Slovanské Noviny

19. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Pedofilný LGBT aktivista z liberálnej poľskej strany sexuálne zneužil syna poľskej poslankyne. Po medializácii prípadu spáchal 15-ročný chlapec samovraždu

Časť politikov i verejnosti obvinila štátne médiá, ktoré kontroluje vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS), že vytvorili atmosféru, ktorá chlapca doviedla k samovražde.

Provládne médiá v Poľsku sú terčom kritiky v súvislosti so samovraždou syna opozičnej poslankyne, ktorý sa pred niekoľkými rokmi stal obeťou pohlavného zneužitia pedofilom.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ako v pondelok napísala agentúra AP, 15-ročný chlapec spáchal samovraždu po tom, ako štátna televízia a rozhlas vlani decembri zverejnili niektoré detaily o kauze pohlavného zneužitia mladistvých. Aj keď chlapca priamo nemenovali, poskytli dostatok detailov, na ktorých základe ho verejnosť mohla identifikovať, informuje TASR.

Chlapcova matka, Magdalena Filiksová, ktorá je poslankyňou parlamentu za opozičnú Občiansku koalíciu, minulý piatok na sociálnych sieťach oznámila, že jej syn Mikolaj zomrel, a to 17. februára. Dodal, že pohreb sa uskutoční v Štetíne v utorok, v predvečer synových nedožitých 16. narodenín.

Poslankyňa neuviedla žiadne podrobnosti o príčinách smrti svojho syna, ale požiadala, aby médiá – toto slovo dala v statuse do úvodzoviek – rešpektovali súkromie rodiny a nezúčastnili sa na pohrebe.

Opoziční politici na sociálnej sieti Twitter vyjadrili smútok, zdesenie i rozhorčenie nad správami o smrti syna kolegyne, ku ktorej došlo v čase, keď Poľsko registruje nárast samovrážd mladých ľudí. Časť politikov i verejnosti obvinila štátne médiá, ktoré kontroluje vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS), že vytvorili atmosféru, ktorá chlapca doviedla k samovražde.

Aj právni experti, ktorých citoval poľský spravodajský web Wiadomošči, sa domnievajú, že došlo k tzv. druhotnej viktimizácii obete.

Mikolaj si totiž síce siahol na život viac ako dva roky po tom, čo v roku 2020 zažil zneužívanie, ale súčasne len niekoľko týždňov po tom, čo o jeho prípade začali informovať štátne médiá.

Páchateľom pedofilného útoku bol miestny politik Občianskej platformy a LGBT aktivista. Tento muž, identifikovaný ako Krzysztof F., bol v roku 2021 odsúdený na viac ako štyri roky väzenia za sexuálne zneužívanie a poskytovanie drog neplnoletým.

Podľa zákona identita obete vtedy nebola zverejnená – ide o štandardnú ochranu poskytovanú maloletým, ktorí sú obeťami sexuálnych trestných činov, aby sa predišlo ich ďalšiemu utrpeniu.

Stanica Radio Szczecin však v decembri zverejnila niektoré detaily prípadu. Hoci meno chlapca nespomenula, uviedla jeho vek a informáciu, že jeho matka je poslankyňou. Poslucháčom to stačilo na to, aby si odvodili totožnosť obete.

Od zverejnenia správy o chlapcovej smrti sa sociálne siete v Poľsku zaplnili odsúdením regionálnej rozhlasovej stanice a novinára, ktorý príspevok do vysielania pripravil. Kritike čelia aj ďalšie štátne médiá i PiS, a to za spôsob, akým ich využíva.

Stanica Radio Szczecin o chlapcovej samovražde neinformovala. Hovorca vlády Piotr Müller v pondelok celú záležitosť odmietol komentovať, doplnila AP.

Poľský spravodajský web Wiadomošči v pondelok informoval, že Mikolajovým prípadom sa zaoberá príslušná okresná prokuratúra, ktorá ho vyšetruje ako podozrenie z nabádania k samovražde.

Tí istí ľudia, ktorí kričia o boji proti pedofílii, ukrývajú, že v ich radoch je pedofil, tvrdí poľský minister školstva

Portál Notes from Poland píše, že novinár zo štetínskej pobočky Poľského rozhlasu Tomasz Duklanowski vlani v decembri informoval o prípade úradníka, ktorý bol uväznený kvôli sexuálnemu zneužívaniu detí a kvôli tomu, že im dával drogy. Vo svojej reportáži poznamenal, že obeťami boli dve deti poslankyne zo Štetína a zverejnil ich vek. Ľudia si tak mohli ľahko zistiť, o aké deti išlo.

O prípade informovala aj verejnoprávna televízia TVP. Ako Poľský rozhlas, tak TVP po nástupe k moci v roku 2015 ovládli ľudia blízki strane Právo a spravodlivosť (PiS) a opozícia aj nezávislé organizácie upozorňujú, že sa z verejnoprávnych médií stala hlásna trúba tejto národno-konzervatívnej strany.

Zástupcovia PiS upozorňovali na to, že hoci sa štetínsky prípad stal v roku 2020 a páchateľ bol odsúdený v roku 2021, verejnosť o ňom informoval v decembri až novinár Poľského rozhlasu. Tvrdili, že je to kvôli tomu, že úradník bol členom Občianskej platformy.

„Tí istí ľudia, ktorí kričia o boji proti pedofílii, ukrývajú, že v ich radoch je pedofil,“ povedal vo verejnoprávnej televízii TVP minister školstva Przemyslaw Czarnek. Mnoho odborníkov aj komentátorov sa však podľa Notes from Poland zhoduje na tom, že prípad nebol zverejnený nie kvôli ochrane Občianskej platformy, ale kvôli ochrane neplnoletých obetí.

Czarneka kritizoval vplyvný katolícky komentátor Tomasz Terlikowski, ktorý ministra obvinil z toho, že tým, že sa pridal k honu na čarodejnice proti rodičom sexuálne zneužitého chlapca, sa „podieľa na ďalšom znásilňovaní tohto dieťaťa“. Terlikowského tiež rozhnevalo utrpenie dieťaťa, ktoré najskôr trpelo ako obeť sexuálneho násilia a druhýkrát sa stalo obeťou v mene „špinavej, cynickej politiky“. Vyzval na to, aby všetci, ktorí za to vo verejnoprávnych médiách nesú zodpovednosť, boli odvolaní z funkcií.

Okolnosti Mikolajovej samovraždy vyšetruje prokuratúra v Štetíne. Jej zástupcovia nepotvrdili a ani nevyvrátili informáciu, že to robia na základe článku trestného zákonníka týkajúceho sa podnecovania alebo napomáhania k samovražde.

Užívatelia sociálnych sietí si podľa Notes from Poland všimli, že od piatkového oznámenia o Mikolajovej smrti niektorí ľudia spájaní s PiS zo svojich účtov zmazali príspevky, v ktorých v uplynulých týždňoch komentovali prípad pedofílie v Štetíne.

Zdroj: pluska.sk / omediach.com

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d