Slovanské Noviny

29. marca 2024

K porozumeniu Čelovekom

Počas prieskumných vrtov v Antarktíde objavili britskí vedci na morskom dne pod ľadovýmšelfom neznáme hubovité zvieratá. Predtým predpokladali, že na antarktickom pobreží nie sú žiadne pripojené bentické formy života. Výsledky výskumu sú publikované v časopise Frontiersin Marine Science

antarktida ladovec

Plávajúce šelfové ľadovce sa rozkladajú na ploche cez 1,5 milióna štvorcových kilometrov pozdĺžpobrežia Antarktídy. Morský priestor pod nimi je najväčším nepreskúmaným miestom na Zemi.

Počas vykonávania prieskumných vrtov na Filchnerovom šelfovom ľadovci vyvŕtali vedci z Britskej antarktickej služby len osem dier v oblasti s veľkosťou tenisového kurtu, ale to stačilo nauskutočnenie série objavov.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Jeden z vrtov, ktorý sa nachádzal 260 kilometrov od pobrežia, dosiahol morské dno v hĺbke 900metrov. Na prekvapenie vedcov videokamera upevnená na konci lana neukazovala podľaočakávania neživé blatisté ložiská, ale pevné balvany s pripevnenými k nim zvieratami neznámehodruhu, pripomínajúcimi huby.

oto je prvý objav imobilných bentických zvierat na pobreží Antarktídy. Predtým predpokladali, žepod plávajúcimi ľadovcami, v úplnej tme a pri mínus 2,2 stupňa Celzia, môžu existovať iba malemobilné mrchožrúty a dravce, ako sú ryby, červy, medúzy alebo krily.

Súčasné biologické teórie predpokladajú, že život pod ľadovcovými šelfami postupne miznepriamo úmerne vzdialenosti od otvorenej vody a slnečného svetla, a pripojené filtračné organizmy,ktoré sú závislé na fotosyntéze a príjmu potravy zhora, ako prvé miznú z biosféry pod ľadom.

„Tento objav je jednou z tých šťastných náhod, ktoré posúvajú myšlienky iným smerom.Ukazuje nám, že antarktický morský život je neuveriteľný a úžasný a prispôsobený existenciiv,zmrznutom‚ svete,“ uvádza tlačová správa slová hlavného autora výskumu, doktora HuwaiaGriffithsa. „Náš objav vyvoláva oveľa viac otázok, než dáva odpovedí: ako sa tam dostali, ako dlho tam sú, čo jedia, koľko je takých balvanov pokrytých životom a čo sa stane s týmitokomunitami, ak sa ľadový šelf zrúti.„

S prihliadnutím k vodným prúdom v tejto oblasti vedci vypočítali, že objavené organizmy sanachádzajú vo vzdialenosti 1,5 tisíc kilometrov proti prúdu od najbližšieho zdroja fotosyntézy.Autori predpokladajú, že tieto zvieratá možno zbierajú živiny uvoľňované topením ľadovca, alebopoužívajú k životu zlúčeniny metánových prúdov presakujúcich z morského dna.

„Aby sme mohli odpovedať na tieto otázky, musíme nájsť spôsob, ako spoznávať tieto zvieratáa ich životné prostredie, čo znamená, že polárni vedci musia hľadať nové inovatívne spôsobyvýskumov,„ pokračuje Griffiths.

Vedci zatiaľ nemajú ani nástroje na zbieranie týchto organizmov, čo je samo o sebe vážny problém.

Autori si uvedomujú nutnosť čo najskôr preskúmať úžasný subglaciálny ekosystém, pretožeklimatická kríza môže kedykoľvek vyvolať kolaps šelfového ľadovca.

zdroj: hlavné správy

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí. 

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar

https://slovanskenoviny.sk/chcete-podporit-tvorbu-slovanskych-novin/

ďakujeme

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d