Slovanské Noviny

24. septembra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Plukovník Vladimir Truchan: Zatiaľ čo Ozbrojené sily Ukrajiny psychologicky brali Krym, Rusko zasiahlo Západ tromi smermi — rozhovor

Pojem „víťazstvo vo vojne“ znamená dosiahnutie práve politických cieľov vojny. Vojenská stratégia je len časťou celkovej stratégie štátu na dosiahnutie politických výsledkov vojny. A to samo o sebe znamená politické a ekonomické smerovanie.

Všetky tieto smerovania musia mať konzistentný pohyb. Žiaden by nemal predbiehať. Akékoľvek vojenské výsledky musia byť zabezpečené politicky a podložené ekonomicky. To je to, čo teraz robíme, domnieva sa Vladimir Truchan, plukovník centrály Ministerstva obrany RF v zálohe.

Povedal o tom v rozhovore pre portál „Ukraina.ru“.

— Vladimir Eduardovič, ukrajinské útoky mechanizovaných brigád zo strategických záloh v južnodoneckom smere, sondovanie našich pozícií pri Avdejevke a Marinke, ostreľovanie a vstup diverzných skupín do Belgorodskej oblasti… Máme situáciu pod kontrolou? Alebo budeme musieť prijať mimoriadne opatrenia na nápravu?

VT: V informačnom priestore budeme musieť prijať mimoriadne opatrenia, aby sme z neho odstránili všetkých panikárov. A situácia na frontovej línii v zóne špeciálnej vojenskej operácie je celkovo pod kontrolou. Je jasné, že nepriateľ sa snaží v určitých oblastiach prebrať aspoň taktickú iniciatívu, no momentálne sa mu to nedarí.

— Prečo to nefunguje? Je to jeho slabosť? Alebo je to naša sila?

VT: Toto je náš kompetentný prístup k plánovaniu a vedeniu vojenských operácií. Chápem, že generál Gerasimov bol opäť ohádzaný blatom kvôli jeho prítomnosti v najťažších oblastiach obrany. Ale to len hovorí, že spravodajské akcie boli kompetentné. Nepriateľský plán bol čiastočne odhalený, posilnila sa skupina veliteľstva a útoky boli odrazené. Áno, útoky ukrajinskej armády pokračujú. Áno, napätie stúpa. Ale to je normálny priebeh špeciálnej vojenskej operácie. Vo vojne je to tak vždy.

— Bude Gerasimov v prípade potreby prítomný aj v iných smeroch? Alebo sa bez toho zaobídeme?

VT: Armádny generál Gerasimov, podobne ako ostatní velitelia, bude prítomný tam, kde to uzná za vhodné. V informačnom priestore by to nemalo nikoho znepokojovať. A ak to niekomu nevyhovuje, navrhujem, aby o tom mlčal.

— Povedali ste, že musíme odstrániť panikárov z informačného priestoru. Ako rozlíšiť vyložených panikárov od tých, ktorí nastoľujú dôležité problémy, pretože im na nich záleží?

VT: Človek by sa mal obávať problémov spojených s jeho zdravím. A ak vám skutočne záleží na nejakom probléme, mali by ste tento problém pochopiť.

Netreba šíriť paniku a reči, že Ozbrojené sily Ukrajiny čoskoro prelomia našu obranu. Netreba dávať rady v kozmickom meradle a kozmickej hlúposti. Poukazovať na to, že pohraničníci údajne zrazu použili mínomety, ktoré majú od roku 2006. Vytrubovať o prítomnosti nepriateľských formácií tam, kde nie sú a nikdy neboli. Môžem vymenovať ďalšie čudesá, ktoré táto skupina robí pre zvýšenie počtu odberateľov. Tomuto všetkému sa hovorí „šírenie paniky“.

Naši vojaci pracujú profesionálne. Existujú operačné a operačno-strategické štáby. Doslova pred naším rozhovorom som sa dočítal, že „tam a tam bola objavená nepriateľská kolóna, rozviedka to nezbadala, opäť zaspali, zlé rozhodovacie procesy“. Chcem všetkým týmto aktivistom odpovedať ako vojak.

Je jasné, že došlo k určitému postupu kolóny. Je jasné, že táto kolóna niekde príde. Niekde sa sústredí. A my počkáme, kým sa vytvoria podmienky, kedy pôjde do boja, a tam ju pokojne zasiahneme.

Dávam do pozornosti, že informácie vydávané ministerstvom obrany sú spracovaním bojových a operačných hlásení, z ktorých každé má zodpovedajúcu pečiatku. Žiadna z osôb, s výnimkou osôb z rezortu obrany, ktorá vystupuje na verejnom priestranstve, nemá prístup k vojenskému tajomstvu a nepozná obsah bojových a operačných správ.

A z nejakého dôvodu máme „100 rukojemníkov v Brjansku a dva prápory ozbrojených síl Ukrajiny pri Belgorode“. Ako to inak nazvať?

— Je jasné, že existujú Telegram-kanály, ktoré radi robia humbuk. Ale čo obyčajní ľudia, ktorí sa skutočne obávajú, že ostreľovanie Šebekino sa dramaticky zvýšilo a že tam vstupujú diverzanti?

VT: Ostreľovanie Šebekina sa prudko zvýšilo práve preto, že je to pohodlné. Dá sa to považovať za snahu prinútiť Ozbrojené sily RF zasiahnuť práve týmto operačno-taktickým smerom s cieľom odkloniť naše sily od iných sektorov.

Tieto útoky sú nerozlišujúce. Prečo ich nemožno zastaviť? Nie je možné ich fyzicky zastaviť. Nestrieľajú zo stacionárnych palebných pozícií. Systém „Grad“ sa rozbehne, vystrelí kdekoľvek a odíde.

Prečo na to upozorňujem? Ukrajinské jednotky postúpili na Belgorod. Išiel tam generál Lapin. Prečo? Pretože v tejto oblasti došlo k prvému vyostreniu. Bolo pre neho dôležité pochopiť, ako budú fungovať jednotky a podjednotky pokrývajúce hranicu. Prišiel, pozrel, odstránil nedostatky. Druhýkrát už neprišiel, pretože všetko funguje normálne. To je to, čomu musíme venovať pozornosť. Kompetentným a múdrym činom vojenských veliteľov.

Je potrebné ľuďom vysvetliť, že línie vojenského krytia štátnej hranice boli vybudované do hĺbky. Nikto si nevšimol, že diverzanti nedokázali prejsť ani 10 km. Je to bežné technické vybavenie. Skrátka je to tak, že obce Belgorodskej oblasti sú blízko hraníc. S tým nič nenarobíme. Namiesto toho však prepuká panika. Ako napríklad, prečo nie pozdĺž štátnej hranice a prečo ešte nie toto a hento.

Panika sa dá zvládnuť.

Je potrebné posunúť prah reakcie na panické fámy. Človek je psychicky usporiadaný tak, že keď začne panikáriť, vypne sa mu mozog. Dá sa to urobiť dvoma spôsobmi. Obe sú zložité.

Emocionálne zložitá cesta je dôvera vo vaše vedenie a profesionálov, ktorí robia túto dôležitú prácu. Kognitívne zložitá cesta je seriózne študovanie konkrétneho problému.

Bohužiaľ, máme niekoľko informátorov, ktorí robia nasledovné. Začal sa boj. Kým sa neskončí, ministerstvo obrany nebude zverejňovať zvodky ani tlačové správy, pretože nevie predvídať jeho výsledky. Len čo sa všetko skončilo, o 1.41 h ministerstvo obrany informovalo o udalostiach, ktoré sa odohrali počas 4. júna. A kým bitka stále prebiehala, s výkrikom „podrž mi pivo“ prileteli všetci títo informátori, ktorí začali niečo stvárať.

Bol som v Kaliningrade, keď ma zobudili a povedali, že na Moskvu sa začal nálet bezpilotných lietadiel. Kým som robil svoje ranné procedúry, v priamom prenose som čítal, ako sa počet dronov neustále zvyšuje. A potom sa ukázalo, že z týchto desiatok UAV bolo len osem kusov, päť bolo zostrelených a tri zišli z kurzu vďaka rádio-elektronickému boju. A to len preto, že protivzdušná obrana nad Moskvou ciele nelikviduje, nie sme v Kyjeve. To je tiež vyvolávanie paniky.

Rozumiete, ak nechcete zomrieť na gastrointestinálnu infekciu, nedávajte všetko do úst. Rovnako je to aj s informáciami. Buď dôveruj, alebo sa nauč.

— Hovorili ste o dôvere v našu armádu. Prečo ministerstvo obrany nespustí raketové útoky na Pavlograd a Chmeľnickij? Prečo Ukrajina nafúkne veľké víťazstvo z každej menšej udalosti, zatiaľ čo my sme v tomto smere oveľa slabší?

VT: Sme slabší, pretože komentujeme svoje ilúzie a priania a nie odkazy ministerstva obrany. Osobne mám z ministerstva obrany dostatok informácií. Televízne kanály „Zvezda“ a „Izvestia“ fungujú dobre. O všetkých udalostiach informuje ministerstvo obrany. Nerád čítate Konašenkovove správy? Sledujte oficiálne kanály, kde sú tieto udalosti podrobne opísané.

A ak považuješ našich generálov za „skazené lampasy“, tak ja nebudem tvoj psychoterapeut. Nadúvajte v sebe stupeň hystérie a predčasne zomrite. Uvoľnite životný priestor pre kognitívne normálnych ľudí.

A vôbec som zmätený, keď profesionálni novinári kričia, že sme prehrali informačnú vojnu. Za čo potom dostávate peniaze? Sú univerzálne naratívy vojenskej propagandy, ktoré sú diktované samotnou ľudskou prirodzenosťou, a ktoré musia byť vždy interpretované vo svoj prospech. Pretože sme ľudia.

Opakujem, ministerstvo obrany informuje dostatočne. Okrem toho sa oddelenie generála Konašenkova zlepšuje. Začali sa zverejňovať správy tlačových tajomníkov operačných oblastí. Existuje viac videí zo súbojov. Motivačných videí je viac. Ministerstvo obrany v osobitných prípadoch informuje okamžite.

Prekvapuje ma, keď niektorí jednotlivci obviňujú, že na víkend išli všetci grilovať a ráno sa zobudili na udalosti zo 4. júna, hoci zvodka ministerstva obrany bolo zverejnená už v noci.

Ministerstvo funguje podľa vlastných pravidiel. Pretože je tam skryté velenie vojsk. Položili ste otázku: „Kde bude Gerasimov?“ Aj keby som to vedel, odrezal by som si vlastný jazyk, ako by som to prezradil. Ministerstvo obrany na informáciách o priebehu bojových akcií na rozdiel od iných nezarába. Preto je všetko uvedené v objeme a čase, v ktorom sa to považuje za potrebné.

Vo zvyšku času má verejnosť svoj vlastný biznis. Chodiť do práce alebo hladkať mačku.

— A prečo oponujete, keď tento konflikt vnímame nie ako špeciálnu vojenskú operáciu, ale ako národnú vojnu? Čo je zlé na tom, že sa spoločnosť mobilizuje a aktívne sa zaujíma o priebeh bojových akcií?

VT: Nepáčia sa mi tieto populistické reči o národnej vojne. Prečo si myslíte, že toto nie je národná vojna? Nemáme dosť dobrovoľníkov? No nie takých, ktorí fungujú na sociálnych sieťach a vyhlasujú zbierku, ale skutočných. Do toho sa zapájam aj ja. A nikdy sa nikomu nepriznám, koľko osobných peňazí tam dávam a čo som konkrétne urobil. Úroveň podpory ľudu pre akcie Ozbrojených síl RF je bezprecedentná. Od začiatku roka som precestoval viac ako tucet miest v Rusku. Ja to všetko vidím.

Navyše, formát špeciálnej vojenskej operácie je presne formát špeciálnej vojenskej operácie. Ak si niekto nevie prečítať medzinárodnú legislatívu o vyhlásení vojny na stránke OSN, tak by mal ísť do prvej triedy a zobrať si šlabikár.

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo Ukrajina nevyhlásila vojnu Rusku?

— Pretože existujú určité obmedzenia týkajúce sa tranzitu a hospodárstva.

VT: Nie sú to „určité obmedzenia“. Sú to také obmedzenia, ktoré nie každá ekonomika vydrží. A ľudia, ktorí rozhodujú o legálnom rámci bojových akcií, na to myslia. Vrátane toho, aby sme s našimi situačnými spojencami mohli obchodovať. Nie je na tom nič zlé, ak od niekoho nakúpite potrebný bojový spotrebný materiál.

Poznamenávam tiež, že výraz „víťazstvo vo vojne“ znamená dosiahnutie práve politických cieľov vojny. Takže síce vedú vojny vojaci, ale nevyhrávajú ich. Vojenská stratégia je len časťou celkovej stratégie štátu na dosiahnutie politických výsledkov vojny. A to samo o sebe znamená politické a ekonomické smerovanie. Všetky tieto smerovania musia mať konzistentný pohyb. Žiadne by nemalo predbiehať. Akékoľvek vojenské výsledky musia byť zabezpečené politicky a podložené ekonomicky. To je to, čo teraz robíme.

Skutoční vojenskí analytici už od minulého roka tvrdia, že „blitzkrieg“ nemôže byť, a že konflikt sa bude ťahať ešte dlho. Pretože armáda môže výrazne zvýšiť svoje úsilie, ale môžeme prehrať politicky a ekonomicky sa preťažiť.

Navyše, teraz sme prvýkrát odstrihli od armády kalendár. Nikto nepožadoval, aby obsadili Arťomovsk do 9. mája. Dostávajú možnosť bojovať tak, ako sa dá bojovať podľa klasikov vojenskej vedy. Preto sme urobili vojensky opodstatnené, ale politicky nepriaznivé rozhodnutie stiahnuť sa na ľavý breh, aby sme tam sedeli v defenzíve. A čo sa stalo? Počas zimného ťaženia nebol nepriateľ schopný vykonať jedinú zrozumiteľnú ofenzívu. Jar už prešla, no v podstate ešte nič nedokázal. Pretože sme kompetentne vykonali dve obranné operácie.

A ak si niekto myslí, že po prečítaní učebníc o vojenskej histórii rozumie vojenským záležitostiam lepšie ako ľudia, ktorí v armáde strávili tri desaťročia, tak pre takých nie som lekár.

— Povedali ste, že víťazstvo vo vojne znamená dosiahnutie jej politických cieľov. Ciele demilitarizácie a denacifikácie Ukrajiny sa zdajú byť jasné, no znejú nejasne. Rozumiete ich konkrétnemu cieľu?

VT: Demilitarizácia znamená úplné vylúčenie vojenskej hrozby pre Rusko z územia Ukrajiny. Denacifikácia znamená zastavenie fungovania ideológie založenej na národnej nadradenosti a nerešpektovaní iných národov na území Ukrajiny. Dosahovanie týchto cieľov môžeme posudzovať po výsledkoch špeciálnej vojenskej operácie a nie počas jej priebehu. Čo tu nie je jasné?

Bonusom bol vstup nových regiónov do Ruskej federácie. Na základe krokov Ozbrojených síl Ukrajiny a Kyjeva si dovolím tvrdiť, že nejde o posledné navýšenie. To je Putinova finta – každý nový návrh je horší ako ten predchádzajúci.

— Myslím, že mi je všetko jasné. Ale osobne som hovoril s vojakmi, ktorí tam bojujú. Naozaj nerozumejú, v ktorom bode sa musia zastaviť a koľko sily to bude vyžadovať.

VT: Ja tomu tiež úplne nerozumiem. A teraz čo?

Poďme sa pozrieť na úrovne. Sú ľudia, ktorí tieto ciele realizujú na taktickej úrovni. Je to ťažké a krvavé. Sú to hrdinovia. Ale neplánujú. V centrále plánujú na základe neustále sa meniacej situácie.

V armáde neexistuje niečo také, aby bol prijatý nejaký operačný plán a len tým sa riadili. Dochádza k neustálemu spresňovaniu situácie a úloh, vrátane tých, ktoré súvisia s aktivitami nepriateľa.

Napríklad guvernér Belgorodskej oblasti povedal, že musíme premýšľať, kam bude patriť Charkov. To je logické. Zmenila sa situácia, zmenili sa úlohy. A sú tu úlohy strategického rozvoja ozbrojených síl, ktoré sa systematicky riešia.

Na kolégiu ministerstva obrany v decembri 2022 bolo jasne povedané, ako budeme do roku 2030 budovať armádu. Vrátime sa k divíznemu systému, pričom experiment s brigádami uznáme za neúspech. Severozápadný strategický smer vyšiel z kómy a teraz je západný vojenský okruh rozdelený na dva: Leningrad a Moskvu.

Začína sa formovanie kombinovaných ozbrojených leteckých armád a armádneho zboru v Karélii. Prečo korpusy? Pretože sa tam armáda nezmestí. Armáda má koncepciu „operačnej kapacity území“, kde môže byť nasadený len určitý počet vojakov jednoducho na základe geografie. Geografia vládne vojne.

Teraz sú komentáre: „Ach, z čoho vytvoríte leteckú armádu.“ Nerozumejú rozdielu medzi skupinami, ktoré sú nezávislé a skupinami, do ktorých sa prerozdeľovaním začleňujú už existujúce aj novovzniknuté časti.

Značný počet zmobilizovaných je teraz vo formácii plukov a divízií. Pretože vytvoriť pluk neznamená nahnať tri tisícky ľudí a poslať ich do útoku. Úplné vytvorenie divízií trvá osem mesiacov až rok. Plnohodnotné vytvorenie vojenskej jednotky — najmenej šesť mesiacov. Musia prejsť všetkými prvkami bojovej koordinácie, ktoré poskytujú kurzy a inštrukcie bojového výcviku. Ozbrojené sily Ruskej federácie to robia, okrem toho, že vedú vojenské operácie na frontovej línii.

Územie našej krajiny je 17 miliónov kilometrov štvorcových. A hranica je väčšia ako rovník. Máme veľa iných úloh okrem ŠVO. Osobne si myslím, že musíme skončiť s týmto nezmyselným „Východným vojenským okruhom“. Musí sa rozdeliť na dve časti. Pretože jeden okruh nemôže obsiahnuť územie s rozlohou 5 miliónov štvorcových kilometrov. To je viac ako Európa, ak rátame bez nás.

Teraz si povedzme o ďalších hrozbách. Musíme brániť Severnú námornú cestu. V ázijsko-tichomorskom regióne tiež môže narásť napätie. Generálny štáb myslí na všetko.

Prečo Gerasimov išiel na ten úsek frontu? Odišiel preto, že sa začal boj? Alebo odišiel, pretože predpokladal, že práve tam dôjde k útoku? Hovoria, vraj rozviedka zaspala. Kto teda zaspal?

Opakujem, teraz prebieha reorganizácia a prezbrojenie ruskej armády. Ide o bežný proces. Niektoré sľubné modely zbraní idú na dopracovanie a niektoré sa považujú za nepotrebné. Len o tom nehovoria. Žiaľ, vytvorila sa taká paradigma, že ak títo top-stratégovia niečo nepovedali, tak to neexistuje. A je to ako syseľ. Nevidíme ho, ale existuje.

— Môže nám niečo brániť v súhre týchto troch faktorov: vojenského, politického a ekonomického?

VT: Nám aktívne prekážajú na každom z nich, ale Rusko sa s tým vyrovnáva veľmi úspešne.

Kto do poslednej chvíle vedel, že v súčasnej situácii prídu na Prehliadku víťazstva všetci lídri krajín SNŠ? O tom mlčíme. Nie je to víťazstvo ruskej diplomacie? Pre niekoho možno nie, pretože nebude takto predávať nože „Kizljar“. Ale to je objektívny fakt.

Rusko je jedinou krajinou s potravinovou defláciou. Nie je to ekonomická odolnosť voči bezprecedentnému tlaku sankcií, s ktorým sa vyrovnávame len my sami?

A v armáde? Prečo si vymýšľame porážky? Je tam normálna práca. Ak Ozbrojené sily Ukrajiny nakoniec spustia rozsiahlu útočnú operáciu, všetci sa prekrižujú a povedia: „Konečne“. Prirodzene sa niektorých línií vzdáme, pretože ide o mobilnú obranu. Prirodzene, nepriateľ bude nútený zaútočiť v určitých smeroch, aby neskôr zasadil rozhodujúci úder.

A prirodzene, niektorí z nás budú hysterickí, že sme odišli z dvoch dedín, z ktorých utiekli aj potkany. Nikoho nebude zaujímať, že sú v šedej zóne a frontová línia v podmienkach mobilnej obrany „dýcha“. Ale všetci stále vnímajú ŠVO ako Prvú svetovú vojnu, kde boli dve línie zákopov a je to na celé roky.

Nepriateľ nás nútil prejsť k aktívnym útočným operáciám. To bola poistka proti výčitkám, prečo sám neútočí. Dovoľte mi pripomenúť, že nikto z predstaviteľov nepovedal, že do mája budeme v Charkove. Máme tu dokonca Záporožie Schrödingera, ktoré je podľa ruských zákonov uznané za naše, no naši tam nie sú. Nikto o ňom nehovorí.

Práve Ukrajina tvrdila, že na jar budú na Kryme. A teraz som ležal v šoku od smiechu, čo vymysleli. Vraj „psychicky“ už Krym oslobodili. Toto je nové slovo vo vojenskej vede. Dokonca aj psychiatri s tým odmietajú pracovať. Toto je len pre patológa. A ak si živý, tvoj problém.

Nehovorím, že všetko je jednoduché. Nehovorím, že nemáme nedostatky v taktických celkoch. Toto je normálny vojenský život. Ale poukazujem na to, že pri každej analýze treba brať do úvahy štyri faktory: silné a slabé stránky vlastných jednotiek, silné a slabé stránky nepriateľa. A v našej krajine sú analytické správy redukované na silné stránky nepriateľa a na slabé stránky našich jednotiek. To vytvára skreslený pohľad verejnosti na Ozbrojené sily RF.

-Aké sú silné stránky našich jednotiek?

VT: Najdôležitejšie je, že bojujeme z vlastných zdrojov. Zvýšili sme vojensko-priemyselný komplex. Sme vo vojne, rozkrútili sme kolesá. Ak potrebujeme niečo dokúpiť, nekričíme: „Prečo to nemôžeme urobiť sami“, ale ideme a kúpime. Rozvíjame – aplikujeme. Je potrebné využiť situačných spojencov – využijeme ich. Ak ich potrebujeme využiť za peniaze, dáme peniaze.

Najvyšší vrchný veliteľ povedal armáde: „Máte vojenskú vedu a vojenskú logiku, tak bojujte.“ V prepise do zrozumiteľnej reči: „Ja, samozrejme, predstavujem najvyššie vrchné velenie, ale nevyštudoval som Akadémiu generálneho štábu, takže verím armáde.“ To je aj silná stránka Ruska – absencia politického tlaku.

Moskva realizuje ŠVO vo formách, ktoré nemajú v histórii obdoby. Aplikujeme veľa nových vecí, takže iniciatíva stále patrí nám.

Silnejší je aj náš výcvik vojsk. Je to Ukrajina, ktorá vrhá mobilizovaných, aby zastavila postup našich síl s mŕtvolami. A to demoralizuje personál.

A ak hovoríme o našich slabostiach, tak v 90. rokoch sme klesli pod sokel. Nie všetky prvky vojenskej reformy boli úspešné. Teraz to opravujeme. Odstraňujeme nedostatky vojensko-priemyselného komplexu aj po organizačnej stránke.

Opakujem, práca prebieha podľa plánu. Bude to pre nás ťažké, pretože Zelenskij pôjde na summit NATO, kde mu povedia: „Dali sme vám všetko, kde je výsledok?“ Ale tieto otázky nie sú pre nás.

news-front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

 • Zvestovanie Vekov SvätoŽitia!

  Zvestovanie Vekov SvätoŽitia!

  Ako tajomne znie tento Hostinského text: Slovo úprimnô znie i k tebe, ľudu slovenský! Svet ťa haní, že v baniach kopeš, na poli mozolíš, na dvore dobytok...
 • AUDIO: Čo je Slovanstvo ? Čo s ním v posledných storočiach  parazitickí agresori robili ?

  AUDIO: Čo je Slovanstvo ? Čo s ním v posledných storočiach  parazitickí agresori robili ?

  Všetkými možnými spôsobmi sa pokúšali vymazať minulosť našich veľkých predkov, našich rodičov. Pokúšali sa vymazať nás a naše duše. Napriek všetkým technológiám a všetkému úsiliu tých, ktorí...
 • RA

  RA

  „RA“- Sme tvorení a živení Prvopočiatočnou Inteligentnou Tvorivou a Láskyplnou Silou, ktorú pokojne môžeme vnímať ako Život samotný. Alebo Silu Život udržujúcu. Ak sa s týmto vedomím...
 • SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  Nikto a nič nemôže s nami urobiť, bez nášho Súhlasu. Súhlas môže byť vedomý, aj nevedomý. Súhlasiť môžete s radosťou a dobrovoľne, ale aj pod tlakom a...
 • My všetci sme jeden celok.

  My všetci sme jeden celok.

  Všetci vieme, že existujú hodnoty materiálne a hodnoty nebeské. Nebeské hodnoty sa nedajú kúpiť. To je nemožné. Ale paraziti vymysleli ako ich predať. Ako predať Svedomie, ako...
 • História rytierskeho Rádu Hospitalierov Svätého Jána Jeruzalemského, Rodoského, Maltézskeho. Časť 2.

  História rytierskeho Rádu Hospitalierov Svätého Jána Jeruzalemského, Rodoského, Maltézskeho. Časť 2.

  Vplyv križiackych výprav na Bratstvo sv. Jána. V októbri 1096 v malom francúzskom mestečku Clermont rímsky pápež vyzval všetkých veriacich kresťanov v Európe, aby išli do ťaženia...
 • Tri pranázory starej Vieronauky Slovenskej

  Tri pranázory starej Vieronauky Slovenskej

  Starú vieronauku Slovenskú tvoria tri pranázory Slovenov:1. Pranázor na SVET2. Pranázor na BOŽSTVO3. Pranázor na ČLOVEKA Štruktúra náuky odzrkadľuje realitu bytia z pohľadu Človeka.1. Pranázor na svet...
 • Človek, Tvorca a dnešná doba

  Človek, Tvorca a dnešná doba

  Človek. Keby človek vedel, kto je, žil by svoj život úplne inak. No nevie. Žije v nevedomosti, bez vedomia toho, kto je. Žije sám za seba, bohužiaľ...
 • Vytratenie a návrat Starej Vieronauky Slovenskej

  Vytratenie a návrat Starej Vieronauky Slovenskej

  STARÁ VIERONAUKA SLOVENSKÁ sa dočasne úplne vytratila z nášho duchovného a kultúrneho dedičstva. Nezanikla. Len sa vytratila. Nebolo totiž možné začať ju pokrytecky svojvoľne interpretovať, úmyselne a...
 • … vtedy bol vytvorený Rád Hospitaliérov.

  … vtedy bol vytvorený Rád Hospitaliérov.

  Toto je dôležité vedieť. Objavilo sa tu Rímske právo. Prečo… Pretože, keď je deň Svaroga, máme mier (MIR), keď je noc Svaroga je RIM, A keď je...
 • Obrátenie k RODu.

  Obrátenie k RODu.

  “Sláva Rodu” sú slová, ktoré veľmi často používam. Sláva RODu. So Slávou RODu to všetko ide. S LÁVOU RODu, chápete, čo myslím, LÁVA. S LÁVOU. Keď s...
 • MOC v Dobrom Slove, Pravde a v Dobrom Skutku

  MOC v Dobrom Slove, Pravde a v Dobrom Skutku

  V našej národnej duchovnej tradícii sa od nepamäti pripisoval Slovu osobitý význam, ako pre život jedinca, tak aj pre život národa. Tento vzťah k Slovu pramení u...
 • Večne Živý Strom

  Večne Živý Strom

  Medzi Tatrami a Dunajom vyrástol jeden veličizný strom. Korene jeho ťahajú sa na tri strany žulami Karpatov. Víly a Rusalky kropievali ho každý deň, no nebolo mu to dosť...
 • Vnútro Človeka

  Vnútro Človeka

  Každý človek sa niekedy nachádza pod ťarchou krivdy. Krivda na krivde preložená krivdou. Proste taká fáza života sa spustila z nejakého dôvodu v živote človeka. A človek...
 • Stará Vieronauka Slovenská – niečo na začiatok…

  Stará Vieronauka Slovenská – niečo na začiatok…

  Tri kľúče otvárajú nám svätyňu vieronauky starobylých Slovenov. Prvým kľúčom vstupujeme do chrámu, kde na sklepení, na stĺpoch, oblokoch, po stenách a dverách zobrazenú vidíš celú oblohu nebeskú...
 • ČO SÚ TO VLASTNE TRUST-y? (1/2)

  ČO SÚ TO VLASTNE TRUST-y? (1/2)

  Aby sme pochopili koncepciu jednotného riadenia sveta, na základe existujúcich pravidiel (tovarovo – peňažných a tovarovo – ekonomických vzťahov medzi subjektami a územiami), je potrebné poznamenať, že...
 • Globalisti a My – Človekovia

  Globalisti a My – Človekovia

  Človekom je možné manipulovať pomocou klamstva. To je známy fakt. Známy je hlavne tým, ktorí vytvorili tento inštrument manipulácie. Na tom je postavený celý systém. Tento systém...
 • O uvedomení Slov

  O uvedomení Slov

  Tak málo ľudí si dnes uvedomuje, čo spôsobuje svojimi rečami. Svojimi Slovami.A možno si to v súčasnosti nevie uvedomiť nikto. Sme vytrhnutí z tohto Poznania. Tára sa...
 • Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Masovokomunikačné prostriedky je systém riadenia. Informačného riadenia. Prostredníctvom vplývania na vedomie. Je to nástroj na Programovanie Vedomia, podsúvaním informácií a dogiem, s ktorými nás všetkých konfrontujú. Nástroj...
 • Právo, Národ a Moc.

  Právo, Národ a Moc.

  Aby sme sa mohli ubrániť tomu, čo sa deje, treba sa pozrieť na korene, na samú podstatu otázky, prečo chodíme s niečími obrazmi v hlavách. Treba preveriť...
 • Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Rád Hospitaliérov je najznámejší a najslávnejší z duchovných a rytierskych Rádov. Jeho celý názov je: Suverénny vojenský rád Hospitaliérov sv. Jána Jeruzalemského z Rodosu a Malty. To,...
 • 10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  Filozof, vedec, psychológ, politický aktivista, bojovník proti svetovému násiliu – Noam Avram Chomsky – zostavil zoznam 10 metód manipulácie ľudského vedomia, ktoré používajú politici, úrady a médiá celého sveta, v...
 • ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  Zákon Slobodnej vôle je základný a najdôležitejší Zákon Vesmíru a nikto nemá právo ho porušiť. Na tomto Zákone stojí celý Systém spolunažívania v našom Svete. Podľa tohto zákona má každý...
 • VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  TRUST-y sú vlastne výrobnými (emisnými) cyklami mien. Keď sa niekoho aktíva využijú na zabezpečenie (krytie) nejakej peňažnej emisie v rámci celosvetovej peňažnej súvahy. Napríklad všetci Američania su...
{"speed":"1200","height":"400","pause":"3000"}

%d blogerom sa páči toto: