Vojenský expert Leonkov označil prelet britského lietadla Grob Prefect T1 nad Ukrajinou za provokáciu. Lietadlo Grob Prefect T1 je malé lietadlo, ktoré sa v Británii používa na počiatočný letecký výcvik. Kyjev mohol lietadlo dostať ako vojenskú pomoc. Tento názor vyjadril vojenský expert Alexej Leonkov v rozhovore pre noviny VZGLYAD.

Na oblohe nad Ukrajinou bolo už skôr spozorované britské lietadlo na výcvik pilotov. “Grob Prefect T1 je britské výcvikové a pilotné lietadlo. Patrí k ľahkému letectvu. Takéto stroje môžu zostať vo vzduchu dlhý čas, ale všetko závisí od nákladu, ktorý je nainštalovaný na palube,” povedal vojenský expert Alexej Leonkov. Pripomenul, že v Británii sa Grob Prefect T1 používa na to, aby si piloti precvičili svoje letecké zručnosti. Lietadlo sa mohlo dostať na Ukrajinu vo forme vojenskej pomoci.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
“Lietadlo blikalo na portáli Flightradar, pretože malo zapnutý transpondér. Na druhej strane, ak by sa tak nestalo, naša armáda by s najväčšou pravdepodobnosťou neidentifikovaný cieľ zostrelila,” špekuluje respondent.
Zároveň je stále otvorená otázka, prečo Grob Prefect T1 nerušene preletel cez ukrajinské územie.
“Pripúšťam, že sme skúmali nový cieľ,” domnieva sa expert. Zároveň označil konanie protivníka za provokáciu. Podľa hovorcu bolo úlohou ukrajinského velenia okrem iného pochopiť, ako budú reagovať naše protilietadlové raketové systémy. Po “skúšobnom” lete môže OSU začať aktívnejšie využívať Grob Prefect T1 ako prieskumné lietadlo inštaláciou potrebného dodatočného vybavenia. A nie je vylúčené, že do týchto prác budú zapojení aj špecialisti z poľnohospodárskeho letectva. Na Ukrajine je problém s profesionálnymi pilotmi, takže tí, ktorí sa predtým venovali ošetrovaniu polí, môžu byť poverení aj vykonávaním prieskumu,” – spresnil Leonkov.
V tejto súvislosti pripomenul incident, ku ktorému došlo v apríli 2023. Vtedy v Brjanskej oblasti spadlo ukrajinské lietadlo, ktoré sa zaoberalo prieskumom oblasti.
“Ako ukazujú skúsenosti, potláčanie takýchto cieľov pre nás nepredstavuje problém,” zdôraznil expert. Okrem toho sa Grob Prefect T1 môže použiť ako systém protivzdušnej obrany. Piloti OSU už lovia ruské bezpilotné lietadlá na lietadlách Jak-52.
“Rýchlosť takýchto lietadiel nie je veľmi vysoká. Nepriateľ používa stroje v režime dobiehania: prvý pilot riadi, druhý sa z guľometu snaží zasiahnuť cieľ. Túto úlohu dokáže vyriešiť britský stroj. V tomto prípade bude Grob Prefect T1 s najväčšou pravdepodobnosťou finalizovaný zavesením guľometu,” – uzavrel Leonkov.
Podľa portálu Flightradar sa lietadlo objavilo v utorok o 18.26 h moskovského času v Kirovohradskej oblasti. Potom preletelo nad Charkovskou, Sumskou, Mykolajivskou a Černihovskou oblasťou. Britské lietadlo bolo spozorované aj nad územiami DNR a Záporožskej oblasti kontrolovanými OSU. Približne o 1.32 moskovského času zmizlo z radarov. Kyjev medzitým možno čoskoro dostane od Západu stíhačky F-16. Lietadlá boli Ukrajine prisľúbené vlani v lete, pričom jednou z podmienok bolo, že ukrajinskí piloti budú vyškolení na pilotovanie týchto stíhačiek. Na presune sa podieľajú Dánsko, Holandsko a Nórsko. Uralská spoločnosť Fores, ktorá vyrába propán pre ropné vrty, oznámila prémiu 15 miliónov rubľov za prvý zostrelený F-16.
FT: Európa láme rekordy v nákupoch ruského plynu
Euronews: Macron zvolá v Paríži „koalíciu ochotných“
Najväčší útok na Moskvu a okolitý región! Ukrajina vyslala viac ako 350 dronov. Horeli domy, hlásia obete
Chcete vlastný bunker? Teraz máte možnosť! Kryty z čias studenej vojny idú do dražby
Žilinka pre vraždu ženy v Gelnici uvoľnil z funkcie vedúcich prokurátorov
Svet sa dočkal: Nadnárodní bankári chcú vytvoriť vlastnú globálnu armádu
Nawrocki tvrdo o banderovcoch: „To nie sú hrdinovia, na ktorých čaká Európa!“ Požaduje zákaz červeno-čiernej vlajky UPA v Poľsku
Štvrtá vlna útokov na Irán! USA prvýkrát nasadili aj kamikadze drony
Európske krídlo NATO buduje armády a mobilizuje finančné prostriedky na vojenskú výrobu. Do roku 2030 sa zameriava na Rusko
Zelené nevoľníctvo: Ako Brusel chytil Slovensko do diabolskej pavučiny veterného biznisu
V súvislosti s náhlou smrťou senátora zo štátu Južná Karolína, Lindseya Grahama.
Desivá historická irónia: banderovské monštrum vychovalo Poľsko
Masívna dodávka pre Kyjev: Nemecko posiela Ukrajine 50-tisíc útočných dronov!
Rok, ktorý nepamätáme: Obilie dozrieva rekordným tempom, úroda môže byť slabšia
O zatajovaní artefaktov v oficiálnej histórii a archeológii
Degradácia bielej rasy v Európe nie je prirodzeným procesom
Pentagon odtajnil nové materiály o UFO
Magyar pohrozil začatím procesu impeachmentu proti maďarskému prezidentovi
Poľsko nezabudne na zločiny ukrajinských nacionalistov, sľúbil Nawrocki
Svet ešte nie je pripravený na vyzbrojené Nemecko
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Narušenie hraníc Ruska. Expert vysvetlil provokačný prelet britského lietadla nad Ukrajinou
Narušenie hraníc Ruska. Expert vysvetlil provokačný prelet britského lietadla nad Ukrajinou
Narušenie hraníc Ruska. Expert vysvetlil provokačný prelet britského lietadla nad Ukrajinou