Slovanské Noviny

27. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

03.11.2020

Obec chcela od občanov označiť svoju schránku, prípadne vstupné dvere červeným papierom, červenou stužkou alebo iným spôsobom. Niektorí v tom vidia paralelu so žltou židovskou hviezdou

Pandémia ukázala mnohé vážne právne i etické rozpory, ktorým čelí celá spoločnosť. V obci Žitavany prosí miestny úrad ľudí v karanténe, aby označili svoje domácnosti červenou farbou. Starosta s tým nemá problém, keďže dôvodom je podľa neho ochrana zdravia, a nie niekoho zviditeľňovať.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Prosím občanov, ktorí sa nachádzajú v povinnej karanténe, aby označili svoju schránku, prípadne vstupné dvere červeným papierom, červenou stužkou alebo iným jednoznačným spôsobom, že ich domácnosť sa nachádza v povinnej 10-dňovej karanténe,“ túto prosbu zverejnila obec Žitavany v pondelok po celoplošnom testovaní na sociálnej sieti.

Príspevok ešte v ten deň zmizol. Niektorí v tom vidia paralelu so žltou židovskou hviezdou, ktorá sa objavila v komentári pod iným príspevkom obce. Podľa starostu obce Štefana Borkoviča reagovali na výzvu vedúcej miestnej pobočky Slovenskej pošty.

„Dôvodom bolo, aby zamestnanci pošty nechodili do rodín s pozitívnymi členmi a aby tak chránila ich zdravie,“ dôvodí s tým, že dovnútra chodia napríklad v prípade vyplácania dôchodkov či sociálnych dávok. Hovorí, že za tým nebol žiadny zlý úmysel na niekoho ukazovať, len ochrana pred prípadnou nákazou. Borkovič vedúcu chápe, najmä keď ľudia svoj stav zatajujú, no správajú sa tak, že by mohli niekoho nakaziť. Na riešení, aby sa domácnosti v karanténe označili, nevidí nič zlé. Existujú pritom prípady, keď pozitívni ľudia museli vo svojom okolí čeliť útokom či ostrakizovaniu.

„Nemyslím si, že keď sa niekto označí a predíde sa tak šíreniu nákazy, že je to niečo zlé,“ uzavrel s tým, že keď sa to niekomu nepáči, nech sa neoznačí. V obci majú 16 pozitívnych z viac ako 1 200 ľudí.

Slovenská pošta odmieta, že by na to v súčasnosti vyzývala. „Na označenie schránok sme vyzývali ľudí iba počas prvej vlny pandémie koronavírusu s cieľom zamedziť šíreniu tohto ochorenia medzi občanmi,“ reagovala hovorkyňa Slovenskej pošty Iveta Dorčáková.

Všetky opatrenia podľa jej slov prispôsobovali nariadeniam Úradu verejného zdravotníctva, ktoré sa prijímali na dennej báze. „V posledných týždňoch Slovenská pošta nevyzývala občanov ani prostredníctvom samospráv na označovanie schránok v prípade, ak sú pozitívni na COVID-19,“ dodala.

Počas prvej vlny pandémie nového koronavírusu zverejnilo takúto výzvu na svojom webe niekoľko obcí. Martin Rybár, starosta obce Sučany s takmer päťtisíc obyvateľmi, si myslí, že v tom čase sa to dalo pochopiť, keďže o koronavíruse existovalo veľmi málo informácií a pošta chcela chrániť svojich zamestnancov.

„U nás sa ale nestalo, že by sa niekto označil. Niektorí sa nám sami ozvali a dohodli sme sa, že sa ozvú, ak budú potrebovať s niečím pomôcť,“ hovorí Martin Rybár. Teraz dokonca prišli pomôcť ako dobrovoľníci. Domácnosti by neoznačoval, skôr by sa podľa neho mala zvýšiť ochrana poštárok.

Zdroj: pravda.sk/ infovojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d