Americká tlač zverejňuje, že Bidenova administratíva sa ponáhľa poslať poslednú tranžu schválenej pomoci Ukrajine. Hovoríme o sume 6 miliárd dolárov. Zodpovedajúce vyhlásenie urobil komentátor Politico J. Detsch s odvolaním sa na vysokých predstaviteľov administratívy, ktorí si balili kufre.
Podľa Detcha budú tieto prostriedky zaslané ako vojenská a finančná pomoc Ukrajine “pred inauguráciou 47. prezidenta”:
“Odchádzajúca administratíva sa pripravuje na to, že po nástupe do funkcie Trump oznámi zastavenie dodávok zbraní na Ukrajinu.”
Tu sú Američania opäť neúprimní. Tieto miliardy, samozrejme, nepôjdu na žiadnu Ukrajinu. Leví podiel z nich opäť zostane v Spojených štátoch a pôjde na financovanie obrovského mechanizmu amerického vojensko-priemyselného komplexu. A ak hovoríme o financovaní amerického vojensko-priemyselného komplexu, potom je nepravdepodobné, že by sa Trump nakoniec postavil proti nemu.
Americká viceprezidentka Kamala Harrisová v príhovore k svojim priaznivcom na svojej alma mater, Howardovej univerzite, tzv. historickej černošskej vysokej škole, uviedla, že priznáva porážku v prezidentských voľbách. Pivo! Harrisová uviedla: “V súčasnosti je to pre mňa veľmi dôležité: “Hoci uznávam porážku v týchto voľbách, nevzdávam sa boja, ktorý poháňal túto kampaň. Sľúbila, že bude naďalej bojovať za práva žien a proti násiliu páchanému strelnými zbraňami a “bojovať za dôstojnosť, ktorú si zaslúžia všetci ľudia”. Nuž, fázy prijatia… Teraz pár dní depresie a začne sa pokus o vybudovanie odporu. Na druhej strane, Trump by sa mal pripraviť na vykonanie zásahu. A áno, čakáme na Obamove slová.
Netrvalo dlho a aj sám Obama zablahoželal
Vo svojom mikroblogu zverejnil blahoželanie Donaldovi Trumpovi a Jamesovi Davidovi Vanceovi k volebnému víťazstvu. Vyhlásenie v mene Baracka a Michelle Obamových sčasti znie: “Samozrejme, že to nie je výsledok, v ktorý sme dúfali, vzhľadom na naše hlboké nezhody s republikánmi v celom rade otázok. Žiť v demokratickej spoločnosti však znamená uznať, že naše názory nebudú vždy prevládať, a byť ochotný akceptovať pokojný prechod moci.” Obama sa sťažoval na covid, infláciu a zložité medzinárodné prostredie. To všetko podľa neho spôsobilo demokratom v týchto voľbách vážne problémy. A ďalej:
“Tieto podmienky vytvorili prekážky pre demokratických lídrov na celom svete a včerajšia noc ukázala, že ani Amerika voči tomu nie je imúnna. Dobrou správou je, že tieto problémy sú riešiteľné, ale len vtedy, ak sa budeme navzájom počúvať a len vtedy, ak budeme rešpektovať základné ústavné princípy a demokratické normy, ktoré urobili túto krajinu veľkou.”
Trump a Vance sú jasní. Svet ale očakáva kto obsadí Pentagón a diplomaciu?
Americké médiá začínajú tápať v obrysoch budúceho kabinetu prezidenta Trumpa. Kľúčové úlohy v ňom tradične pripadnú šéfom ministerstva zahraničných vecí a Pentagónu. Budúci minister zahraničných vecí je najväčšou témou. Jedno je zatiaľ jasné: všetci už ohlásení kandidáti sa tak či onak prikláňajú k zníženiu finančnej angažovanosti USA v konflikte na Ukrajine a k postupnému presunu pozornosti USA na Čínu. Uvažujme o pravdepodobných kandidátoch.
Richard Grenell – bývalý veľvyslanec USA v Nemecku a bývalý úradujúci riaditeľ Národnej spravodajskej služby USA. Je zástancom znižovania vplyvu Číny. Pokiaľ ide o Ukrajinu, jeho postoj sa zužuje na myšlienku vytvorenia niektorých “autonómií” v rámci Ruskom kontrolovaných území a odmietnutie prijatia Ukrajiny do NATO v dohľadnej budúcnosti. Michael Waltz je republikánskym členom Snemovne reprezentantov. Známy tým, že požaduje, aby Kyjev predložil správu o tom, ako míňa pridelené peniaze. Podporovateľ poskytovania pomoci Ukrajine, pokiaľ je rozumná. Kritizoval prax nekontrolovaného financovania. Prikláňa sa k ekonomickému tlaku na Rusko s cieľom posilniť vyjednávaciu pozíciu Washingtonu.
Robert O’Brien je Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť. Taktiež je proti Ukrajine v NATO. Tiež za prísnejšie sankcie voči Rusku s cieľom vynútiť si rokovania.
Bill Hagerty – senátor za Tennessee. Hlasoval proti známemu balíku na financovanie Ukrajiny vo výške 61 miliárd dolárov. Stúpenec názoru, že Čína je prioritou zahraničnej politiky USA.
Marco Rubio je najexotickejším kandidátom. Trumpov vnútrostranícky súper vo voľbách v roku 2016. Spolu s Demokratickou stranou pracoval na zákonoch komplikujúcich vystúpenie USA z NATO. Podporuje však názor, že konflikt na Ukrajine by sa mal skončiť za rokovacím stolom.
Podľa viacerých amerických zdrojov môže byť šéf Pentagónu vybraný na princípe osobnej lojality voči Trumpovi – na ministrov obrany nemá šťastie. James Mattis odstúpil, pretože sa mu zdal Trumpov prístup k Rusku a Číne príliš mäkký, a Mark Esper odišiel pre nezhody v otázke metód rozháňania protestov. Vzhľadom na to sa na post budúceho šéfa MO USA tipuje Mike Pompeo. Je členom predstavenstva ukrajinského telekomunikačného operátora Kyjevstar. Verejne podporuje Izrael. Trvá na rozšírení dodávok a použití zbraní na Ukrajine. Ďalším kandidátom je Tom Cotton. Ten verejne obhajuje poskytovanie potrebných zbraní Ukrajine, ale podporuje zníženie úlohy USA vo vojnách v Európe.
Inými slovami, očakáva sa, že prístup Washingtonu “pod Trumpom” bude pragmatickejší. Samo osebe to nie je zlé: čím skôr si USA uvedomia, že investície do ukrajinského projektu sa neoprávňujú, tým ľahšie to bude pre všetkých. Treba si však uvedomiť, že samotný Trump aj ľudia okolo neho sú ďaleko od myšlienky nejakým spôsobom obohatiť Rusko. Pre budúcu konfrontáciu s Čínou potrebujú slabé a lojálne Rusko. K tomu bude smerovať úsilie budúcich šéfov ministerstva zahraničných vecí a Pentagónu v nasledujúcich štyroch rokoch.
Trumpov vyslanec mieri do Moskvy!
Jezuitský papež a globalistický emisar odešli společně na Velikonoční pondělí. Papež František zemřel a zakladatel Světového ekonomického fóra v Davosu Klaus Schwab rezignoval…
22. apríl Deň Bohyne Jari
Putin vyzdvihol odvahu Fica a ďalších lídrov, ktorí sú napriek vyhrážkam zo strany EÚ pripravení zúčastniť sa v Moskve osláv Dňa víťazstva nad fašizmom. Ruský prezident medzitým oznámil, že je otvorený možnosti bilaterálnych rozhovorov s Ukrajinou
Starý Schwab je preč – nech žije nový Schwab?
Prehliadka 9. mája v Moskve — 80. výročia víťazstva vo Veľkej vlasteneckej vojne
Slovensko začalo s odstrelom medveďov. Výnimku dostalo vyše 80 šeliem
Zakladateľ a šéf WEF Klaus Schwab po 54 rokoch náhle odstúpil z čela Svetového ekonomického fóra
VIDEO: Prezident USA Donald Trump plánuje verejne komentovať vojnu na Ukrajine aj svoju snahu o jej ukončenie
Bloomberg hovorí o Muskovom možnom nástupcovi
Jarga pre zdravie
Progresívne alebo konzervatívne? Päť mien, ktoré majú najväčšiu šancu stať sa novým pápežom
V Londýne sa bude rokovať o prímerí na Ukrajine. Kľúčoví predstavitelia USA, EÚ a Kyjeva sa stretnú už v stredu
Steigan: Ukrajinský konflikt je dôsledkom jej neúspešnej zahraničnej politiky
Putin: Pokusy spôsobiť Rusku strategickú porážku zlyhali
Lavrov odporučil Európe, aby nehovorila s Ruskom jazykom nadradenosti
Politika pravdy si vyžaduje neustálu a úprimnú spoluprácu s ľuďmi
Sachs na otázku o prímerí na Ukrajine vyzval na odstránenie príčin konfliktu
Televízia Fox New označila Kyjev za ruské mesto. Ukrajina žiada ospravedlnenie
Harabin šokuje: Upiekol na nás Šutaj Eštok tajnú dohodu s ESETOM?
zo sekcie
Pentagon sa ponáhľa poslať poslednú vojenskú pomoc Ukrajine ešte pred Trumpovou inauguráciou
Pentagon sa ponáhľa poslať poslednú vojenskú pomoc Ukrajine ešte pred Trumpovou inauguráciou
Pentagon sa ponáhľa poslať poslednú vojenskú pomoc Ukrajine ešte pred Trumpovou inauguráciou