Slovanské Noviny

30. novembra 2022

K porozumeniu Čelovekom

Poľská polícia čelí kritike! Opozícia v Poľsku kritizuje políciu za to, že v piatok vo Varšave zatkla antifašistických aktivistov, ale nezasiahla proti symbolom z éry nacizmu, ktoré sa  objavili medzi účastníkmi pochodu k Dňu nezávislosti.

Propagácia totalitných ideológií je pritom v Poľsku protizákonná

Mnohé liberálne skupiny, ktoré sú proti tomuto každoročnému pochodu, už roky obviňujú políciu, že k nacionalistom je tolerantná, ale k ich odporcom nespravodlivo tvrdá, uviedla agentúra AP.

Dodala, že účastníci protidemonštrácie proti pochodu nacionalistov vo Varšave držali v rukách biele ruže a transparent s nápisom “Nacionalizmus nie je vlastenectvo”. Polícia ich následne vytesnila z miesta ležiaceho v blízkosti trasy pochodu.

Opozičný poľský senátor Krzysztof Brejza vo svojom tvíte kritizoval, že polícia pritom nezasiahla proti účastníkom pochodu nesúcim transparent so symbolom čierneho slnka používaného jednotkami SS nacistického Nemecka.  

Propagácia totalitných ideológií je pritom v Poľsku protizákonná, upozornila agentúra AP.

Aktivisti bránili polícii vo výkone práce

Policajný hovorca Sylwester Marczak v sobotu vysvetľoval, že aktivisti – niektorí zo skupiny Občania Poľska -, boli v piatok na niekoľko hodín zadržaní, lebo predtým bránili polícii vo výkone práce a odmietli predložiť doklady totožnosti.

“Toto sú dôvody na zadržanie,” vyhlásil Marczak pre televíziu TVN24, nezávislú spravodajskú televíziu v Poľsku.

Zástupkyňa komisára pre ľudské práva Hanna Machinská bola v piatok prítomná pri zásahu polície voči antifašistickým demonštrantom. Uviedla, že demonštranti polícii nepredložili svoje preukazy totožnosti, pretože na to nebol zákonný dôvod.

Machinská pre TVN24 v tejto súvislosti poukázala na to, že demonštranti len stáli na trávniku a nerušili pochod ani jeho účastníkov. Povedala, že medzi zadržanými boli aj starší dospelí, pre ktorých chcela v prvom rade zaistiť možnosť použiť toalety.    

Dav skandoval: “Preč so židovskou okupáciou”  

Americký židovský výbor v sobotu vo svojom vyhlásení odsúdil antisemitské prejavy počas akcie ku Dňu nezávislosti v juhopoľskom meste Krakov, kde jeden z rečníkov hovoril o upaľovaní Židov a dav skandoval: “Preč so židovskou okupáciou”.

Tohtoročný pochod sa konal pod heslami “Poľsko ako národný štát” a “Silný národ. Veľké Poľsko”. Mnohí účastníci niesli aj transparenty so symbolom ultranacionalistického hnutia ONR z obdobia 30. rokov minulého storočia, na ktorom je ruka s mečom.

Pochod v Deň nezávislosti je sporný, pretože ho riadia krajne pravicové skupiny a počas predošlých ročníkov sa na ňom objavili posolstvá spojené s belošským nacionalizmom a protiimigračnými postojmi, pripomína AP. Mnohí Poliaci sa však na ňom zúčastňujú, aby prejavili svoje vlastenectvo.

Poľsko získalo nezávislosť 11. novembra 1918 – po 123 rokoch nadvlády cudzích veľmocí.

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte náš kanál na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám budeme prinášať aktuálne správy a zaujímavé videá.

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

%d blogerom sa páči toto: