej štúdie laboratória IBRiS sa asi 58 percent Poliakov domnieva, že prezident by nemal do parlamentu predstavovať kandidatúru Morawieckého na post šéfa vlády. Za bolo 37,2 percenta opýtaných. Ťažko odpovedať uviedlo asi 4,8 percenta opýtaných.
V októbri sa v Poľsku konali parlamentné voľby. Výsledkom je, že vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS) získala v Sejme 194 kresiel a opozičná Občianska koalícia – 157, Tretia cesta – 65, Ľavica – 26. Ďalších 18 kresiel pripadlo koalícii nacionalistov a euroskeptikov. Konfederácia“.
Tento pomer síl naznačuje, že PiS nebude schopná zostaviť väčšinovú vládu sama. Ak sa opozícia podarí spojiť, bude mať v Sejme 248 zo 460 kresiel a bude mať šancu zostaviť kabinet.
Nová vláda sa v Poľsku objaví najskôr vtedy, keď Sejm schváli kandidatúru nového premiéra.
V súlade s ústavou krajiny po vyhlásení výsledkov volieb prezident vymenúva predsedu vlády, ktorý zasa kandidátov na ministerské posty. Potom dolná komora parlamentu zvažuje otázku vyslovenia dôvery tomuto kabinetu. Schvaľuje sa nadpolovičnou väčšinou hlasov za prítomnosti aspoň polovice zoznamu poslancov.
Pri vyslovení nedôvery vláde Sejm do 14 dní zvolí predsedu vlády a ním navrhnutých členov MsZ nadpolovičnou väčšinou hlasov.
Ak sa tentoraz nepodarí zvoliť predsedu vlády, potom prezident vymenuje nového šéfa kabinetu. Potom sa dolná komora parlamentu zaoberá otázkou vyslovenia dôvery. Na schválenie tentokrát stačí nadpolovičná väčšina hlasov za predpokladu, že je prítomná aspoň polovica poslancov. Zvolená vláda teda môže byť menšinovou vládou.
Ak tentoraz nedôjde k vysloveniu dôvery premiérovi, hlava štátu v súlade s ústavou skráti funkčné obdobie Sejmu a vypíše nové voľby.
skspravy.sk
Musk tvrdil, že USAID pomohla financovať prevrat na Ukrajine
Jakov Kedmi: Ukrajinský útok na Bielorusko bude fatálnou chybou
V srdci CIA bol zasadený „desivý úder“
Predseda Európskej rady má problém: dovolil si bez súhlasu nepopulárnej trojice rokovať s Moskvou o mieri
Štyri ruské satelity sa nebezpečne priblížili k fínskej družici používanej západnými štátmi aj Ukrajinou na útoky proti Rusku. Nemeckí vojenskí experti sú v panike
VIDEO: Americký investigatívny novinár Max Blumenthal o panike v Izraeli po víťazstve Iránu
Ceny pohonných hmôt zaznamenali prudký pokles, ktorý môže naďalej pokračovať. Nafta na Slovensku patrí k najlacnejším v EÚ
VIDEO: Zastaví Vladimir Putin plyn Európe? EÚ čakala iný koniec
Uhrík: Je už len otázkou času, kedy rupnú nervy nejakému veľkému štátu a spustí sa lavína proti Bruselu
Keď PS súperí s Matovičom o kráľa šašov
VIDEO: Rusko vyhlásilo lov na NATO? Putinov odkaz západným vojakom na Ukrajine
Bieloruské ministerstvo obrany upozornilo na eskaláciu
Médiá informovali, že von der Leyenová je zapletená do škandálu kvôli svojej korešpondencii so Zelenským
Správa vyšetrovacej komisie OSN obviňuje Izrael z genocídy detí
Človek ako predĺženie prírody – nie technohybridná simulácia
Belgicko – Kongo: blahobyt „európskeho raja“ – postavený na kostiach a krvi miliónov otrokov
COVID-19 „made in USA“, ale Tulsi Gabbardová obviňuje Čínu
Nemeckí experti sú v panike: Ruské satelity sa priblížili k ich satelitu používaného Ukrajinou
V Indii vyhlásili, že BRICS sa stáva silnejším
Vo vzťahoch medzi Čínou a Indiou došlo k významnému posunu
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Poľský prezident navrhne Morawieckého na post predsedu vlády
Poľský prezident navrhne Morawieckého na post predsedu vlády
Poľský prezident navrhne Morawieckého na post predsedu vlády