Slovanské Noviny

4. októbra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Poľsko ako prvý štát EÚ začal zatýkať a Kyjevu vydávať mužov, ktorí ušli po začatí ruskej vojenskej operácie na poľské územie

Podľa poľskej pohraničnej stráže vstúpilo do Poľska po 24. februári 2022 približne 2,87 milióna ukrajinských občanov vo veku 18 až 60 rokov. Poľské úrady začali na Ukrajinu vydávať mužov vo vojenskom veku, ktorí ilegálne opustili Ukrajinu po 24. februári 2022, uvádzajú noviny Rzeczpospolita.

To je pre Brusel ale veľká dilema, lebo Poľsko je povinné, ako aj ostatné štáty EÚ, poskytovať ochranu utečencom, ktorým hrozí vo vlasti prenasledovanie. Brusel zatiaľ mlčí, ale bude sa k tomu musieť vyjadriť, najmä potom, keď poľský príklad budú nasledovať ďalšie štáty.

Podľa denníka Poľsko v rámci dohody s Ukrajinou jej už vydalo občanov zapojených do pašovania nelegálnych migrantov do Európy.

Ako uviedla poľská pohraničná stráže vstúpilo do Poľska po 24. februári 2022 asi 2,87 milióna ukrajinských občanov vo veku 18 až 60 rokov. Za posledného 1,5 roka sa z nich väčšina vrátila naspäť.

Ako píše Rzeczpospolita, tak stále je v Poľsku  okolo 80-tisíc bojaschopných Ukrajincov, ktorí by mali doma bojovať.

„A to je pre Ukrajinu významný počet, pretože týchto ľudí možno povolať a posilniť tak rady našich ozbrojených síl, čím posilníme našu obranu a bezpečnosť,“

citovali poľské noviny Fjodora Venislavskeho, zástupcu ukrajinského prezidenta v Rade a člena parlamentného výboru pre bezpečnosť, obranu a spravodajské služby.

Ukrajinská prokuratúra môže podľa neho využiť medzinárodné zatykače na prenasledovanie ukrajinských občanov v zahraničí, keďže aj mnohí neplatiči daní opustili krajinu buď pomocou úplatkov pohraničným úradníkom, alebo cez takzvanú zelenú hranicu.

„Ak takého cudzinca zatkneme napríklad pri obyčajnej pouličnej kontrole, tak náš národný policajný informačný systém nám ukáže, či ho hľadá alebo nehľadá ukrajinská prokuratúra, pretože sa tam objavujú údaje Interpolu. Ak áno, tak takúto osobu zatkneme, informujeme našu prokuratúru a súd rozhodne o jej vydaní,“ uviedol hovorca poľskej polície Mariusz Czarka.

Poľský veľvyslanec na Ukrajine Bartosz Cichocki odmietol pre ukrajinské médiá komentovať informácie Rzeczpospolita.

„Je to pre mňa nová informácia, takže sa k nej momentálne nemôžem vyjadrovať,“ odpovedal vyslanec na otázku portálu Strana.

Autor: Roman Bednár
ZDROJ

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d blogerom sa páči toto: