Slovanské Noviny

25. júla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Politico: Zmluva o pôžičke vo výške 50 miliárd dolárov pre Kyjev bola odložená kvôli kontroverzii

Konečná dohoda o pôžičke pre Kyjev vo výške 50 miliárd dolárov, ktorú plánujú splatiť z príjmov z ruských aktív, sa pre nezhody medzi Spojenými štátmi a EÚ odloží minimálne do jesene, píšu noviny Politico s odvolaním sa na zdroje.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

V utorok vysokopostavený európsky zdroj uviedol, že EÚ očakáva, že lídri G7 nájdu riešenie na pôžičku vo výške 50 miliárd dolárov Kyjevu na summite 13. až 15. júna v Taliansku. Ako však píše Politico, zdá sa, že nádej USA, že summit v Taliansku bude demonštráciou západnej podpory Ukrajine, sa zmarila v dôsledku rastúceho podráždenia v Európe.

Európske vlády sú nahnevané najmä na plán USA, ktorý ich podľa nich prinúti splatiť pôžičku, ak sa veci pokazia, zatiaľ čo americké spoločnosti by potenciálne mohli mať najväčší úžitok zo zmlúv na obnovu Ukrajiny, ktoré sa vďaka pôžičke stanú možnými.

Okrem toho podľa publikácie francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecký kancelár Olaf Scholz povedia americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi, že odmietajú americký návrh, aby Európa vystupovala ako jediný ručiteľ za pôžičku.

“Podpis konečnej dohody bude odložený minimálne na jeseň,” uviedli noviny. Očakáva sa, že lídri G7 na stretnutí v Taliansku schvália všeobecnú myšlienku poskytnutia pôžičky Ukrajine, ale je nepravdepodobné, že sa dohodnú na podrobnostiach takejto dohody.

Poznamenáva sa, že vlády sa ponáhľajú s uzavretím dohody nielen preto, že Ukrajina potrebuje peniaze, ale aj preto, že neexistuje dôvera, že administratíva bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa podporí túto iniciatívu, ak sa vráti do Bieleho domu.

Okrem toho podľa denníka EÚ na znak podráždenia ponúka Ukrajine poskytnutie vlastnej pôžičky bez účasti Spojených štátov alebo G7. “Zatiaľ čo niektorí diplomati veria, že je to hlavne spôsob, ako vyvinúť tlak na USA, aby urobili ústupky, krajiny EÚ už diskutovali o právnom rámci pre prípad, že by sa rozhodli ísť samostatne.”

EÚ si tak podľa alternatívneho plánu vezme pre Ukrajinu úver vo výške 50 miliárd eur, ktorý bude vyplatený z výnosov z ruských aktív zmrazených v EÚ vo výške asi 200 miliárd eur.

Spojené štáty americké tlačia na krajiny G7, aby Ukrajine poskytli pôžičku vo výške 50 miliárd dolárov zabezpečenú ruskými aktívami zmrazenými na Západe, z ktorých väčšina sa nachádza v Európe.

Európska únia sa predtým dohodla len na presune príjmov z takýchto majetkov do Kyjeva, zatiaľ čo Spojené štáty prijali zákon o možnosti ich úplnej konfiškácie.

Kremeľ uviedol, že prijatie takýchto rozhodnutí by bolo ďalším krokom k porušovaniu všetkých pravidiel a noriem medzinárodného práva. Ruské ministerstvo zahraničných vecí označilo zmrazenie ruského majetku v Európe za krádež, pričom poznamenalo, že EÚ sa zameriava nielen na prostriedky súkromných osôb, ale aj na štátny majetok Ruska.

Ruská federácia má podľa Sergeja Lavrova aj možnosť nevrátiť prostriedky, ktoré si západné krajiny ponechali v Rusku.

Po začatí ruskej vojenskej operácie na Ukrajine zmrazili krajiny EÚ a G7 takmer polovicu devízových rezerv Ruskej federácie vo výške približne 300 miliárd eur. V EÚ sa nachádza viac ako 200 miliárd eur, väčšinou na účtoch belgického Euroclear, jedného z najväčších svetových zúčtovacích  systémov.

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.