Slovanské Noviny

26. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Vlna štrajkov a demonštrácií zasiahla viaceré európske krajiny na pozadí inflácie a energetickej krízy a odráža všeobecné zhoršenie sociálnej klímy v súvislosti s blížiacou sa zimou, píše Hélène de Lauzun pre European Conservative

Belgicko zasiahol v stredu 9. novembra generálny štrajk na podnet dvoch z troch hlavných odborových organizácií v krajine, ktoré na rozsiahlu akciu vyzvali už v júni. Štrajk vážne zasiahol dopravu, najmä leteckú, a prinútil bruselské letisko zrušiť až 60 % letov. Štrajk zasiahol aj nemocnice a supermarkety. V ponuke požiadaviek bolo obmedzenie cien energií, ktoré sa už čiastočne zaviedlo vo Francúzsku a Nemecku, ale podľa odborov Belgicko zostalo mimo.

Francúzsko bolo tiež postihnuté dňom mobilizácie 10. novembra. Konflikt vznikol na základe požiadaviek parížskej dopravnej spoločnosti RATP, ktorá sa už niekoľko mesiacov nachádza v hlbokej kríze zamestnávania. Napriek opakovaným reklamným kampaniam má podnik problémy s náborom vodičov autobusov a metra, pretože pracovné podmienky sa od pandémie COVID-19 zhoršili. Zamestnanci RATP trpia dôsledkami zmien, ktoré chcela uskutočniť socialistická starostka Paríža Anne Hidalgová a ktoré vážne sťažujú dopravu a prevádzku autobusovej siete – ako napríklad explózia bezpečnosti v hlavnom meste.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Sieť parížskeho metra sa preto vo štvrtok 10. novembra v hlavnom meste prakticky zastavila, čo spôsobilo chaos v rodinách a zamestnancoch. Štrajkujúci požadujú viac pracovných miest a zvýšenie platov za svoje pracovné miesta, ktoré majú v súčasnosti veľmi nízku atraktivitu. Na čelo RATP bol nedávno vymenovaný bývalý premiér Jean Castex. Štrajk bol preto spôsobom, ako naňho vyvinúť tlak pri začatí jeho misie.

Na žiadosť CGT, hlavného odborového zväzu, štrajk napodobnili aj iné odborové zväzy v iných častiach Francúzska, aby tak vyjadrili širší protest proti inflácii a energetickej kríze a požadovali zvýšenie platov. Vo veľkých francúzskych mestách štrajkovali aj ďalšie dopravné podniky, hoci na železniciach bola účasť menšia. Čiastočne štrajkovali aj škôlky, školy a školské jedálne, ktoré tiež ťažko zasiahla inflácia. Podľa údajov INSEE je inflácia vo Francúzsku citeľná pri potravinách: 16,9 % pri čerstvých výrobkoch a 11,8 % pri potravinách všeobecne. Mobilizáciu, podobne ako v roku 2019, podporuje aj vyhliadka Emmanuela Macrona na obnovenie dôchodkovej reformy. Tesne pred pandémiou krajinu ochromili ťažké štrajky trvajúce niekoľko týždňov.

Grécko tiež zažilo rozsiahle štrajky. Podľa hlavného gréckeho odborového zväzu štátnych zamestnancov dosiahla mobilizácia rekordnú úroveň v porovnaní so sociálnymi hnutiami z predchádzajúcich rokov. Policajné správy zaznamenali v Aténach 16 000 demonštrantov, čo spôsobilo výbuchy násilia v gréckom hlavnom meste. Problémom je strata kúpnej sily, ktorá sa v prípade priemerného zamestnanca blíži k 20 %.

Anglicko by mohlo byť ďalšou krajinou, ktorú zasiahnu štrajky, keďže Národná zdravotná služba po prvýkrát v histórii vydala oznámenie o proteste proti zhoršujúcim sa pracovným podmienkam, ktoré môžu ovplyvniť starostlivosť o pacientov, a požaduje zvýšenie platov. Kráľovská akadémia zdravotných sestier (RCN), ktorá združuje 300 000 ľudí, oznámila “protestnú akciu””do konca roka”. “Hnev prerástol do akcie – naši členovia hovoria, že to stačí,” uviedol vo vyhlásení generálny tajomník RCN Pat Cullen. “Táto akcia bude tak pre pacientov, ako aj pre zdravotné sestry. Štandardy klesajú príliš nízko.” Odborová organizácia požaduje zvýšenie platov o 5 % nad úroveň inflácie, aby sa kompenzovala erózia kúpnej sily zdravotných sestier, ktorá sa zaznamenala za posledné desaťročie.

Hoci vyhliadka na ukončenie konfliktu na Ukrajine je stále v nedohľadne, zdá sa, že únava a roztrpčenie sa šíria celou západoeurópskou spoločnosťou.

hlavnespravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d