Slovanské Noviny

15. júna 2024

K porozumeniu Čelovekom

Julian Assange je stále uväznený; budúcnosť žurnalistiky je stále ohrozená. Delegáti  austrálskeho parlamentu mieria do Washingtonu , aby apelovali na americký Kongres v mene zakladateľa Wikileaks. Hoci každý, kto si uvedomuje nespravodlivosť Washingtonského naliehania na vydanie väzneného novinára a vydavateľa, toto úsilie predstaviteľov viacerých strán môže byť neskoro. 

V každom prípade je veľmi neskoro.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Tieto austrálske dvere sa otvorili až po voľbách v roku 2022 Anthonyho Albaneseho , ktorý nahradil Scotta Morrisona, nekompromisného premiéra krajiny.

Kampaň za dosiahnutie spravodlivosti pre Assangea sa dlhé roky sústreďovala prevažne v Londýne, pričom aktivisti sústreďovali svoju pozornosť na rad právnych odvolaní na britský súd, ktoré mohli Assangea oslobodiť z väzenia a zamietnuť príkaz USA na vydanie.

Právne kroky podporili priaznivci, medzi ktoré patrili aj hlasití novinári celebrít, ktorí sa dovolávali spravodlivosti na základe toho, že v tomto prípade išlo v podstate o slobodnú tlač a že vydanie na základe zákona o špionáži z roku 1917 nebolo možné uplatniť. Zástancovia slobody prejavu sa obávajú, že obvinenie Assangea americkými súdmi by vytvorilo nebezpečný precedens, ktorý by ohrozil integritu celej profesie .

Vstup Assangeovho otca Johna Shiptona, ktorý hovoril mimoriadne jasne a múdro, spolu s jeho bratom Gabrielom a jeho manželkou Stellou Assange, dodal kampani novú energiu a osobný rozmer. Otec a brat precestovali 18 miest po celých USA, aby upozornili na argumenty v prospech Assangea.

Film Ithaka v koprodukcii Gabriela podporil toto posolstvo; očakávalo sa, že to Američanom otvorí oči.

Koľko skutočnej podpory tieto akcie získali v USA, je hanebne otázne. Zdalo sa, že snahy americkej kongresmanky Rachidy Tlaibovej predložiť túto záležitosť Kongresu boli hluché. (Osobné listy mojim senátorom a zástupcom Kongresu nepriniesli žiadnu odpoveď.)

Sľubnejšia bola neočakávaná výzva veľkých publikácií vrátane dvoch popredných amerických novín, ktoré vyzývali Washington, aby ukončil prenasledovanie Assangea. Očakávalo sa, že vzbudí záujem medzi americkými predstaviteľmi. Tento príbeh mohol povzbudiť jadro medzinárodných Assangeových priaznivcov; ale rýchlo zmizla z verejnej diskusie v USA.

Znepokojení Američania sa museli spoľahnúť na niekoľko nezávislých médií, aby získali aktuálne informácie o zostávajúcich právnych postupoch dostupných pre Assangeových právnikov a o správach o akciách v zahraničí.

Britská verejnosť a jej vláda zostali tiež necitliví, dokonca aj po 7000-člennom zhromaždení Assangeových priaznivcov vytvorilo ľudskú reťaz okolo britského parlamentu v roku 2022. V celej Európe pokračujú akcie , pričom sa neznepokojujú ani Assangeove zhoršujúce sa zdravie, ani hrozba, ktorú tento prípad predstavuje novinárska sloboda sa javí ako účinná pri podnecovaní akcie úradníkov.

Iskra nádeje sa objavila po tom, čo austrálsky premiér Anthony Albanese, novozvolený vodca krajiny, oznámil, že bude tlačiť na USA, aby zrušili príkaz na vydanie.

Podrobnosti bolo málo; Washington zostal ticho. Ale Albaneseove poznámky, akokoľvek vágne, mohli nakoniec vzbudiť širšie sympatie v Assangeovej domovine. Koniec koncov, narodil sa tam. A možno nájsť mnoho precedensov pre vládu zabezpečujúcu slobodu pre uväznených občanov v zámorí.

V posledných mesiacoch, keď sa Assangeove rodinné snahy zamerali na Austráliu, sa značný počet ich zákonodarcov pridal k poslednému pokusu ovplyvniť svojich amerických kolegov. Teda plán zostúpiť do Washingtonu pred Albáncovou októbrovou návštevou tam.

Kto si vie predstaviť ďalšie prekážky, ktorým musí Assange čeliť, a kampaň za získanie spravodlivosti pre neho? Ale kto mohol predvídať dravosť a rozhodnosť jeho obrancov? Táto húževnatosť je dôvodom pre všetkých skeptikov a tých, ktorých to predtým nezaujímalo, aby sa k nim pridali.

Barbara Nimri Aziz

O autorke: Barbara Nimri Aziz , ktorej antropologický výskum sa zameral na národy Himalájí, je autorkou novo publikovanej knihy „Yogmaya and Durga Devi: Rebel Women of Nepal“

globalresearch/skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.