Slovanské Noviny

24. februára 2024

K porozumeniu Čelovekom

Oficiálnym dôvodom pripravovaného stiahnutia amerického systému protivzdušnej obrany Patriot z Malaciek mala byť údržba. Patriot má byť stiahnutý na nemeckú vojenskú základňu. O tom, že by Patriot nakoniec mohol skončiť na Ukrajine sa špekulovalo už skôr. Na Slovensku ostávajú už iba posledné dve nemecké batérie systému Patriot dislokované na Sliači, no aj tie sa budú s vysokou pravdepodobnosťou sťahovať na technickú údržbu späť do Nemecka a to na prelome tohto roka. Slovensko by sa tak mohlo dostať do patovej situácie, keďže vlastný protivzdušný systém S-300 darovalo Ukrajine a tak by už bez Patriotov nedisponovalo žiadnou protivzdušnou obranou. Jednou z diskutovaných možností je dodanie francúzsko-talianskeho systému protivzdušnej obrany SAMP/T (známy ako Mamba).

„Toto je skúmaná operácia: Taliansko dodá na Slovensko batériu Samp-T, sofistikovaný systém protilietadlovej obrany vyvinutý s Francúzmi. Slovenská vláda zasa odovzdá batériu Patriot Nemecku, kde sa ju Zelenského špecialisti naučia používať, kým ju prevezú na Ukrajinu. V posledných dňoch sa hovorilo o vyslaní druhej jednotky Samp-T, no teraz ide o hypotézu, ktorá sa zdá byť nepravdepodobná,“ uvádza taliansky denník Corriere della Serra.

O systéme SAMP/T a jeho možnom umiestnení na prešovskom letisku sa uvažovalo aj na Slovensku. Ako jednu z možností ju spomínal samotný J. Naď. Primárnou úlohou protivzdušného systému SAMP/T je ochrana dôležitých objektov ako sú napríklad letiská. Ďalšou úlohou je chrániť vojenský priestor a bojisko pred nepriateľom. SAMP/T má za úlohu chrániť nasadené jednotky a životne dôležité zariadenia. Systém SAMP/T dokáže zasiahnuť okrem lietadiel aj rôzne strely, vrátane riadených striel či protiradiačných striel a mal by mať schopnosť čeliť aj taktickým balistickým strelám. Systém dokáže zasiahnuť lietadlá na vzdialenosť približne 120 km. Dosah balistických a protiradiačných striel je však iba 15 km. Súčasťou systému je protiraketová strela Aster 30 a multifunkčný radar Arabel. Radar by mal odolávať rušičkám v elektronickom boji.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

To či nakoniec prebehne operácia „affare di compensazione“ a Patriot z Malaciek skonči na Ukrajine a SAMP/T na Slovensku zatiaľ nie je jasné. Koľko to Slovensko bude stáť a či to naozaj prebehne ako výmenný obchod je otázne tiež. Situácia sa však môže ešte poriadne zamotať a nakoniec i dospieť k tomu, že systém SAMP/T po prípadnom príchode na Slovensko bude po čase opäť „niekam“ stiahnutý a vymenený. Veď ako sa hovorí: „Handel ist Handel“.

Mario Micenko

hlavnespravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d