Slovanské Noviny

1. júna 2023

K porozumeniu Čelovekom

Globálny Juh” začína pochybovať o tom, či by západné krajiny, a predovšetkým USA, mali naďalej diktovať svetu svoju medzinárodnú agendu, uviedol ruský akademik Igor Makarov, ktorý sa zúčastnil konferencie Think 20 ako pridruženej poradnej skupine medzivládneho fóra štátov G20, ktoré spája hlavné svetové ekonomiky. Členmi skupiny G20 sú Argentína, Austrália, Brazília, Čína, Francúzsko, India, Indonézia, Japonsko, Južná Afrika, Kanada, Kórejská republika, Mexiko, Nemecko, Rusko, Saudská Arábia, Spojené kráľovstvo, Spojené štáty americké, Taliansko, Turecko a Európska únia.

Minulý týždeň som sa v Bombaji zúčastnil na priebežnej konferencii Think 20. Táto konferencia sa označuje za “banku nápadov” pre skupinu G20, v ktorej sa stretávajú think-tanky a odborníci na vysokej úrovni, aby diskutovali o politických otázkach dôležitých pre túto skupinu.

Ide o odporúčania, ktoré zďaleka nie sú triviálne. Svet sa v súčasnosti nachádza v sérii súbežných štrukturálnych kríz: hospodárstvo, úroveň dlhu, ciele udržateľného rozvoja a samostatne zmena klímy. Predovšetkým ho však zachvátila aj kríza globálneho riadenia, ktorého základná architektúra vznikla v inej ére (keď existovala iná rovnováha síl medzi krajinami, v ktorej mala každá z nich iné ciele).

Hlavným terčom kritiky boli medzinárodné finančné inštitúcie. Problémom nie je ani tak efektívnosť ich riadenia rozvinutými krajinami (hoci aj o tom sa veľa diskutovalo), ale to, že nezvládajú úlohu združovať veľké sumy peňazí na spoločné účely. Svet má dostatok finančných prostriedkov na riešenie mnohých problémov trvalo udržateľného rozvoja, ale nedokáže ich nasmerovať tam, kde sú potrebné.

Napríklad náklady na kapitál v rozvinutom (prevažne západnom) svete dosahovali za posledných päť rokov v priemere 1,5 – 2 %, ale v Ázii to bolo 8 %, v Afrike 16 % a v subsaharskej Afrike 22 %. Sprísňovanie menovej politiky na Západe situáciu rozvojových krajín len zhoršuje. Úlohou medzinárodných finančných inštitúcií nie je ani tak poskytovať pomoc chudobným štátom, ale pomáhať nasmerovať dostatok súkromných úspor na celom svete do rozvojových projektov, čím preberajú časť rizík investorov.

India sa sťažuje, že Svetová banka jej poskytla len nepatrné finančné prostriedky (len niekoľko miliárd dolárov) v porovnaní s jej ekonomikou v nominálnom vyjadrení v amerických dolároch, ktorá je viac ako 3 bilióny dolárov.

Druhou nevyhnutnosťou je digitalizácia. Zameriava sa na digitalizáciu služieb a verejnej infraštruktúry (na rozdiel od spôsobu, akým sa dá využiť v priemysle v USA a Európe). Príkladom toho, ako to môže fungovať, je digitálny identifikačný systém vyvíjaný v Indii, ktorý je prepojený s bankovým účtom. V dôsledku toho sa v súčasnosti v tejto juhoázijskej krajine uskutočňuje štyrikrát viac digitálnych transakcií ako v Číne a 11-krát viac ako v USA a západnej Európe dohromady.

Cieľ je dvojaký: uľahčiť zapojenie väčšieho počtu ľudí (najmä žien) do hospodárskej činnosti a stimulovať inovácie. Rozvojové krajiny budú čoraz menej schopné hostiť západný priemysel (čo bol čínsky model rastu), takže inovácie sa budú musieť budovať prostredníctvom služieb, najmä preto, že nové technológie umožnia globálnym spoločnostiam čoraz viac zadávať zákazky externým dodávateľom.

Multilateralizmus je nevyhnutný. Otázkou však je, do akej miery sú naň pripravené USA na jednej strane a Čína na strane druhej.

Prvú z nich viac zaujímajú výsledky jej ďalších volieb a samotný cyklus, než globálne problémy; zatiaľ čo druhá vidí svoju účasť na ich riešení zatiaľ len v podobe formátov zameraných na Čínu, ako je napríklad iniciatíva Pásmo a cesta. Bol tu jeden pokus zaútočiť na Rusko, že podkopáva dobre fungujúci svetový poriadok – zo strany anglo-amerického účastníka, ktorý bol okamžite pomerne ostro pokarhaný brazílskym a potom indickým moderátorom.

Vo všeobecnosti boli akékoľvek reči o “poriadku založenom na pravidlách” v Bombaji viditeľne únavné. V priebehu niekoľkých rokov som videl jasný posun od delegátov, ktorí deklarovali krízu tohto druhu poriadku, ku kľúčovým ľuďom, ktorí sa pýtali, kto by mal vlastne vytvárať pravidlá.

Všeobecný dojem je, že postupné predsedníctvo Indonézie, Indie, Brazílie a Južnej Afriky v rokoch 2022 – 2025 (s veľmi aktívnou interakciou medzi nimi) skupiny G20 budú tieto krajiny maximálne využívať na formovanie nového príbehu, ktorý sa, samozrejme, automaticky nepremietne do reforiem globálneho riadenia, ale bude slúžiť ako neustály tlak na tieto zmeny.

Autor: Igor Makarov, docent na Vysokej škole ekonomickej (VŠE), vedúci Výskumného a vzdelávacieho laboratória pre ekonomiku klimatických zmien a šéfredaktor časopisu VŠE Contemporary World Economy.

Zdroj: rt.com
Preklad: InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

 • … vtedy bol vytvorený Rád Hospitaliérov.

  … vtedy bol vytvorený Rád Hospitaliérov.

  Toto je dôležité vedieť. Objavilo sa tu Rímske právo. Prečo… Pretože, keď je deň Svaroga, máme mier (MIR), keď je noc Svaroga je RIM, A keď je...
 • Obrátenie k RODu.

  Obrátenie k RODu.

  “Sláva Rodu” sú slová, ktoré veľmi často používam. Sláva RODu. So Slávou RODu to všetko ide. S LÁVOU RODu, chápete, čo myslím, LÁVA. S LÁVOU. Keď s...
 • MOC v Dobrom Slove, Pravde a v Dobrom Skutku

  MOC v Dobrom Slove, Pravde a v Dobrom Skutku

  V našej národnej duchovnej tradícii sa od nepamäti pripisoval Slovu osobitý význam, ako pre život jedinca, tak aj pre život národa. Tento vzťah k Slovu pramení u...
 • Večne Živý Strom

  Večne Živý Strom

  Medzi Tatrami a Dunajom vyrástol jeden veličizný strom. Korene jeho ťahajú sa na tri strany žulami Karpatov. Víly a Rusalky kropievali ho každý deň, no nebolo mu to dosť...
 • My všetci sme jeden celok.

  My všetci sme jeden celok.

  Všetci vieme, že existujú hodnoty materiálne a hodnoty nebeské. Nebeské hodnoty sa nedajú kúpiť. To je nemožné. Ale paraziti vymysleli ako ich predať. Ako predať Svedomie, ako...
 • Vnútro Človeka

  Vnútro Človeka

  Každý človek sa niekedy nachádza pod ťarchou krivdy. Krivda na krivde preložená krivdou. Proste taká fáza života sa spustila z nejakého dôvodu v živote človeka. A človek...
 • Zvestovanie Vekov SvätoŽitia!

  Zvestovanie Vekov SvätoŽitia!

  Ako tajomne znie tento Hostinského text: Slovo úprimnô znie i k tebe, ľudu slovenský! Svet ťa haní, že v baniach kopeš, na poli mozolíš, na dvore dobytok...
 • Tri pranázory starej Vieronauky Slovenskej

  Tri pranázory starej Vieronauky Slovenskej

  Starú vieronauku Slovenskú tvoria tri pranázory Slovenov:1. Pranázor na SVET2. Pranázor na BOŽSTVO3. Pranázor na ČLOVEKA Štruktúra náuky odzrkadľuje realitu bytia z pohľadu Človeka.1. Pranázor na svet...
 • Stará Vieronauka Slovenská – niečo na začiatok…

  Stará Vieronauka Slovenská – niečo na začiatok…

  Tri kľúče otvárajú nám svätyňu vieronauky starobylých Slovenov. Prvým kľúčom vstupujeme do chrámu, kde na sklepení, na stĺpoch, oblokoch, po stenách a dverách zobrazenú vidíš celú oblohu nebeskú...
 • ČO SÚ TO VLASTNE TRUST-y? (1/2)

  ČO SÚ TO VLASTNE TRUST-y? (1/2)

  Aby sme pochopili koncepciu jednotného riadenia sveta, na základe existujúcich pravidiel (tovarovo – peňažných a tovarovo – ekonomických vzťahov medzi subjektami a územiami), je potrebné poznamenať, že...
 • Globalisti a My – Človekovia

  Globalisti a My – Človekovia

  Človekom je možné manipulovať pomocou klamstva. To je známy fakt. Známy je hlavne tým, ktorí vytvorili tento inštrument manipulácie. Na tom je postavený celý systém. Tento systém...
 • O uvedomení Slov

  O uvedomení Slov

  Tak málo ľudí si dnes uvedomuje, čo spôsobuje svojimi rečami. Svojimi Slovami.A možno si to v súčasnosti nevie uvedomiť nikto. Sme vytrhnutí z tohto Poznania. Tára sa tu...
 • Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Masovokomunikačné prostriedky je systém riadenia. Informačného riadenia. Prostredníctvom vplývania na vedomie. Je to nástroj na Programovanie Vedomia, podsúvaním informácií a dogiem, s ktorými nás všetkých konfrontujú. Nástroj...
 • RA

  RA

  „RA“- Sme tvorení a živení Prvopočiatočnou Inteligentnou Tvorivou a Láskyplnou Silou, ktorú pokojne môžeme vnímať ako Život samotný. Alebo Silu Život udržujúcu. Ak sa s týmto vedomím...
 • Právo, Národ a Moc.

  Právo, Národ a Moc.

  Aby sme sa mohli ubrániť tomu, čo sa deje, treba sa pozrieť na korene, na samú podstatu otázky, prečo chodíme s niečími obrazmi v hlavách. Treba preveriť...
 • Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Rád Hospitaliérov je najznámejší a najslávnejší z duchovných a rytierskych Rádov. Jeho celý názov je: Suverénny vojenský rád Hospitaliérov sv. Jána Jeruzalemského z Rodosu a Malty.  To, že sa...
 • 10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  Filozof, vedec, psychológ, politický aktivista, bojovník proti svetovému násiliu – Noam Avram Chomsky – zostavil zoznam 10 metód manipulácie ľudského vedomia, ktoré používajú politici, úrady a médiá celého sveta, v...
 • Človek, Tvorca a dnešná doba.

  Človek, Tvorca a dnešná doba.

  Človek. Keby človek vedel, kto je, žil by svoj život úplne inak. No nevie. Žije v nevedomosti, bez vedomia toho, kto je. Žije sám za seba, bohužiaľ...
 • Vedomie. 

  Vedomie. 

  Čo je Vedomie Človeka? Tak veľa sa o tom rozpráva…  a tak málo o tom ľudia vedia. Je to preto, lebo sa ide iba po povrchu. Iba...
 • SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  Nikto a nič nemôže s nami urobiť, bez nášho Súhlasu. Súhlas môže byť vedomý, aj nevedomý. Súhlasiť môžete s radosťou a dobrovoľne, ale aj pod tlakom a dobrovoľne. Veľa ľudí už o tom...
 • ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  Zákon Slobodnej vôle je základný a najdôležitejší Zákon Vesmíru a nikto nemá právo ho porušiť. Na tomto Zákone stojí celý Systém spolunažívania v našom Svete. Podľa tohto zákona má každý...
 • VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  TRUST-y sú vlastne výrobnými (emisnými) cyklami mien. Keď sa niekoho aktíva využijú na zabezpečenie (krytie) nejakej peňažnej emisie v rámci celosvetovej peňažnej súvahy. Napríklad všetci Američania su...
{"speed":"1200","height":"400","pause":"3000"}

%d blogerom sa páči toto: