Slovanské Noviny

24. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Čaputovej blufy? Podľa politológa Romana Michelka chce prezidentka SR Zuzana Čaputová „ostrakizovať“ opozičného lídra Roberta Fica (Smer-SD). Dôkazom toho majú byť nepodložené tvrdenia o tom, že sa Čaputovej občania vyhrážajú kvôli Ficovi. Za úvahu stojí aj fakt, že Čaputová nepozvala Fica na diskusiu o úradníckej vláde.

Na druhej strane je na opozičnú stranu však vyvíjaný tlak v kontexte podpory Čaputovej úradníckej vlády. Odborník tvrdí, že konanie prezidentky nemá logiku.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Bude Čaputová rešpektovať výsledok demokratických volieb?

V najmiernejšej interpretácií to znamená, že od strany Smer neočakáva podporu úradníckej vlády. Oveľa silnejšie je však iné politické posolstvo. Dosiaľ sa Čaputová prejavovala ako veľmi alibistická a vôbec nie aktivistická prezidentka. Týmto krokom však dala jasne najavo, že urobí všetko pre to, aby sa Smer nedostal do vlády. Naznačila tým teda to, že je celkom možné, že poruší ústavné zvyklosti a nepoverí zostavením vlády víťaza volieb,“ tvrdí Michelko.

Čaputovej blufy?

Krok, ktorý Michelko popisuje, by definitívne znamenal, že slová o antidemokratickom poňatí prezidentského mandátu zo strany Čaputovej nemusia byť neodôvodnené. V parlamentnej demokracii je rešpektovanie výsledku volieb jedným zo základných prejavov demokratického zmýšľania prezidentov. Čaputová na otázku, či poverí zostavovaním vlády víťaza volieb, odmietla v minulosti jednoznačne odpovedať. V minulosti však tak prezidenti vždy urobili a to aj vtedy, keď sa s výsledkom volieb nestotožňovali.

SNS rastie, Sme rodina a Aliancia v kríze

Na základe posledných prieskumov je naviac zrejmé, že používanie stratégie „lebo Fico, lebo Smer“ a vylučovanie slovenských sociálnych demokratov z povolebnej spolupráce nie je cesta k zvýšeniu preferencií. Váhajúce strany ako Hlas a Sme rodina totižto buď stagnujú, alebo klesajú. Na strane druhej stúpa Slovenská národná strana, ktorá otvorene hovorí, že so Smerom spolupracovať bude. Boris Kollár aj SNS sa približujú k hranici 5 %, avšak Kollár z parlamentnej a Danko z mimoparlamentnej pozície. V kríze je naviac Aliancia, ktorá zastupuje maďarskú menšinu a nevyšlo jej prijatie dlhoročného spolupracovníka nedôveryhodného Igora Matoviča (OĽANO), ktorým nie je nik iný ako známy poslanec György Gyimesi.

„Do SNS vstupujú ďalšie nové osobnosti, tento týždeň to bol napríklad päťnásobný nitriansky župan Belica. V pondelok sa očakáva vstup osobností z Národnej koalície. Naopak, po politickom harakiri šéfa Aliancie Kriszitána Forróa, ktorý prijal na kandidátku György Gyimesiho a odpudil tak frakciu Most-Híd, je úplne jasné, že tento projekt skončil. Aliancia sa tak vzdala ambícií byť parlamentnou stranou a v budúcnosti bude fungovať už len na komunálnej a regionálnej úrovni,“ uzavrel odborník.

ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d