Slovanské Noviny

19. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Senát zároveň vrátil konanie do Pezinka na ŠTS. Konkrétne má prvostupňový súd opätovne prejednať obžalobu voči Marianovi Kočnerovi. a Alene Zsuzsovej.

Najvyšší súd SR zrušil rozsudok Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) zo septembra minulého roka v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a vraždy Petra Molnára.

Senát zároveň vrátil konanie do Pezinka na ŠTS. Konkrétne má prvostupňový súd opätovne prejednať obžalobu voči Marianovi Kočnerovi. a Alene Zsuzsovej.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

V prípade Tomáša Szabóa síce pôvodný trest 25 rokov zrušil, nahradil ho však rovnakým. Dôvodom boli textové chyby vo výroku o vražde podnikateľa Petra Molnára.Odvolací súd zároveň nezistil dôvody na to, aby odňal prípad senátu Ruženy Sabovej. Podľa najvyššieho súdu totiž nebol zistený zámer, že by daný senát ŠTS chcel nejakým spôsobom mariť dokazovanie.

Rozhodnutie Najvyššieho súdu SR je právoplatné.

Predseda senátu NS SR Peter Paluda v rámci odôvodnenia rozhodnutia uviedol, že prvostupňový súd pri oslobodení Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej v časti týkajúcej sa vraždy Kuciaka konal predčasne.

Niektoré navrhované dôkazy nevykonal a o iných ani nerozhodol. Medzi takéto dôkazy podľa Paludu patria napríklad komunikácie s osobami označenými ako „Konôpka Miro“ alebo „Slávo“, v ktorých sa obžalovaný Kočner vyjadroval negatívne o Kuciakovi.

„V spise sú obsiahnuté dôkazy, ktoré uvádza v odvolaní prokurátor aj právni zástupcovia poškodených,“ povedal Paluda s tým že ŠTS na tieto dôkazy neprihliadal.

Závery prvostupňového súdu o nevine obžalovaných zároveň označil za všeobecné. ŠTS má preto vec týkajúcu sa dvojice opätovne v potrebnom rozsahu prejednať a rozhodnúť.

V prípade Tomáša Szabóa potvrdil súd vinu vo veci vraždy Kuciaka aj Petra Molnára. Zároveň potvrdil, že má rodičom Kuciaka vyplatiť každému čiastku 70 000 eur a tiež 40 000 eur sestre zavraždeného Molnára.

NS SR zároveň okamžite nariadil prevoz z väzby do výkonu trestu.

Paluda: Oslobodzujúca časť rozsudku nemala svoju vnútornú logiku

Predseda senátu Najvyššieho súdu SR (NS SR) Peter Paluda opätovne po rozhodnutí pre média zdôraznil, že prvostupňový súd pri oslobodení Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej v časti týkajúcej sa vraždy Kuciaka konal predčasne.

Ako dodal, oslobodzujúca časť rozsudku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) nemala svoju vnútornú logiku.„Celkovo spôsobil napadnutý rozsudok v oslobodzujúcej časti zmätok,“ povedal Paluda.

Skonštatoval však, že svojím rozhodnutím senát NS SR nenaznačuje vinu Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej.

„Len tým smerujem k tomu, že rozhodnutie v tejto polohe, ako to bolo podané, neobstojí,“ pokračoval.

Ako vysvetlil, senát ŠTS pod vedením Ruženy Sabovej dostane záväzný pokyn odvolacieho súdu, kde bude presne pomenované a špecifikované, ktoré dôkazy a úkony bude potrebné urobiť.

Senát tak podľa Paludu bude aj pod kontrolou verejnosti, „aby boli všetky tieto dôkazy vykonané a logickým spôsobom zdôvodnené a na základe nich bolo rozhodnuté“.
Na záver uviedol, že písomné vyhotovenie dnešného rozsudku by mohlo byť hotové ku koncu júla.

ŠTS nemal dostatok dôkazov

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v septembri minulého roka uložil v tomto prípade bývalému policajtovi Tomášovi Szabóvi za účasť na vražde trest 25 rokov väzenia.

Ďalších obžalovaných, konkrétne Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú, naopak, oslobodil. Podľa verdiktu súdu totiž neexistoval na uznanie ich viny dostatok dôkazov.

Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta.

Kuciak bol investigatívnym novinárom portálu Aktuality.sk a okrem iného sa zaoberal kauzami podnikateľa Mariana Kočnera.

V rámci súdneho procesu v tejto kauze sa prejednávala aj vražda podnikateľa Petra Molnára z Kolárova z roku 2016. Podľa obžaloby ju vykonali Miroslav Marček a Tomáš Szabó. Dôvodom malo byť to, že zavraždený mal doma vyššiu sumu peňazí.

Žilinka: Rozhodnutie Najvyššieho súdu považujem za významný moment

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka považuje utorkové rozhodnutie senátu Najvyššieho súdu SR v prípade zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej za významný moment pre spravodlivosť a právny štát. Pre TASR zareagoval Žilinka prostredníctvom hovorcu Generálnej prokuratúry SR Dalibora Skladana na rozhodnutie NS SR, ktorý zrušil rozsudok Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) zo septembra 2020. Verdiktom boli v kauze Kuciak spod obžaloby oslobodení Marian K. a Alena Zs.

„Berieme na vedomie utorkové rozhodnutie NS SR, počkáme si na jeho písomné odôvodnenie a senát učiní Trestným poriadkom predpísané kroky,“ uviedol pre TASR predseda ŠTS Ján Hrubala.

Osobne nepozná zatiaľ zdôvodnenie. Utorkové verejné zasadnutie celé nesledoval a podľa vlastných slov si raz za čas zapol on-line prenos. „Pre nás toto nie sú relevantné informácie. Dôležité je to, čo bude napísané v odôvodnení,“ zdôraznil Hrubala.

Čaputová: Najvyšší súd urobil krok pre obnovu dôvery v justíciu

Najvyšší súd SR urobil utorkovým rozhodnutím v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej veľmi dôležitý krok pre obnovenie dôvery v justíciu. Myslí si to prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorú do kresla hlavy štátu vyniesla mediálna hystéria a spoločenská atmosféra súvisiaca s medializovanými informáciami o vražde novinára.

„Trápenie rodičov a blízkych Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa po dnešnom rozhodnutí Najvyššieho súdu nekončí, ale sú zase o krok bližšie k spravodlivosti. Predchádzajúci oslobodzujúci rozsudok pre Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú bol dnes zrušený a prípad sa vracia na Špecializovaný trestný súd,“ poznamenala hlava štátu.

Pripomenula, že Ján Kuciak poukázal na cynizmus mocných a so svojou priateľkou Martinou Kušnírovou na to doplatili životmi. „Aj od vyšetrenia ich vraždy a potrestania všetkých jej vinníkov sa preto dnes odvíja dôvera verejnosti v štát a jeho inštitúcie. Najvyšší súd pre obnovenie dôvery v justíciu dnes urobil veľmi dôležitý krok,“ doplnila prezidentka.

Para: V opätovnom konaní v kauze vraždy Kuciaka bude obhajoba argumentovať rovnako, v prospech neviny

V opätovnom konaní pred Špecializovaným trestným súdom (ŠTS) v kauze vraždy Jána Kuciaka bude obhajoba argumentovať rovnako, teda v prospech neviny. Povedal to pre médiá obhajca obžalovaného Mariana Kočnera Marek Para.

„Počkáme ešte na rozsah dokazovania, ktoré súd určil,” povedal Para. Pokiaľ ide o komunikáciu z Threemy a jej interpretáciu, podľa Paru vyznieva v prospech jeho klienta. „Zároveň sa chystáme na súd do Luxemburgu (sídlo Súdneho dvora Európskej únie, pozn.),” dodal.

Koordinovaná kampaň médií bez rešpektovania princípu prezumcie neviny

Ešte pred vynesením rozsudku novinárka Jana Teleki vo svojom článku poukázala, že v priebehu celého procesu viedli média koordinovanú kampaň a bez rešpektovania princípu prezumcie neviny vyhlasovali obžalovaných za vrahov a mafiánov.

Vo väčšine uverejňovaných článkov spoločne rezonovali tie isté vyjadrenia a dokonca rovnaké štylizácie, čo oprávnene navodzoval dojem, že média sú dobre dotované vypracovanými rezultátmi, ale asi aj finančne.

Podrobnejšie v článku TU.

Pochybnosti o dôkazoch obžaloby spísala Teleki v článku TU.

Zdroj: konzervativnyweb.sk / postoj.sk / ta3.com / InfoVojna / parlamentnelisty.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d